Sjećanje na poginule hrvatske branitelje kod Brusničkog mosta

FOTO: Compas.com.hr

10.1.2020. | 20:18 | Compas.com.hr
IZVOR: Compas.com.hr
Pregleda: 3051

Kod Brusničkog mosta, nadomak Pakraca 10. siječnja je održana komemoracija za 12 poginulih pripadnika 127. virovitičke brigade koji su zarobljeni i zvjerski ubijeni tijekom neuspjelog pokušaja oslobođenja tog naselja.

Na komemoraciji su prisustvovali brojni dužnosnici, predstavnici PU virovitičko-podravske i požeško-slavonske, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, kao i predstavnici lokalne i regionalne samouprave među kojima su bili Josip Đakić, predsjednik HVIDRA-e RH i zastupnik u Hrvatskom saboru, general Đuro Dečak, nekadašnji zapovjednik virovitičke 127. brigade, Darko Žužek, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, Miroslav Ivančić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Pakraca, lipički dogradonačelnik Slobodan Katunar i Zvonko Kožnjak, jedan od zapovjednika 127. virovitičke brigade i predsjednik koordinacije braniteljskih udruga Grada Virovitice.

Tijekom uvodnog govora Zvonko Kožnjak, jedan od zapovjednika 127. virovitičke brigade i predsjednik koordinacije braniteljskih udruga Grada Virovitice, upoznao je prisutne s tijekom operacije oslobođenja sela Brusnik koja je započela u ranu zoru 29. prosinca 1991. godine tijekom koje je nestalo, a nakon toga mučeno i ubijeno od strane neprijatelja, 12 pripadnika 127. virovitičke brigade. Napomenuo je da se komemoracija održava na dan 10. siječnja s obzirom na to da su tek tog dana suborci ubijenih razmjenom došli do njihovih posmrtnih ostataka te da je to bio najveći gubitak te brigade tijekom Domovinskog rata.





„Oni koji su odgovorni i koji su znali za sve to danas sjede u Hrvatskom saboru i prozivaju za govor mržnje te potiču netrpeljivost prema Hrvatskoj umjesto da im se sudi kao zločincima. Danas smo svjedoci da osobe koje su mučile i ubijale naše ljude te razarale naše gradove i sela, niti su suđene i osuđene od Međunarodnog suda za ratne zločine, već naprotiv, ponižavaju sve ono što je hrvatsko i ono za što su svoj život položili naši hrabri branitelji, a naši generali i časnici se nepravedno progone i sude.“, rekao je Zvonko Kožnjak, zahvalivši pri tome Gradu Virovitici i Gradu Pakracu, gradovima koji su svojedobno potpisali Povelju o bratimljenju, za nesebičnu pomoć oko izgradnje ovog spomen obilježja u Brusniku te pomoći oko organiziranja komemoracija.



Predsjednik pakračkog Gradskog vijeća Miroslav Ivančić je ukazao na to kako je uvijek teško govoriti na ovakvim mjestima gdje su poginuli hrvatski branitelji. - „Ovo je vrijeme kad smo mi, hrvatski branitelji, razjedinjeni. Međusobno se svađamo, vrijeđamo, ponižavamo…Ja to i razumijem, jer mi smo ljudi koji reagiraju sa srcem, a onda tek uključujemo razum. Da tako nismo reagirali devedesetih godina, vjerojatno ne bi ni bilo ove države. Takvo naše reagiranje mnogi iskorištavaju. Dragi prijatelji, u srca stavimo ona vremena kad smo stvarali ovu državu, a sada, za budućnost, upotrijebimo naš razum.“, rekao je Ivančić te naglasio kako neki negoduju što 1. svibnja slavimo pobjedu okrunjenu veličanstvenom akcijom „Bljesak“, dok oni oplakuju. „Zamislite, zamjeraju nam što slavimo pobjedu i oslobađanje naše države. Umjesto da zamole za oprost, ukažu na one koji su činili zločine, kao i na mjesta na kojima se nalaze posmrtni ostaci naših nestalih, poput dr. Šretera. Dragi prijatelji, ako se nastavimo svađati i biti razjedinjeni, neće nam oprostiti ni naši poginuli prijatelji, a neće ni naša djeca.“.



„Ljudski rod uvijek su pratile pravda i nepravda. Ako se budemo bavili samo s time što je tko rekao i što je netko napravio ili nije napravio te se trujući na taj način, nećemo daleko doći.“, rekao je virovitički gradonačelnik Ivica Kirin te dodao – „Mi ljudima moramo ponovno vratiti volju i želju da zajednički, ali ne uz ono zajedništvo koje samo piše na papiru, nego istinski zajednički izvrše pritisak na institucije da odrade svoj posao do kraja.“.



Zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Darko Žužek prisjetio se tih ratnih vremena kad su hrvatski branitelji bili jedinstveni u oslobađanju voljene nam domovine, a general Đuro Dečak, nekadašnji zapovjednik virovitičke 127. brigade obiteljima poginulih hrvatskih vitezova iskazao je iskrenu sućut jer upravo su oni, kako je istaknuo, podnijeli najveću žrtvu. „Komemoracije služe za prisjećanja, ali naših poginulih branitelja se ne trebamo sjećati samo mi, nego i budući naraštaji. Zato bi volio da ova imena ne ostanu samo na ovoj ploči, već da budu i na školama, na vrtićima, na ulicama, na svim javnim mjestima.“, rekao je general Dečak.



Zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Darko Žužek prisjetio se tih ratnih vremena kad su hrvatski branitelji bili jedinstveni u oslobađanju voljene nam domovine, a general Đuro Dečak, nekadašnji zapovjednik virovitičke 127. brigade obiteljima poginulih hrvatskih vitezova iskazao je iskrenu sućut jer upravo su oni, kako je istaknuo, podnijeli najveću žrtvu. „Komemoracije služe za prisjećanja, ali naših poginulih branitelja se ne trebamo sjećati samo mi, nego i budući naraštaji. Zato bi volio da ova imena ne ostanu samo na ovoj ploči, već da budu i na školama, na vrtićima, na ulicama, na svim javnim mjestima.“, rekao je general Dečak.



Okupljenima se prije svečanog polaganja vijenaca obratio i saborski zastupnik Josip Đakić, ujedno i predsjednik HVIDRA-e Republike Hrvatske. Podsjetio je da je naša zajednička dužnost sjećati se svih stradalnika Domovinskog rata te je zatražio da se procesuiraju odgovorni za ratne zločine koji i danas slobodno hodaju, ne samo Pakracom, nego i Vukovarom, Škabrnjom i ostalim dijelovima Hrvatske. Podsjetio je da se zakon o aboliciji i oprostu ne odnosi se na one koji su činili ratne zločine te da još uvijek nije kasno da se odgovorni procesuiraju.



Komemoracija u Brusniku završena je molitvom koju je predvodio pakrački župnik Jozo Zorić.



Nakon komemoracije kod Brusničkog mosta izaslanstva su obišla i druga dva spomen obilježja na ovom području posvećena virovitičkim braniteljima - na cesti Pakrac-Požega Borisu Raletiću i Željku Ljuni, te u Ulici Kalvarija petorici pripadnika postrojbi MUP-a kojima je u prosincu 2016. godine postavljeno spomen obilježje.

(IZVOR: www.compas.com.hr)



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI