Husse savjetuje: Hranidba pasa s tumorom

FOTO: HUSSE

20.1.2022. | 14:49 | HUSSE
Pregleda: 2490

Osim pravilnog odabira metode liječenja, nužno je psu poboljšati kvalitetu života s uravnoteženom i optimalnom hranidbom.

Specifična dijetalna hrana se treba bazirati na trenutnom cjelokupnom zdravstvenom stanju psa, stadiju tumora, nutritivnim i energetskim potrebama psa te koliko ljubimac ima volje i apetita za hranom. Preporučljivo je da se lijekovi koji se ne trebaju davati s hranom, ne miješaju u hranu ili vodu kako pas ne bi povezao lijekove s hranom i time posljedično stvorio averziju prema hrani.

Ako je psu mučno (pojačano slinjenje, okreće glavu od hrane ili ju pljuje, grčevi u abdomenu itd.), potrebno je izbjegavati hranjenje na silu i psa se ne smije tjerati da jede nego je potrebno obratiti se veterinaru kako bi on pregledao psa i možda prepisao lijekove koji će mu pomoći.





Psu je također bitno i olakšati cijeli proces hranjenja tako da su mu zdjelice za hranu lako dostupne i da može lako pristupiti hrani. Trebaju se izbjegavati nagle promjene hrane pogotovo kada pas krene s kemoterapijom.

Na novu hranu treba prijeći postepeno kroz 7-10 dan, a kako bi se crijevna mikroflora priviknula na novi izvor proteina i ostale sastojke u hrani. Preporučljivo je izbjegavati hranidbu sirovim mesom zbog visokog rizika od bakterijske i parazitske kontaminacije jer sama kemoterapija smanjuje broj bijelih krvnih stanica i sposobnost tijela da se bori protiv infekcije. Idealna hranidba za pse s tumorom je individualna kao i svaki pas za sebe, no ipak postoje neki generalni zahtjevi koja bi hrana trebala osigurati:Visoki udio lako probavljivih i visokokvalitetnih proteinaTumor uzrokuje disbalans u metabolizmu proteina, a unos proteina je presudan za održavanje optimalne tjelesne težine. Stoga bi udio proteina u hrani za pse s tumorima trebao biti viši od onog u regularnoj formulaciji hrane za održavanje potrebe odraslih pasa. Takvo pravilo vrijedi samo ako jetra i bubrezi normalno funkcioniraju. Ako pas ima problema s jetrom ili zatajenje bubrega, hrana treba sadržavati niži udio proteina, ali i masti pa upravo u takvim situacijama vidimo važnost raznih pretraga u dijagnozi tumora (KKS, biokemijski profil, RTG, UZV itd.) kako bismo dobili uvid u funkcioniranje svih organa u tijelu.



Visoki udio mastiVećina tumorskih stanica ne može iskoristiti masne kiseline ili ketone za izvor energije pa hrana za pse s tumorom treba sadržavati veći udio masti kako bi se ograničio rast tumora. Ako pas ima osjetljiv probavni sustav ili problema s gušteračom ili jetrom onda razina masti u hrani treba biti niža jer visoke razine mogu aktivirati epizode dodatnih problema.



Nizak udio ugljikohidrata + sporo probavljivi ugljikohidratiUgljikohidrati promoviraju rast tumorskih stanica pa će visoka razina ugljikohidrata „hraniti“ tumor, a izgladnjeti pacijenta jer tumorske stanice metaboliziraju glukozu putem anaerobne glikolize za energiju. Da bismo minimalizirali energiju koja je dostupna tumoru, važno je ograničiti udio ugljikohidrata u hrani te pravilno odabrati izvore ugljikohidrata s niskim glikemijskim indeksom tako da se hrani pas, a ne tumor.

Omega-3 masne kiseline (lososovo ulje)Visoka razina Omega-3 masnih kiselina ima antitumorski učinak, smanjuje kaheksiju nastalu zbog tumora, poboljšavaju imunitet i apetit psa itd.

Pravilno odabrana hrana ne može činiti čuda, no igra jednu od važnih uloga u planu tretiranja psa s tumorom jer je kod pasa s dobrim nutritivnim statusom primijećena poboljšana kvaliteta života i poboljšani odgovor na terapiju.



Kada se pronađe odgovarajuća hrana za pse s tumorom to je samo pola bitke jer moramo biti sigurni da će pas stvarno pojesti tu hranu pa se povećanjem vlage (dodavanje vode ili uravnoteženih konzervi u suhu hranu), zagrijavanjem hrane na tjelesnu temperaturu ili dodavanjem lososovog ulja u suhu hranu se može povećati ukusnost hrane. Vlasnik mora biti u stalnoj komunikaciji s veterinarom koji će mu pomoći pronaći optimalan profil hranjivih tvari, količinu i način hranidbe koja će odgovarati specifičnim potrebama ljubimca. Najvažnije je pravodobno reagirati, puno maziti i promatrati psa jer ako se primijeti bilo kakvo crvenilo, oticanje, kvržice ili veće tvorbe je bitno posjetiti veterinara.



Također je važno odmah napraviti dijagnostičke pretrage i ustanoviti o čemu se radi, a ne „promatrati“ kvržicu čim se eventualnom tumoru daje vrijeme da izraste i uništi zdravo tkivo oko sebe. Cilj terapija i preventive je ograničiti rast tumora, smanjiti remisiju, produžiti preživljavanje i poboljšati kvalitetu života naših čupavaca.

Više o tumoru kod pasa pročitajte na stranici https://zdravesape.com/





VIŠE NA TEMU:
HUSSE
SAVJET
HRANIDBA
PSI
TUMOR

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI