USAMLJENI VOĐA: Plenkoviću u vrhu HDZ-a okreću leđa, čekaju rasplet afere Žalac i njegov ‘bijeg’ u Bruxelles

FOTO: 034 portal

26.3.2023. | 13:49 | Orhideja Gaura Hodak i Berislav Jelinić
IZVOR: Nacional.hr
Pregleda: 4110

Otkrivamo zašto vrije u vrhu HDZ-a, zašto predsjednika stranke Andreja Plenkovića smatraju odgovornim za izuzetno loše ozračje koje opisuju kao bonacu pred olujno nevrijeme te kako ni on nikome iz svoje blizine više ne vjeruje i ignorira sve savjete.Vrije u vrhu HDZ-a zbog stranačkog šefa i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. Više izvora iz samog vrha stranke Plenkovića smatra najodgovornijim za izuzetno loše stanje i međuljudske odnose unutar stranke.

Posebno je indikativno da na dramatično loše ozračje u stranci upozoravaju njeni istaknuti članovi i javni dužnosnici. Jedan od tih izvora nominalno iz najužeg kruga suradnika hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, koji Plenkovića smatra najodgovornijim za izuzetno loše ozračje unutar stranke, tu situaciju opisuje ovako:

„Sve trenutno podsjeća na indikativni meteorološki dalmatinski fenomen ljetne bonace, kada more izgleda mirno poput ulja. U zraku se osjeća prividan spokoj, ništa se naoko ne zbiva, a mnogi se u tom razdoblju ne osjećaju dobro, brojnima je mučno. Ali jedno je sigurno – to ne može dugo trajati jer dolazi razorna promjena vremena.“


Plenkovića više njegovih bliskih suradnika smatra odgovornim čak i za HDZ-ove standarde rijetko viđenu eroziju međuljudskih odnosa i nepovjerenja. Visoki izvor iz Vlade navodi kako su odnosi u vrhu stranke jako loši, kako Plenković apsolutno nikome iz svoje blizine ne vjeruje, kako gotovo nitko ni s kim ne razgovara, ali i kako Plenković ignorira i rijetke situacije u kojima ga bliski suradnici pokušavaju upozoriti da promijeni nervoznu retoriku. Primjerice, više njemu naročito bliskih suradnika iz vrha stranke pokušalo ga je upozoriti da bi trebao mijenjati retoriku kada su u pitanju opaske o novinarima te da ne bi trebao ići s novinarima ni u kakve ratove. Potpuno ih je ignorirao. Jedan od ministara u Vladi navodi kako su se zbog toga brojni bliski suradnici dodatno povukli u sebe, a neki su i naprosto ljuti. O tomu taj izvor navodi:


„Primjerice, iako to od njega nikada nećete čuti niti će to dati naslutiti iz svog ponašanja, Jandroković Plenkovića teško može smisliti. Komunikacija im je svedena na minimum, a često se među njima kao kurir pojavljuje glasnogovornik Vlade Marko Milić. On je, pak, posebna priča. Uživa premijerovo veliko povjerenje, ali mu i proizvodi dosta problema. Mislim da često manipulira. Unatoč tomu, teško će se dogoditi da će Plenkovića itko unutar stranke ići rušiti prije izbora. To jedino može potaknuti Ured europskog tužitelja, jer DORH drži na kratkoj uzici. Dogodi li se to ili ako izgubimo li vlast, stajat će u redu oni koji će ga šutati nogama. Zna se kako to HDZ radi.“

Plenkoviću se posebno zamjera kadrovska politika. Jedan od njegovih bliskih stranačkih suradnika o tomu kaže:

„Plenkoviću ni nije stalo do članstva i do ljudi, jer da mu je stalo do ljudi, ne bi kadrovirao tako kako kadrovira. Ne bi na čelno mjesto u Hrvatskim šumama stavio jednog Nediljka Dujića čije je imenovanje izazvalo šok, bijes i razočaranje svih koji imaju veze sa strukom i s Hrvatskim šumama. Niti bi bez ikakva obrazloženja išao smjenjivati ministricu Natašu Tramišak koja je iza sebe imala konkretne rezultate i umjesto nje staviti Šimu Erlića čiji otac protiv sebe ima optužnicu USKOK-a zbog pronevjere 40 milijuna kuna. Da ne spominjem one kadrove oko ministrice Marije Vučković i ministra Banožića. To može raditi samo netko tko želi rasturiti stranku. Njemu stranka služi samo kao jednokratni alat kojim pokušava posložiti svoje interese.“

Sve to ilustrira kolika rezigniranost trenutno vlada u stranci. Neki ljudi iz Plenkovićeve blizine jako mu zamjeraju što u Zagrebu surađuje s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, pa idu toliko daleko da misle kako bi to mogao biti zametak poslijeizborne koalicije HDZ-a i Možemo!, što je potpuno nerealno. Međutim, postoji i nešto što ih povezuje. To su procjene da se Plenkoviću nitko neće usuditi javno proturječiti niti rušiti vlastitu vladu ako ne izbiju neke sasvim nepredvidive okolnosti.

O tomu visoki izvor iz stranke kaže:

„Iako je većina članova nezadovoljna aktualnom politikom, nitko se ne usuđuje proturječiti Plenkoviću te zbog toga Vlada dojam da su najglasniji oni koji se Plenkoviću ulizuju, kako u Saboru tako i na raznim stranačkim obljetnicama. No većini članova stranke to je teško slušati i gledati i ne slažu se s takvom ulagivačkom politikom. Naprosto se čeka promjena okolnosti.“ To je ujedno i ključni razlog što se o svemu tomu zasad javno šuti.

Međutim, već sada nedostatak komunikacije i suprotstavljeni osobni interesi rezultiraju i nekim prilično oprečnim procjenama oko Plenkovićevih planova za opstanak stranke na vlasti.

Posebno je indikativno to što Plenkovićevi bliski suradnici bez okolišanja neslužbeno tvrde da zbog njegova autokratskog ponašanja unutar stranke, nervoze koju pokazuje prema javnosti i medijima te dvosmislenog odnosa prema korupciji koja dramatično ugrožava imidž stranke i smanjuje njen rejting uoči nadolazećih parlamentarnih izbora, Plenković postaje teret za stranku.

Zbog tih frustracija više Nacionalovih sugovornika iz vrha stranke, zasad neslužbeno, priziva njegov odlazak. Štoviše, jedan od njegovih najbližih suradnika u Vladi smatra da će Plenković odstupiti s vrha stranke i odustati od trećeg premijerskog mandata bez obzira na rezultat sljedećih izbora. Otišao je toliko daleko da je iznio kompletan scenarij po kojem misli da će se to odvijati:

„Plenković vrlo vjerojatno planira kako otići a da ne ispadne da je pobjegao. Realnim mi se čini da će se prvo staviti za nositelja HDZ-ove liste na izborima za Europski parlament, koji dogodine prethode parlamentarnim izborima. To bi za početak bila logična rezervna opcija, jer ako ne bismo dobro prošli na parlamentarnim izborima, mogao bi, ako ništa drugo, otići za zastupnika u Europskom parlamentu. Ne pomuti li u međuvremenu taj plan neka istraga koja bi ga obuhvatila, čini se i prilično izvjesnim da će Plenković povesti HDZu kampanju za parlamentarne izbore.

Vjerujem da bismo u tom slučaju mogli biti, u najmanju ruku, relativni izborni pobjednici. Tada bi Plenković mogao prepustiti nekom drugom da umjesto njega bude HDZ-ov mandatar za sastavljanje Vlade i otići na neku istaknutu europsku poziciju uspije li to dogovoriti. A to će mu svakako biti puno teže za dodatne četiri godine, kada će biti stariji i još više potrošen. Tako ne bi ispalo da je pobjegao.“

Drugi visoki izvor iz HDZ-a smatra da je Plenkovićev imidž u Europi puno slabiji nego što se to naoko čini.

Štoviše, taj izvor smatra da Plenković više ne može računati ni na kakvu ozbiljniju funkciju u Europskoj komisiji ni u Europskom parlamentu, i to zato što ga u europskim diplomatskim krugovima smatraju glavnim zaštitnikom korupcije u Hrvatskoj, koja je toliko uzela maha da europski diplomati govore čak i o ugrozi vladavine prava.

Taj izvor, koji ima intenzivne odnose s diplomatskom mrežom, a unutar stranke također obnaša visoke dužnosti, tvrdi:

“Uvjeren sam da Plenkoviću Europa nikad nije bila dalja kad je u pitanju neki njegov angažman na visokim funkcijama. U Europskoj uniji ni u Europskoj pučkoj stranci više ne računaju na Plenkovića kao na nekoga kome bi dali vodeću ulogu bilo u Europskoj komisiji ili Europskom parlamentu, a ni unutar grupacije europskih pučana. Njegov ugled ni prije nije bio stvaran, ali je ipak imao određenu staturu kao premijer, posebno stoga što među europskim pučanima nema toliko puno predsjednika vlada. Dakle, jedini ugled koji je Plenković baštinio može biti temeljem te funkcije premijera iz koje on može crpiti snagu, međutim, Europska komisija i vrh europske politike jako dobro vide ove ogromne afere koje se događaju u Hrvatskoj i sve se to pripisuje Plenkoviću kao njegovo djelo, a njega se smatra zaštitnikom korupcije.”

Na pitanje u kojim to europskim i diplomatskim krugovima tako razmišljaju, Nacionalov izvor iz HDZ-a kaže:

“To ide do samog vrha, osim Ursule von der Leyen, naravno. Govorimo o najmoćnijim ljudima EU-a koji su donedavno bili glavni kreatori europske politike. To, dakle, uključuje i Angelu Merkel. Proširila se već priča da je ona to komentirala u određenim krugovima, da je vrlo jasno rekla da je to njezin stav i da to nije rekla nimalo uvijeno. Te su informacije došle i do utjecajnih Hrvata koji žive i rade u Njemačkoj.”

Gotovo identični navodi kruže i među diplomatskim predstavnicima u Hrvatskoj. Zbog toga ti izvori praktički prizivaju isti onaj scenarij kakav je već viđen s bivšim premijerom Ivom Sanaderom, a taj je da se njega makne iz politike.

Nadalje, u vrhu HDZ-a smatraju da se Plenković u svemu vodi svojom osobnom ambicijom i da nije timski igrač.

“On nije bio timski igrač ni dok je bio u Europskom parlamentu, i tada je pokušao ući u kandidaturu za šefa EPP-a, ali taj put koji je započeo nije bio takav kakvog je zamislio, a dodatni je problem za njega sada i slabljenje pučana”, smatra Nacionalov izvor iz vrha HDZ-a.

U prilog tezi o Plenkovićevoj sebičnosti čak se počinje isticati još nešto – Plenkovićeva isključiva retorika upućena hrvatskom predsjedniku Zoranu Milanoviću. Naime, Plenković u dugotrajnom sukobu s Milanovićem u posljednje vrijeme potpuno isključuje mogućnost da s njime uspostavi bilo kakav dijalog.

Primjerice, Plenković je prošloga tjedna reagirao na Milanovićevu oštru izjavu nakon uhićenja HDZ-ova župana vukovarsko-srijemske županije Damira Dekanića. Milanović je tada, među ostalim, o tomu izjavio:

“Ovo što se dogodilo u Vinkovcima s ovim županom, to ide do vrha. Ja sam bio premijer, da se župan u moje vrijeme ponapijao i porazbijao pola šora i avliju i da je to zataškavano godinu dana i da premijer s tim nema nikakve veze, e to, brate, na drugom molitvenom doručku pričaj. To je problem, koji zakon to pozna, koji moralni kodeks, koja vjerska knjiga? To je upropaštavanje države. Tako da, ljudi se plaše i nije vrijeme.”

Plenković je odgovorio Milanoviću poručivši mu da upravo on djeluje protuustavno:

“Moram podvući crtu i podsjetiti tko godinama djeluje protuustavno – to je Milanović. Zadaća predsjednika RH je da usklađeno brine o djelovanju institucija. Način na koji se on ponaša potpuno je neprimjeren i neustavan. Nastoji stalno rušiti Vladu, i to na najbrutalniji način vrijeđajući članove Vlade, ministre. Politička poruka nakon što gledamo takvo ponašanje, kako se nije ponašao nijedan predsjednik dosad, bavi se nečim što nije njegov posao, a budući da se tim bavi, dobiva tretman kakav zaslužuje. Nema potrebe da se s njime vodi bilo kakav dijalog. Politička poruka koju šaljemo je da takvo ponašanje ne dolazi u obzir i neće proći bez odgovora s naše strane i odgovor je ovakav.”

Visoki politički izvor smatra da, ako na tomu ustraje, nije jasno kako Plenković kao potencijalni mandatar za sastavljanje sljedeće vlade, planira od hrvatskog predsjednika dobiti mandat za njeno sastavljanje. Trenutno se čini da neće biti jasnog i uvjerljivog pobjednika na idućim parlamentarnim izborima. A ako bude tako, slagat će se poslijeizborne koalicije. Naime, relativni pobjednik izbora treba otići predsjedniku države s popisom buduće saborske većine i uvjeriti ga da doista raspolaže povjerenjem većine saborskih zastupnika. Nije jasno kako to Plenković planira napraviti ako ga uopće ne zanima dijalog s Milanovićem.

Naravno da se i ta retorika i njihovi odnosi mogu dotad dramatično promijeniti, ali činjenica da se i to počinje koristiti u prilog tezama o Plenkovićevu odlasku s vrha HDZ-a pokazuje koliko su odnosi u vrhu stranke zategnuti.

Izvor: Nacional.hr


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI