Imaju li mala energetska postrojenja budućnost u Hrvatskoj?

25.2.2018. | 10:02 | Mladen Mirković
IZVOR: agroklub.com
Pregleda: 2793

Jučer je u prostorima Visoke škole u Virovitici u sklopu 23. sajma Viroexpo 2018 održana konferencija "Razvoj ruralnih područja kroz projekte biomase - kako zadržati mlade u Hrvatskoj".

 Jučer je u prostorima Visoke škole u Virovitici u sklopu 23. međunarodnog sajma gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo 2018 održana konferencija "Razvoj ruralnih područja kroz projekte biomase - kako zadržati mlade u Hrvatskoj".

Konferenciju su organizirali Energetski institut Hrvoje Požar, Zelena energetska zadruga i Hrvatska poljoprivredna komora, a podršku konferenciji dala je Hrvatska udruga mladih poljoprivrednika (HUMP AGRO). Konferencijom su se prikazali načini korištenja biomase te mogućnosti poljoprivrednog i energetskog sektora kao potencijala za razvoj novih poslova koji mogu omogućiti ostanak mladih u Hrvatskoj. Ovu konferenciju omogućili su H2020 projektiBiogas Action, uP_running i Biomasud Plus.


Tolušić: Možemo napraviti više nego u Irskoj ili NjemačkojPozdravnu riječ dao je Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore te ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić koji je rekao kako svatko od nas može napraviti više ovdje nego u Irskoj, Njemačkoj i slično. "Mladi su ti koji trebaju pričati o poljoprivredi. Ljudi su nekada ostajali na poljoprivredi kada nije bilo drugog posla no to treba biti zanimanje jer to netko želi, pa da od toga može bolje i kvalitetnije živjeti", dodao je ministar te nastavio: "Neki mladi poljoprivrednici koje znam imaju mjesečnu zaradu po 10-20 tisuća kuna, što je više nego što ja zarađujem, a to tako i treba biti. To možete biti i vi", obratio se ministar mladim sudionicima konferencije.


Žele poljoprivrednicima približiti ideju energetskih postrojenjaPrvi dio predavanja održali su predstavnici Energetskog instituta Hrvoje Požar, Ivona Ivić i Dinko Đurđević. Istaknuli su kako je cilj projekta Biogas Action promicati razvoj malih energetskih postrojenja i pokušati utjecati na zakonodavne okvire tog područja te da budžet projekta iznosi dva milijuna eura. Rekli su kako oni u institutu žele radionicama i seminarima približiti temu poljoprivrednicima, izraditi koncept postrojenja te dati okvirne cijene ostvarivanja takvog projekta. "Ideja je zatvoriti krug farme, i to objasniti poljoprivrednicima", istaknuli su.



Mogli smo čuti zanimljivost kako Njemačka prednjači u broju energetskih postrojenja te da ih ima oko 8,5 tisuća.

Koje je najbolje rješenje za digestat?Predstavnici instituta objašnjavali su faze u procesu nastanka bioplina, parametre procesa anaerobne digestije, a pokazali su i primjer bioplinskog postrojenja Gradec u kojem se koriste kukuruzna silaža i gnojovka. Zatim se postavilo pitanje što s digestatom, odnosno nusproizvodom procesa dobivanja bioplina? Dali su primjer Njemačke koja ga je počela spaljivati no što s hranjivim tvarima koja se nalaze u njemu? Nije li "šteta" to spaljivati?

Nakon konstruktivne rasprave uslijedio je drugi dio: "Stvaranje dodatnog prihoda za mlade u ruralnim područjima kroz korištenje rezidbenih ostataka iz poljoprivredne proizvodnje", rezultati projekta uP_running, a konferencija je završila temom "Kruta biomasa - kako je uvrstiti u sektor kućanstva?" kao dio projekta Biomasud Plus.

Projekt uP_running nastoji osloboditi snažni europski potencijal ostataka drvne biomase nastale od poljoprivrednih rezidbenih ostataka i uklanjanja nasada (PROUN) i promovirati njezino održivo korištenje kao energetske sirovine. 



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI