Simpozij u Lipiku istaknuo važnost zdravstvene skrbi

FOTO: Lipički kompas

7.5.2024. | 09:12 | Matija Kulhavi
IZVOR: compas.com.hr
Pregleda: 1082

U sklopu programa obilježavanja Svjetskog dana Crvenoga križa i Crvenoga polumjeseca te Tjedna Crvenoga križa u Republici Hrvatskoj, tijekom poslijepodnevnih sati u konferencijskoj dvorani "Quelle" je održan simpozij pod nazivom "Sestrinstvo u kriznim stanjima - Lipik 2024". Simpozij je dio projekta "PUT HUMANOSTI – Štefanije Papailiopulos – Od volonterke Crvenog križa u Lipiku do nagrade Florence Nightingale", odobrenog od Grada Lipika, Hrvatskog Crvenog križa i Toplica Lipik te uz podršku Centra za zdravstvene sustave politike i diplomaciju Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar.

Uvodnu riječ imala je Ljerka Pavković, predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara/tehničara i drugih radnika u zdravstvu Domovinskog rata.

Ona je istaknula povezanost Lipičanke Štefanije Papailiopulos rođ. Breitwieser s radom profesora Andrije Štampara i Higijenskog zavoda/Škole narodnog zdravlja. Poseban naglasak stavila je na brigu za čovjeka kao temeljnu odrednicu društva, naglašavajući da je zdravlje pojedinca ključno za društveni napredak.





Povijest Lipika obilježile su strahote ratova, a medicinske sestre i tehničari, volonteri i njegovatelji ostavili su neizbrisiv trag u brizi za ranjene, bolesne i sve druge kojima je pomoć bila potrebna. Njihov doprinos sigurnosti i razvoju grada neizmjerno je važan, naglasila je gospođa Pavković na simpoziju koji je okupio stručnjake, volontere i sve one koji cijene humanost kao temeljnu vrijednost.

U ulozi domaćina, Goran Pušćenik, ravnatelj Toplica Lipik, obratio se prisutnima ističući duboku povezanost ovog događaja s našom prošlošću, posebno sestrom Štefanijom/Ani, čiji je doprinos sestrinstvu ostavio neizbrisiv trag u hrvatskom zdravstvu.



"Kroz simpozij Sestrinstvo u kriznim situacijama - Lipik 2024., imamo priliku istaknuti važnost naslijeđa sestre Ani, njegovati vrijednosti humanosti i brige za druge te zajedno prepoznati nove izazove s kojima se suočavamo u suvremenom sestrinstvu. Neka sestra Štefanija bude inspiracija u našem daljnjem radu, a njezin put neka pomogne u njegovanju humanosti u kriznim vremenima, kada je to najpotrebnije", rekao je Pušćenik.

Gradonačelnik Lipika, Vinko Kasana, istaknuo je važnost sestrinstva zahvaljujući svim medicinskim djelatnicima na njihovom nesebičnom doprinosu, naglašavajući kako su oni temelj zdravstvenog sustava i temelj podrške građanima u teškim vremenima. On je izrazio ponos što je tako značajna ličnost poput Štefanije Papailiopulos rođ. Breitwieser podrijetlom iz Lipika, ističući njezinu iznimnu predanost humanosti i brizi za druge.



Uz dopuštenje njene obitelji, Grad Lipik će s ponosom promicati lik i djelo ove izuzetne Lipičanke, koja je svojim radom obilježila povijest hrvatskog zdravstva. Gradonačelnik je također podsjetio na završetak obnove njenog doma u Lipiku, poznatijeg Lipičanima kao vila Zinke, odnosno vila Breitwieser, a koji će u budućnosti nositi naziv Vila dobre vode.

"Istaknuto mjesto u Vili dobre vode bit će posvećeno sestri Štefaniji kao izvoru inspiracije budućim generacijama za humanost i sve vrijednosti koje uz to idu", naglasio je gradonačelnik Kasana, ističući važnost njene uloge u oblikovanju društva utemeljenog na empatiji i brizi za bližnjega.

Požeško-slavonski dožupan Ferdinand Troha, uz pozdrave i čestitke, podsjetio je na osnovna načela Crvenog križa poput humanosti i univerzalnosti koja je davno postavio Henry Dunant. Istaknuo je važnost prakticiranja tih načela u svakodnevnom životu, ističući da smo svi na neki način povezani s medicinskom strukom, bilo kao volonteri ili jednostavno kao dobri ljudi.



Dožupan se prisjetio vlastitog iskustva tijekom Domovinskog rata, kada je obavljao poslove medicinskog tehničara u sanitetu, s ponosom ističući taj dio svog života. "Vjerujem da postoji prostor za unaprjeđenje našeg rada i svijesti o problemima s kojima se svakodnevno susrećemo, a isto tako znam da bi ovaj simpozij trebao rezultirati zaključcima koji će upravo ići u tom smjeru", istaknuo je.

Na simpoziju je sudjelovao i Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara, koji je izrazio zadovoljstvo svojim boravkom u Lipiku te se zahvalio Ljerki Pavković na njezinoj predanosti očuvanju povijesti sestrinstva. "Čuvanjem svih ovih sjećanja na prošlost, dajemo si zalog za budućnost", istaknuo je Gazić, opisujući Lipik kao mali grad s velikih ljudi.

Prim. Josip Jelić, dr. med., predsjednik Hrvatskog Crvenog križa, zahvalio je svim sudionicima skupa na priznanju, posebno ističući medicinske sestre u kriznim situacijama i naglasivši važnost povijesti zdravstvene pismenosti. "Kao narod, s jedne strane, iznimno smo pismeni, ali s druge strane, često nedovoljno razumijemo što činiti i ne ponašamo se odgovorno. Ključ je preventivno djelovanje kao zajednica, uz važnost slušanja djelatnika javnog zdravstva. Svatko od nas nosi osobnu odgovornost u odricanju od nezdravih navika". Dr. Jelić je također istaknuo važnu ulogu Hrvatskog Crvenog križa u podizanju zdravstvene svijesti u Hrvatskoj: "Godišnje educiramo tisuće ljudi na tečajevima prve pomoći, organiziramo tisuće akcija darivanja krvi te smo se pokazali korisnima i tijekom pandemije, pružajući pomoć u sprječavanju širenja zaraze."

Na simpoziju su također govorile dr. sc. Snježana Ivčić iz Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti/Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju na temu "Veze Hrvatskog Crvenog križa i razvoja zdravstvene njege u kući", te Sanda Franković, bacc. med. techn., profesorica sociologije iz Škole za medicinske sestre Mlinarska, Zagreb, i Snježana Mirilović, mag. med. techn. iz Opće bolnice Karlovac, na temu "Sestro, dođite opet. Mi vas čekamo, mi vas trebamo".
Događaju je prisustvovala i Jasminka Usmiani, unuka Štefanije Papailiopulos, u pratnji svojih sinova, Štefanijinih praunuka Jureta i Frana. Izrazila je zadovoljstvo što je prvi put posjetila Lipik te je istaknula kako je počašćena što se ovom prigodom promiče važna uloga njene bake u izgradnji hrvatskog zdravstva.
U uvodnom dijelu simpozija održan je kratki glazbeni program, kojeg je izveo Joel Manavski, polaznik 4. razreda Osnovne glazbene škole Pakrac. On je na klaviru izveo skladbu "Pjesma bez riječi" Doru Pejačević, ugledne hrvatske skladateljice i violinistice, čija je povezanost s Crvenim križem ostavila duboki trag.
Nakon simpozija uslijedila je interpretacijska šetnja "Čarolija dobre vode" koja je istaknula životnu priču sestre Štefanije u povijesnom perivoju Toplica Lipik. Lipički interpretatori su putem šetnje oživjeli Štefanijinu priču i njezin iznimni doprinos, dok su kostimirani vodiči donijeli likove iz prošlosti.

izvor: Lipički kompas




Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI