Palijativni tim „LiPa“ iz Lipika na IV. edukativnoj konferenciji o Alzheimerovoj bolesti u Zagrebu

18.12.2018. | 07:57

Krešimir Putrić

Pregleda: 1940

FOTO: Krešimir Putrić

18.12.2018. | 07:57 | Krešimir Putrić
Pregleda: 1940

Palijativni tim „LiPa“ iz Lipika sudjelovao je na Četvrtoj edukativnoj konferenciji o Alzheimerovoj bolesti, koja je održana 14. i 15. prosinca ove godine u organizaciji Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest u Hotelu International u Zagrebu. PT „LiPa“ na dvodnevnome skupu predstavljali su Ljerka Pavković, predsjednica te Kristina Grgić i Krešimir Putrić, volonteri. Predstavili su se javnosti svojim posterom „Palijativni tim LIPA u borbi protiv demencije“ u kojemu su istaknuli niz aktivnosti u 2018. godini.



Na „EdukAl-u 2018.“ okupio se niz eminentnih stručnjaka od zdravstva preko socijalne skrbi do prava, uz veliki broj zdravstvenih djelatnika, kojima je bio zajednički interes demenciju kao javnozdravstveni problem i jedan od najizrazitijih društvenih izazova staviti u fokus javnosti. Pokrovitelj ovoga skupa po prvi je puta bila krovna organizacija – Alzheimer's Disease International, koja je dala punu podršku nastojanjima HUAB-u da se o demenciji informira lokalna i šira zajednica te stvori nacionalna strategija u borbi s ovom bolešću od koje u Hrvatskoj oko 90 000 osoba ima posljedice.





Kao početni primjer dobre prakse istaknut je Grad Zagreb koji je u 2017. godini potpisao Sporazum s Hrvatskom udrugom za Alzheimerovu bolest te tako postao Demenciji prijateljska zajednica. Grad Zagreb se svojim programima uključio u poboljšanje zdravstvenih i socijalnih usluga oboljelima, borbu protiv stigmatizacije oboljelih, educiranje javnosti te zaštiti i promicanju prava socijalno osjetljivih skupina. Iste je godine Požeško – slavonska županija na Prvoj regionalnoj konferenciji o Alzheimerovoj demenciji, koja se održala u Požegi, potpisala Globalnu povelju te postala prijateljska sredina za takve oboljele osobe. Stvoreno je zajedničko mišljenje da je potrebno na ovakve inicijative poticati i druge gradove u Hrvatskoj.

Bilo je riječi i o skrbi o osobama oboljelima od Alzheimerove bolesti u sustavu socijalne skrbi u čemu ima presudnu važnost Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, koje ima u planu povući bespovratna sredstva iz Europskoga socijalnoga fonda kojima bi se financiralo poboljšanje usluga za osobe s demencijom od boravka, pratnje liječniku, prijevoza, organizirane dnevne aktivnosti, psihosocijalnu potporu i sl.

Prikazani su, između tematskih predavanja, projekti i planovi Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest do 2020. godine, koji se najvećim dijelom odnose na povećanje kakvoće života oboljelih. U isti okvir također spada i jačanje javne svijesti o demenciji, uspostavljanje modela njezine rane dijagnoze i proširivanje demenciji prijateljskoga društva. S druge strane, na stol su stavljeni i problemi koje treba rješavati, a to je manjak savjetovališta u Hrvatskoj, nedovoljna osposobljenost većine njegovatelja, dakle onih koji se brinu o oboljelima, od kojih su dobrim dijelom članovi obitelji, premalo usluga pomoći u kući, ali i domova za starije prilagođenih potrebama osoba s demencijom. Izraženo je zadovoljstvo i zahvala što se preko županijskih i nacionalnih projekata omogućuje edukacija njegovatelja, razvoj psihosocijalne pomoći i javne svijesti o tom sindromu u Zagrebačkoj županiji i županijama u Slavoniji i Istri. Svoju nadu polažu, kako su rekli iz HUAB-a, na prihvaćanje ponuda za realizaciju više europskih projekata i programa pogranične suradnje.

Idući, 5. „EdukAl“, bit će prva konferencija s međunarodnim sudjelovanjem i u skladu s tim će se uputiti poziv stručnjacima i zdravstvenim djelatnicima u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori.



Doneseni su, konačno, i zaključci konferencije, a to su: poticanje umrežavanja, veća dostupnost standardne terapije za osobe s demencijom, posebna pravna regulativa, izrada brošure „10 savjeta za donošenje odluka o životu s demencijom“, razvoj akcija ranoga otkrivanja demencije (u to više uključiti HZZO i obiteljske liječnike), osposobljavanje njegovatelja za psihosocijalni pristup oboljelima, proširiti krug osoba sa statusom njegovatelja u domovima za starije i nemoćne i u uslugama u kući (osposobljavanje za rad – licenca).

Opći je zaključak i što je više puta na konferenciji istaknuto: nedovoljna briga društva prema oboljelima od Alzheimerove bolesti i demencija.

„Mi, društvo, trebamo biti lokomotive, veliki civilni inicijatori, pokretači osvještavanja društva za potrebe oboljelih“, ovom su rečenicom na kraju konferencije organizatori potaknuli sudionike – zdravstvene djelatnike na daljnje još kvalitetnije djelovanje u skrbi za oboljele.

Krešimir Putrić



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI