Šest učenika iz Tehničke škole Požega sudjelovalo u projektu ʺTeslaʺ u Rumunjskoj

28.10.2021. | 09:53

M.M.

Pregleda: 1818


(FOTO: M.M.)

28.10.2021. | 09:53 | M.M.
Pregleda: 1818

U razdoblju od 17. do 23. listopada 2021. Gimnazija „ Coriolan Brediceanu“ iz Lugoja u Rumunjskoj bila je domaćin  druge mobilnosti u okviru Erasmus+ KA2 projekta školskog partnerstva „Together in Environmental Solutions Learning Activities“ (TESLA). Uz školu domaćina, sudjelovali su učenici i nastavnici Tehničke škole, Požega (koordinator) iz Hrvatske, BHAK International Business School Linz, Austrija i Kanepi Gümnaasium, Estonija. Aktivnosti učenja imale su za cilj osvijestiti mlađe naraštaje o potrebi korištenja obnovljivih izvora energije i njihovoj odgovornoj uporabi. 



Iz Tehničke škole u Požegi na mobilnosti je sudjelovalo šest učenika: Luka Gomerčić, David Jurković, Juraj Matić, Niko Čilić, Šimun Klarić i David Vidović. S njima su bili profesori: Tomislav Marković, Dalibor Banaj, Zoran Galić (ravnatelj škole koordinatora) i Marina Mirković (koordinatorica projekta). 





Kao i kod svih Erasmus+ projekata, ovaj susret imao je za cilj komunikaciju i suradnju mladih Europljana, ali i razvoj njihovog timskog rada i prijenos teorijskih znanja stečenih na STEM nastavnim predmetima (znanost, tehnologija, matematika).

Iako je razvoj projekta fizičkim susretima prekinut zbog epidemije COVID-19, učenici i nastavnici iz četiri škole nastavili su rad u virtualnom prostoru, obilježavajući, kroz specifične aktivnosti, Dan planeta Zemlje, Tjedan globalnih ciljeva, Europski dan jezika,  Dane Erasmusa  i nastavak rada u istoimenom eTwinning projektu.

Četiri škole pokazale su spremnost za nastavak projekta u ovim teškim uvjetima. Uz napore, ograničenja i izazove  koji su posvuda, ovaj susret je dokaz da Europa ima mlade građane koji su odgovorni i spremni graditi bolje društvo za treće tisućljeće.



Prvog dana aktivnosti u Lugoju učenike je pozdravio ravnatelj srednje škole u Lugoju prof. dr. Aurelian Sima. Primio ih je zamjenik gradonačelnika Lugoja, gospodin  Bogdan Stefan Blidariu. Učenici su u školi domaćina održali prezentacije o korištenju obnovljivih izvora energije u svakoj zemlji. Slijedio je  obilazak grada Lugoja.

Drugi dan učenici i njihovi nastavnici posjetili su ExperimentariumTM u Temišvaru, gdje su svjedočili eksperimentima na teme poput fotonaponske energije i korištenja obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije.



Na Politehničkom sveučilištu u Temišvaru učenicima je uz prezentiranje ove prestižne obrazovne ustanove, akademik dr. Ion Boldea pružio  životne lekcije i savjete za budućnost, a zatim predstavio istraživanja i laboratorije u kojima rade. U knjižnici Sveučilišta učenici su imali priliku saznati o postojećim zbirkama, načinu očuvanja i koracima koje treba poduzeti za posudbu knjiga. Uslijedila je šetnja Temišvarom kako bi upoznali njegovu povijest, kulturu i umjetnost.

Treći dan nastavnih aktivnosti  bio je posvećen školskim aktivnostima. Učenici su mjerenja provedena prethodnog dana u Eksperimentariumu iskoristili za dovršenje izračuna i crtanje pripadajućih krivulja odnosa mjerenih veličina. 



Koristeći laboratorijske komplete odjela za fiziku, srednjoškolci, podijeljeni u transnacionalne timove, izgradili su različite uređaje za primjenu obnovljivih izvora energije: stroj koji se kreće energijom koju stvara solarna ploča, vjetroturbina koja proizvodi električnu energiju, kotač koji proizvodi energiju snagom vode. 

U popodnevnim satima održane su sportske aktivnosti: prvenstvo u stolnom tenisu i košarci u kojem su sudjelovali i učenici i nastavnici. Medalje, pehari i diplome za sudjelovanje bili su samo detalj koji je upotpunio dosadašnju suradnju i stvorena prijateljstva. 

Četvrti dan bio je posvećen proučavanju lokalnih izvora električne energije. Počeo je posjetom fotonaponskom parku u Darovi, gdje su saznali tehničke detalje o funkcioniranju solarnih panela. Putovanje je nastavljeno posjetom Željeznim vratima Dunava, gdje su posjetili muzej hidroelektrane. U popodnevnim satima sudionici mobilnosti iskoristili su lijepo jesenje vrijeme za krstarenje Dunavom.



Zadnjeg dana učenici su radeći u međunarodnim grupama, pripremili  članke koji će biti objavljeni u časopisu projekta, koristeći stečene informacije i fotografije snimljene tijekom tjedna. Svi sudionici mobilnosti primili su certifikate sudjelovanja.

Učenici su bili dio velike obitelji mladih Europljana zabrinutih za izvore energije u budućnosti, promišljajući kako pri tome biti održiv i što manje štetan za okoliš. Svi partneri su cijenili vrijeme provedeno u Rumunjskoj, organizirani program i gostoprimstvo u kojem su uživali.

Zahvaljujemo ravnatelju  Gimnazije „Coriolan Brediceanu“, prof. dr. Ioan Aurelian Sima, profesorici Luciji Boldei, lokalnoj koordinatorici projekta i profesorici Adriani Mariș, kao i ostalim nastavnicima i učenicima škole domaćina uključenim u projekt, zbog odlične organizacije svih aktivnosti, dostupnosti i otvorenosti kojima su pokazali želju za suradnjom s ostalim školama.



Aktivnosti koje su se odvijale u Rumunjskoj  bile su provedene prema epidemiološkim mjerama koje nalaže svaka država članica EU.

Projekt TESLA sufinanciran je sredstvima programa Europske unije Erasmus+. Sljedeća mobilnost održat će se početkom ožujka 2022. godine u Linzu.





























Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI