Tko smije štrajkati, a tko ne? Provjerili smo kako stvari stoje u Požegi

FOTO: 034 portal/ EŠ PŽ/ Gim Pž

29.11.2019. | 15:44 | Ante Mandarić
Pregleda: 5445

Posljednjih dana svjedoci smo velikom štrajku profesora, a koji je dostigao svoj vrhunac okupljanjem oko 50 tisuća štrajkaša na Trgu bana Jelačića u Zagrebu.

Među tom golemom okupljenom masom, koliko je nama poznato, sudjelovali su i neki profesori nekih škola iz Požege. Također, bilo je i onih koji su štrajk podržali u svojim školama ne došavši u Zagreb.




Svaki štrajk koji se događa npr. u Požegi ili na bilo kojoj lokaciji u Republici Hrvatskoj je dobrodošao ukoliko su nečija radna prava uistinu ugrožena te su nužne hitne promjene i reforme.


Osim toga, svaki štrajk koji poštuje određene proceduralne forme i minimum demokratičnosti je za svaku pohvalu i mi ćemo ga objeručke prihvatiti i podržati!  

Ipak, postavlja se pitanje jesu li prosvjetari instrumentalizirani od strane određene politike preko svojih sindikalnih glavešina ili ne ?

“Običnim” učiteljima, nastavnicima i profesorima to se možda ne čini tako, ali gledajući sa strane, izvan odgojno-obrazovnog sustava sve nalikuje na unaprijed dogovoreni folklor ?!

U razgovoru sa sugrađanima u Požegi najčešći stavovi onih koji su protiv štrajka je zgrožnost “iskorištavanja” učenika u cijelom štrajku uz popratne komentare:”Gdje su bili cijelo ljeto, a da, trajali su godišnji!” ili “Zašto nisu štrajkali dok školska godina nije počela. Ovako javnosti prezentiraju i ucjenjuju Vladu da je ista ugrožena ukoliko se ne udovolji njihovim uvjetima!”

Školska godina nije bila ugrožena za vrijeme Domovinskog rata, pa nije ni sada, a osobno kao roditelj ne bih dozvolio svome djetetu bilo kakav vid nadoknade izgubljenih sati radi štrajka.



Tko u Požegi smije štrajkati, a tko ne?

Provjeravali smo tko u Požegi štrajka, a tko ne. Prema našim informacijama u Požegi trenutno štrajkaju sve osnovne i srednje škole osim Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi i Katoličke osnovne škole.

Zanimljivo je priopćenje Katoličke gimnazije koje možete pročitati na njihovim službenim stranicama.

Naime, u priopćenju između ostalog stoji kako se Katolička gimnazija s pravom javnosti u Požegi na štrajk osvrće s posebnom osjetljivošću te da daju potporu ostalima u štrajku.  Postavlja se pitanje zašto onda oni ne štrajkaju ako ostalima daju podršku u štrajku?

Daljnjim čitanjem prioćenja vidimo i razloge ne štrajkanja.

“Održavanje pak nastave u našoj školi, za vrijeme održavanja štrajka u drugim obrazovnim ustanovama, širega je konteksta koji, među ostalim, uključuje i brigu o djeci i roditeljima, napose maturantima kao i specifičnost katoličkih škola u dodatnim programima.”

Bitno je naglasiti kako postoje učitelji, nastavnici i profesori koji svoje sate ne odrađuju samo na jednoj školi te dok su u jednoj od škola “ne štrajkaju”, a dok su u drugoj na sva zvona podržavaju štrajk?!?!

Na ovom mikroprimjeru vidimo usudimo se reći sav apsurd samog štrajka te se s pravom ili bez pitamo tko tu koga farba?

Ni lokalni vladajući nisu jednoglasni oko štrajka?
 
Prateći društvene mreže i profile lokalnih političara vidimo da ni u njihovim redovima ne vlada jednoumlje i čvrst stav oko samog štrajka?!

Tako smo naišli na javnu prepisku zamjenika predsjednika Gradskog vijeća Grada Požege Dragana Borevca koji inače radi kao profesor fizike s kolegama u kojem podržava štrajk govoreći kako Vlada RH nije udovoljila onome što štrajkaši traže, dok drugi tvrde da su  dobili i više nego što su tražili!



Poruka Vladi RH

Prema viđenom izgleda da je vrijeme jednoumlja prošlo i kod vladajućih ili se možda radi o izoliranom slučaju koji samo prkosi čvrstoj hijerarhiji.

Tko je veći blefer, Vlada ili štrajkaši?

Bilo kako bilo, oprečni su stavovi i mišljenja ljudi u Požegi i Hrvatskoj na temu štrajka, a svjedoci smo i tome da neke škole prekidaju štrajk te nastavljaju s daljnjim predavanjem normalno.

Jesu li prosvjetari ušli u štrajk neiskreno? Tko je veći blefer, Vlada ili štrajkaši? Vrijeme će pokazati.



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI