Poljoprivrednici upozoravaju: Stoka će ostati gladna, ne dajte izvoznicima da izvezu sve žitarice

FOTO: Unsplash

4.7.2021. | 10:59 | večernji.hr
IZVOR: večernji.hr
Pregleda: 1315

Cijena kukuruza u EU je od lanjskog svibnja narasla sa 165,64 na 241,55 eura, a u RH sa 143,06 na 196,54 eura/t

Dramatičan rast cijena žitarica i stočne hrane na svjetskom tržištu, ali i u Hrvatskoj, ugrožava stočarsku proizvodnju i plasman mesa i drugih proizvoda, a istodobno je nastavljen pritisak uvoznog mesa, mlijeka i mesnih prerađevina po izuzetno niskim dampinškim cijenama, upozorili su jučer iz Hrvatske poljoprivredne komore (HPK).

Prema podacima tržišnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP), zbog klimatskih promjena, poglavito suše, sve većih oscilacija prinosa u Brazilu i Argentini, smanjenja globalnih zaliha te enormne potražnje Kine koja mijenja prehrambene navike, cijena pšenice na razini EU u svibnju prošle godine iznosila je 187,64 eura za tonu, a ove godine u istom mjesecu 222,06 eura. U Hrvatskoj je u tom razdoblju cijena skočila sa 163,99 na 199,29 eura. Cijena kukuruza u EU narasla je sa 165,64 na 241,55 eura, a u RH sa 143,06 na 196,54 eura za tonu. Cijene u godini rasle 70% – Istodobno, veleprodajne cijene svinjskih polovica pale su u godinu dana za 19,17% (s 19,77 na 15,98 kn/kg), a telećih polovica za gotovo 6% (sa 42,70 na 40,18 kn/kg) – upozoravaju iz HPK te pozivaju Vladu i Ministarstvo poljoprivrede na hitnu intervenciju – odabir znanstvene institucije koja će na temelju relevantnih podataka izračunati trenutačnu štetu po pojedinim sektorima, koju će im nadoknaditi resorno ministarstvo – te rješenje na koji će se način sačuvati domaći stočni fond. – U Hrvatskoj neće biti dovoljno hrane za stoku, s obzirom na to da sve žitarice odlaze u izvoz. Treba ih zadržati – zaključak je s jučerašnjeg sastanka predstavnika sektorskih odbora HPK koji trenutačno trpe velike gubitke. – S obzirom na sušu i cijenu žitarica koja je u godinu dana porasla za vrtoglavih 70%, troškovi proizvodnje tovne junadi čak 30% su veći od cijene po kojoj ih domaći tovljači trenutačno prodaju – kazao je stočar Zvonimir Širjan. Da je takva situacija neodrživa, potvrđuju i mljekar Igor Rešetar i svinjogojac Stjepan Kušec. 


Alarmantno je da Hrvatska svakodnevno izvozi svoju sirovinu u Italiju, Španjolsku i druge zemlje i iz njih onda uvozi butove za dalmatinski pršut. A domaće svinje nitko neće, iako s vlastitom proizvodnjom nismo dostatni ni 50%. Prerađivačima, klaoničarima i trgovcima više paše kad se negdje u EU, u hamburškoj luci ili drugdje, nađe jeftino meso koje bi gotovo trebalo neškodljivo ukloniti pa mu kemijom poboljšavaju okus i stavljaju ga na naše police – upozorava Kušec. Nitko neće domaće svinje Stoga HPK među jučer izglasanim dugoročnim mjerama predlaže osiguranje profitabilnosti poljoprivrednika, usmjeravanje mjera ruralnog razvoja prema preradi primarnih proizvođača, veću fleksibilnost vezanu za klanje i prodaju na gospodarstvima, postavljanje solara na farmama, jasno i vidljivo označavanje i dostupnost domaćeg proizvoda u trgovinama te osiguranje robotizacije i informatizacije farmi novcem iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).


– Nigdje u NPOO-u nema govora o poljoprivredi ili je zastupljena vrlo malo, a robotizacija i informatizacija farmi, koje su ključne za opstojnost sektora, uopće se ne spominju – kazao je čelnik HPK Mladen Jakopović, upozorivši kako će, u slučaju da se ne osiguraju navedene mjere, domaća proizvodnja biti neozbiljna – a kao rezultat toga i država.

(Izvor: večernji.hr)


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI