Otvorenjem izložbe „Mlinarstvo na području Grada Lipika i okolice“ predstavljen 11. Zbornik

12.3.2020. | 14:20

Matija Kulhavi
IZVOR: compas.com.hr

Pregleda: 1959

FOTO: Matija Kulhavi

12.3.2020. | 14:20 | Matija Kulhavi
IZVOR: compas.com.hr
Pregleda: 1959

U prostoru lipičkog Multikulturalnog centra članovi Povijesnog društva Pakrac – Lipik 10. ožujka su zaljubljenicima povijesti predstavili svoj 11. Zbornik, a predstavljen je i udžbenik „Naš zavičaj: Grad Pakrac – Grad Lipik“, autorice Daliborke Duchač. U sklopu predstavljanja jedanaestog po redu Zbornika upriličeno je i otvorenje izložbe pod nazivom „Mlinarstvo na području Grada Lipika i okolice“ na kojem su se mogle pogledati fotografije koje prikazuju nekadašnje i sadašnje stanje lokalnih mlinova.

Na samom početku prisutne je pozdravila ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Jasna Molnar-Kukić, a zatim se obratio predsjednik Povijesnog društva Pakrac – Lipik prof. Stjepan Benković.

On je istaknuo kako je ovaj Zbornik rezultat zajedničkih napora 11 autora koji su tijekom protekle dvije godine na stručan i zanimljiv način pripremili devet istraživačkih radova, dva povijesna izvora i šest prigodnih tekstova na 220 stranica, tako da je ovo ujedno i najopsežnije izdanje dosad.





U njemu će čitatelji moći saznati nešto više o Pakračkoj Munjari u tekstu Jelene Hihlik, zatim o povijesti mlinarske obitelji Fiala i općenito povijesti mlinarstva na području Lipika u tekstu Stjepana Benkovića, čemu je posvećena i prigodna izložba, kao i o tome tko je bila Vanda Shrenger Weiss, jedna od najvećih psihoanalitičarki, inače Židovka rođena u Pakracu u kojem je provela dio djetinjstva. Zanimljivost ovog potonjeg teksta jest u tome što je Danijel Grčević, njegov autor, do njezina imena došao slučajno baveći se filatelijom.

Nives Matijević je napisala tekst o Ivanu Tomašiću, velikom hrvatskom pedagogu i učitelju koji je na početku svoje karijere neko vrijeme proveo u Lipiku, a Siniša Njegovan Starek piše o povijesti Čeha, odnosno predstavlja tekst Lujka Šnedorfa.

Također, arheologinja Tea Lokner u tekstu Terenski pogled arheoloških lokaliteta na području Grada Lipika ukazuje na važnost potencijalnih arheoloških nalazišta te poziva javnost da o slučajno pronađenim artefaktima obavijesti Povijesno društvo ili pakrački Muzej.



O društvenom životu na pakračkoj pilani od 1936. do 1965. godine piše Duško Kliček, a tu je i još jedan tekst prof. Benkovića koji donosi povijesni pregled školstva u pakračko-lipičkom kraju, dok Danela Vujanić u članku Zaštita dobara od lokalnog značaja opisuje dugogodišnje napore Povijesnog društva u zaštiti 15 dobara s područja Lipika i Pakraca.

U ovom najnovijem izdanju Zbornika po prvi su put objavljeni originalno pisani povijesni izvori koji bi trebali olakšati rad budućim istraživačima, a koje su analizirali profesori povijesti Benković i Križan. Radi se o tzv. Dnevniku neprijatelja, jednom od rijetko pisanih izvora srpske strane u Domovinskom ratu, a ovdje je i prijepis Spomenice Badljevačke župe gdje su opisana zbivanja od osnutka same župe 1925. godine pa sve do početka Domovinskog rata.

S projektom Zavičajne povijesti započelo se 2015. godine, istaknuo je prof. Benković, a jedan od planova je bio da se uz zavičajnu povijest za srednjoškolce te učenike viših razreda osnovne škole, napiše i zavičajna povijest za niže razrede. Nakon dužeg vremena taj je plan konačno realiziran uz pomoć učiteljica Osnovne škole „Braća Radić“ Pakrac. Učiteljica Daniela Crnković autorica je metodički pripremljenog i u udžbeničkom formatu izrađenom teksta Pakrački kraj, zavičajna povijest za niže razrede osnovne škole, dok je učiteljica Daliborka Duchač napisala tekst Naš zavičaj: Grad Pakrac – Grad Lipik koji sadrži geografska i prirodna obilježja našeg kraju tako da će služiti učenicima osnovnih škola u Lipiku, Pakracu i Poljani, što je i sama autorica napomenula tijekom prezentacije svojeg rada.



Zbornik obuhvaća i izvješća o gastronomskim aktivnostima društva pod nazivom Kod veprove glave i Kod veprove glave II koje su priredili na lipičkom Sajmu cvijeća i pakračkom Sajmu Slavonski banovac, a završava sjećanjima na preminule članove Povijesnog društva i naše istaknute sugrađane – Anu Murišan, Ivana De Zana, Vjekoslava Štrka i Elviru Ančić.

„Povijesnu večer“ zatvorio je lipički dogradonačelnik Slobodan Katunar čestitkama, zahvalom i osvrtom na višegodišnji rad i djelovanje Povijesnog društva Pakrac-Lipik. Ovom je prigodom dogradonačelnik istaknuo kako članovi Povijesnog društva u Gradu Lipiku uvijek mogu računati na podršku i suradnju.

(Izvor:compas.com.hr)











VIŠE NA TEMU:
IZLOŽBA
LIPIK
POVIJEST

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI