Iz Ministarstva priopćili kako su na područuju Slavonije zabilježeni novi slučajevi ptičje gripe

Ptica- ilustracija
(FOTO: MP)

9.1.2024. | 11:01 | Ministarstvo poljoprivrede
IZVOR: poljoprivreda.gov.hr
Pregleda: 2208

Nastavno na obavijest od 23. studenog 2023. godine o utvrđenoj visokopatogenoj influenci ptica (VPIP) podtipa H5N1na farmi tovnih purana u općini Oriovac na području Brodsko- posavske županije, obavještavamo o novom slučaju VPIP u populaciji divljih ptica potvrđenom dana 5. siječnja 2024. godine u dva crvenokljuna labuda na području naselja Sopot u Vukovarsko- srijemskoj županiji. Od početka jesenske migracije divljih ptica, u periodu od 1. rujna 2023. godine do 8. siječnja 2024. godine, putem europskog sustava za prijavu bolesti prijavljeno je ukupno 515 izbijanja (od čega 159 izbijanja u domaće peradi, 18 izbijanja u ptica u zatočeništvu i 338 slučajeva u divljih ptica) na području 29 europskih zemalja.

Od 18. studenoga 2023. godine na snazi je Naredba o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske (objavljena u 138/2023). Mjere propisane predmetnom Naredbom se odnose na područje cijele Republike Hrvatske, a određuju obvezno držanje sve peradi i ptica u zatočeništvu u zatvorenim nastambama kako bi se spriječio svaki kontakt s divljim pticama. Vodena perad (patke i guske) moraju se držati odvojeno od ostale peradi, a obavezna je provedba higijenskih i biosigurnosnih mjera u uzgojima peradi.

U peradi oboljele od influence javljaju se sljedeći znakovi bolesti:


-iznenadna uginuća bez kliničkih znakova bolesti,
-potištenost, nakostriješenost perja, kašalj, šmrcanje, sinusitis, disanje na otvoreni kljun, -cijanoza kreste i podbradnjaka,
-sitna točkasta krvarenja po sluznicama te potkožna krvarenja uočljiva u perjem nepokrivenim područjima nogu,
-značajan pad nesivosti i valivosti te loša kvaliteta ljuske jajeta,
-živčane smetnje (grčevi, kretnje u krug, paraliza, otežano kretanje),
-krvarenja krijeste i podbradnjaka.


Ministarstvo poljoprivrede osiguralo je pripravnost na broju telefona 099/4392-507 na koji građani mogu dojaviti svako povećano uginuće ili znakove bolesti u ptica.

I ovim putem podsjećamo subjekte da poštuju biosigurnosne mjere u uzgojima te da svaku promjenu zdravstvenog stanja, parametara proizvodnje ili uginuća životinja bez odgađanja prijave svom veterinaru.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI