“Suci u dosta slučajeva vrednuju biološko roditeljstvo nauštrb prava djece”

5.4.2021. | 12:08

N1 Hrvatska
IZVOR: hr.n1info.com

Pregleda: 2522

VEZANO

Snaja aferičnog Balenovića nova je v.d. predstojnica požeškog Zavoda za socijalnu skrb
POŽEŽANI UZ UKRAJINCE: Pridružite se akciji prikupljanja proljetne odjeće i obuće
NOVA GRADIŠKA: Za smrt malene Nikoll odgovoran Centar za socijalnu skrb
OBJAVLJEN JAVNI NATJEČAJ: Centar za socijalnu skrb Požega traži ravnatelja/ravnateljicu
EKSKLUZIVNO: Razgovarali smo s novom ravnateljicom Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška
HITNO! Tražimo imena odgovornih. Tko je dozvolio da se malena djevojčica vrati monstrumima?
Roditelji su ispitani čeka se odluka o pritvoru. Evo za što ih se sve tereti
STRAVA: Sve se znalo mjesecima, šef Centra za socijalnu skrb zbog propusta u radu bit će smijenjen
Priopćenje o panel raspravi na temu „Problemi i prava onkoloških bolesnika u sustavu zdravstva i socijalne skrbi“

SABORSKA ZASTUPNICA: ʺSud je taj koji donosi odluku o povjeravanju djetetaʺ
(FOTO: N1 Hrvatska)

5.4.2021. | 12:08 | N1 Hrvatska
IZVOR: hr.n1info.com
Pregleda: 2522

Socijalna radnica i saborska zastupnica SDP-a Martina Vlašić Iljkić gostovala je u Novom danu gdje je govorila o problemima u sustavu socijalne skrbi, a komentirala je i tragičan slučaj djevojčice iz Nove Gradiške.

Vlašić Iljkić je navela da je zbog problema u sustavu socijalne skrbi pisala i ministru Josipu Aladroviću, ali da odgovora nije bilo.

“Nismo dobili odgovor u proteklih deset dana kada je u medije došla informacija da je unazad pet godina više od 2000 djece na smještaju nego što je to bilo prije pet godina. Naravno da je to bio povod da se reagira i ukaže na probleme i da se vlada suoči s problemima koji sustav socijalne skrbi ima sa smještajem djece”, kazala je Vlašić Iljkić.


Komentirala je i što su najveći problemi u sustavu socijalne skrbi.


“U nemalom broju slučajeva na prijedlog centara za socijalnu skrb, sudovi odbijaju biološke roditelje lišavati roditeljske skrbi, što zasigurno otežava kasnije postupke. Sudovi su još uvijek skloni donositi odluke u interesu bioloških roditelja nauštrb djece, odnosno prava djece”, pojasnila je Vlašić Iljkić.

“Sud je taj koji donosi odluku o povjeravanju djeteta ili drugoj osobi ili ustanovi socijalne skrbi ili udomiteljskoj obitelji”, dodala je.

Vlašić Iljkić smatra da slučaj djevojčice iz Nove Gradiške nije ni došao do suda.

“Prve izjave u medijima bile su neshvatljive, da se dijete vratilo u biološku obitelj zbog poboljšanja određenih stambenih prilika. To je meni bio signal da očito ovaj slučaj nije ni došao do suda, odnosno Centar za socijalnu skrb nije prijedlog niti stavio na sud nego je smještaj odradio putem zakona o socijalnoj skrbi i smještaj djeteta je bio isključivo zbog loših stambenih ili materijalnih okolnosti. Taj smještaj je prolongiran na dvije godine, iako znamo da prema zakonu o socijalnoj skrbi privremeni smještaj može trajati do godinu dana. Neshvatljivo je što taj slučaj uopće nije došao do suda”, istaknula je.

Vlašić Iljkić smatra da su i stambeni uvjeti i nasilno ponašanje bili razlozi zbog kojih je prijedlog trebao doći do suda.

“Činjenica je da je sustav ovdje zakazao, i ravnatelj je možda mogao bolje organizirati rad centra za socijalnu skrb. Treba vidjeti kako je odjel za djecu i mlade uopće radio, koliko je stručnih radnika bilo određeno za rad s obitelji, koliko je tu bilo socijalnih radnika i drugih stručnih radnika u timu”, kazala je Vlašić Iljkić.

“Suci u dosta slučajeva gledaju i vrednuju biološko roditeljstvo nauštrb prava djece. U ovom slučaju biološkom roditeljstvu dano je na važnosti više od prava djeteta, na sigurnost i pravo djeteta na zdrav razvoj”, rekla je Vlašić Iljkić.

Izvor: hr.n1info.com


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI