Liječnici i treneri: Djeca su neaktivna, hrane se nezdravo i žive u virtualnom svijetu

FOTO: Pixsell

17.9.2018. | 12:28 | Novinar 034
IZVOR: Glas Slavonije
Pregleda: 2030

Rezultati novih istraživanja o prekomjernoj težini djece od sve ranije dobi poziv su na hitnu intervenciju cijelog društva jer globalni javnozdravstveni problem odavno je zahvatio i Hrvatsku. Na posljednjem Hrvatskom kongresu debljine iznesen je podatak da je svako treće dijete u Hrvatskoj prekomjerne tjelesne težine, dok su rezultati europskog istraživanja u koje se uključila i Hrvatska pokazali da čak 35 % naše djece u dobi od osam do devet godina ima previše kilograma.


Većina ih svakodnevno uopće ne jede svježe voće i povrće, ali zato više od tri puta tjedno jedu pizzu, pržene krumpiriće i drugu brzu hranu, čokolade, a vole piti sokove s dodanim šećerom. Tjelesnim aktivnostima sve se manje ili uopće ne bave, više od dva sata dnevno provode pred televizorom i drugim elektroničkim uređajima, a na otvorenom borave jako rijetko. Svi ti čimbenici pogoduju razvoju različitih bolesti, smanjenju psihomotoričkih sposobnosti i socijalnih vještina. Često im ni sami roditelji nisu dobar primjer. Djecu hitno treba odmaknuti od računala, tableta i mobitela, usaditi im zdrave navike, slažu se stručnjaci različitih profesija – liječnici, učitelji, sportski treneri, psiholozi. Svi oni savjetuju kontroliran unos uglikohidrata, uz obavezno povećanje tjelesne aktivnosti te općenitu promjenu stila života.


Situacija sve ozbiljnija



Prim. mr. sc. Maja Štimac, specijalist pedijatar i subspecijalist neonatolog u Domu zdravlja Osijek, pri pregledu se susreće s velikim brojem djece s viškom kilograma. Iako povećana tjelesna težina, kaže, sama po sebi u ranoj dobi odmah ne donosi bolesti, posljedice poslije stižu na naplatu.



- Djeca su izložena dugotrajno povećanim razinama šećera i masnoća u krvi, pa je veća učestalost šećerne bolesti i srčanožilnih bolesti u odrasloj dobi. Prekomjerna tjelesna težina nije samo opterećenje za kardiovaskularni sistem nego i za zlobove, česte su bolesti i hipertenzija, ateroskleroza, hiperlipidemija, hiperkolesterolemija - objašnjava Štimac. Dodaje da se problem prekomjerne debljine djece počinje javljati najčešće kada postanu samostalna i ne trebaju pratnju roditelja.


- Tada se zatvaraju u kuću i sve svoje socijalne aktivnosti obavljaju u virtualnom svijetu. Kada dijete prestane s roditeljem odlaziti u šetnje, svakako bi trebalo biti svakodnevno tjelesno aktivno - bilo kroz hodanje ili sport. Idealno bi bilo kad bi škole nudile različite organizirane sportske aktivnosti u prilagođenim terminima tijekom dana - ističe Štimac. Slaže se s time i Daliborka Lesar, prof. tjelesne i zdravstvene kulture u srednjoj školi. U više od deset godina rada primjećuje da djeca pokazuju sve manji interes za sportom, a da su sve deblja. Mnogi iz osnovne škole dolaze s prekomjernom tjelesnom težinom. Da je situacija sve ozbiljnija, potvrđuju i inicijalna testiranja - mjerenja težine i visine koja su se proteklog tjedna provodila u školi.


- Primjećujem da ima podosta pretile djece s viškom potkožne masti, i to više u djevojčica nego dječaka. Najveći je problem smanjeno ili gotovo nikakvo kretanje, a na bavljenje sportom jako ih se malo odlučuje. Pod odmorom svi drže mobitele u rukama, ne komuniciraju, a hrane se u pekari - priča Lesar. Dodaje da su u srednjoj školi dva sata tjelesnog odgoja dovoljna za razgibavanje, ali djeca nemaju mogućnost izvannastavnog bavljenja sportskim aktivnostima, osim kroz pripreme za natjecanja.


- Djeca bi u predškolskoj dobi i naročito u osnovnoj školi trebala probati više sportova i poslije se opredijeliti za onaj koji im najbolje leži - smatra Lesar. Mnogi stručnjaci preporučuju početak bavljenja sportom uz gimnastiku, borilačke vještine i plesove, što će djecu najbolje pripremiti za grupne sportove poput nogometa, rukometa, košarke, ako se odluče ići u drugom smjeru. Potvrđuje to i Dragutin Franjković, licencirani instruktor i glavni trener u centru za borilačke sportove i samoobranu Martial Arts Osijek. I sam je krenuo tim putem - najprije uz gimnastiku, da bi poslije donio prvu svjetsku zlatnu medalju u kickboxingu u Osijek. Sport ga je, često kaže, obilježio za cijeli život - a trenirao je i nogomet, plivanje i odbojku. Borilačke sportove poput kickboxinga ili krav mage prilagođene uzrastu djece od pet do 13 godina preporučuje zbog više razloga.


- Uz stručno vodstvo na treninzima se radi na motoričkom razvoju i kondicijskoj spremi primjerenoj za dob polaznka. Djeca u klubu kroz igru i trening razvijaju funkcionalne sposobnosti, stječu samopouzdanje, usvajaju zdrave navike te svladavaju tehnike samoobrane. Sve to pogoduje pravilnom tjelesnom razvoju, pomaže pri regulaciji tjelesnih masnoća, jača kosti i mišiće, smanjuje rizik pojave dijabetesa ili prekomjerne težine – ističe Franjković.

Može se puno postići


Često se s pretilošću djece susreće Boris Čulin, prof. tjelesne i zdravstvene kulture i trener sportske gimnastike u Gimnastičkom društvu Osijek-Žito, koji više od 30 godina trenira djecu predškolskog i školskog uzrasta, a i pomoćni je trener olimpijca Roberta Seligmana. Nerijetko mu dolaze djeca u dobi od četiri do pet godina, koja imaju i do 15 kilograma viška.


- Sjećam se jednog dječaka koji nam je došao u klub s četiri godine, a imao je više od 30 kilograma. U dvorani nije mogao niti potrčati. Dječak je počeo redovito dolaziti na gimnastiku nekoliko puta tjedno i do svoje sedme godine postigao je puno - izgubio je kilograme, postao je spretniji, samopouzdaniji i izgradio se u pravog sportaša - prisjeća se Čulin te preporučuje upis djece na gimnastiku čim prohodaju.
- Osim što će mršavjeti i vježbati, na gimnastici će se socijalizirati i razvijati motoričke vještine, svoju ličnost, postat će hrabriji - zaključuje Čulin.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI