Recesija u Njemačkoj mogla bi jako pogoditi iseljenike iz Hrvatske

FOTO: magazinauto.com

20.8.2019. | 10:35 | Objavio Ivica Janković
Pregleda: 5333

Činjenica da je njemački BDP u razdoblju od travnja do lipnja pao za 0,1 posto u odnosu prema prethodna tri mjeseca, a gospodarske aktivnosti stagnirale, iznova je potvrdila određene probleme u najvećoj europskoj ekonomiji i četvrtoj u svijetu. Iako takva vijest izaziva nemir u cijeloj Europi, treba ipak podsjetiti da to nije prvi put u posljednjih godinu dana da se to dogodilo, piše Glas Slavonije

Naime, Njemačka je zabilježila pad gospodarstva i u trećem kvartalu 2018., kada se također u medijima spominjala opasnost od recesije, ali je to izbjegnuto jer su gospodarske aktivnosti u posljednja tri mjeseca prošle godine ipak stagnirale (za recesiju su službeno potrebna dva kvartala zaredom u minusu). I sada, još solidna domaća potražnja, koju podupiru snažno tržište rada, rast plaća i pojačana državna potrošnja, umanjuju negativne posljedice globalne situacije. Tijekom vikenda su i na Wall Streetu cijene dionica ipak porasle dva dana zaredom jer su ulagače ohrabrile najave poticajnih mjera u njemačkom, kao i drugim najvećim svjetskim gospodarstvima.

Pad narudžbi...


Na aktivnosti njemačkog gospodarstva svakako utječe napeto okružje stvoreno trgovinskim ratom SAD-a i Kine, kojemu se ne vidi kraj, kao i stalne prijetnje koje stižu iz Velike Britanije, vezane uz njihov eventualni izlazak iz Europske unije bez prethodnog dogovora. Tu je i globalni pad Njemačkoj vrlo važne autoindustrije, što je sve zajedno zasigurno negativno utjecalo na njemački gospodarski rast.



O opasnostima koje prijete u slučaju moguće recesije u Njemačkoj, pitali smo ekonomskog analitičara Damira Novotnyja, koji potvrđuje da se njemačka industrijska proizvodnja nalazi u kontrakciji. On podsjeća i na nedavno objavljene rezultate minhenskog IFO instituta.

- Očekivanja industrijskih poduzeća vezana su uz znatan pad narudžbi, tako da se doista očekuje nastavak pada industrijske proizvodnje. U Njemačkoj je problem što nemaju razvijenu domaću potražnju i potrošnju, nego su izvozno orijentirani. Najviše im je tu problem pad potražnje iz Kine, potom iz Rusije i SAD-a, i to prije svega vezano uz automobilsku industriju i industriju strojeva. A tu je i taj strah od Brexita. Međutim, njemačka vlada s druge strane ima velike rezerve - najnižu razinu javnog duga u Europskoj uniji i može intervenirati sa stotinjak milijardi eura ako dođe do recesije - ističe Novotny, koji ipak dodaje kako to neće biti dovoljno.
Stagnacija 10 godina

- No sve su prognoze da će njemačka ekonomija stagnirati sljedećih deset godina, kao Japan 90-ih godina prošlog stoljeća - zaključuje Novotny. Problem je, kaže, što će doći do restrukturiranja i smanjivanja narudžbi te će naravno i oni koji su se u Hrvatskoj uključili u taj nabavni lanac njemačke industrije prvi ostati bez posla. Kao i naši radnici. I predstavnik njemačkih industrijalaca je upravo ovih dana govorio o smanjivanju radnog vremena i broja zaposlenih, a velike kompanije već sa sindikatima postigle sa sporazum o smanjenju radnog vremena.

Novotny kaže kako Hrvatskoj ne odgovara ni stagnacija u Njemačkoj, a kamoli eventualni pad, jer će sva poduzeća orijentirana prema tom tržištu, a to su uglavnom tvrtke iz drvoprerađivačke i metaloprerađivačkog sektora te logističari, imati problema i tu će doći do znatnog pada ekonomskih aktivnosti. A u oni u kreiranju hrvatskog BDP-a sudjeluju i s nekih 10 posto. "Naša poduzeća nemaju razvijene proizvode kako bi mogli prodavati na trećim tržištima. Vladin sektor nema mogućnost intervencije i ne može tu ništa napraviti, a privatni sektor će se pokušati snaći i smanjiti broj zaposlenih. No problem će biti što će se vratiti dio ljudi koji trenutačno rade u Njemačkoj", zaključuje Novotny.


Izvor Glas Slavonije
Autor Igor Bošnjak


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI