Obilježena 30. godišnjica progonstva Iločana: U koloni sjećanja i Požežani

FOTO: K.Š.

18.10.2021. | 12:36 | Kristina Šimić
Pregleda: 2710

Jučer u poslijepodnevnim satima ispred zgrade Grada Iloka krenula je kolona sjećanja formirana od  osobnih automobila u znak sjećanja na istu onu kolona automobila, traktora, prikolica i ostalih vozila kojima su Iločani i stanovnici Tovarnika, Bapske, Šarengrada, Opatovca, Mohova te drugih mjesta s područja Općine Vukovar napuštali svoje domove.

Točno prije 30 godina oko 10 tisuća stanovnika iločkog područja napustilo je  Ilok te preko mosta s Bačkom Palankom ušli u Srbiju odakle su u Hrvatsku ponovno ušli kod Lipovca i završili u progonstvu diljem Hrvatske.

Prisjećajući se  teške, ali i mudre odluke tadašnjeg vodstva Grada Iloka koje u tim teškim trenutcima nije gledalo na zaštitu materijalnih dobara, kuća i imovine, nego im je najveći prioritet bio zaštita života, kod spomenika "Svjetlost dolazi", polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, okupljeni su se prisjetili toga dana i svojih najmilijih.


Vijence su položili izaslanstva Vlade, Grada Iloka, Vukovarsko-srijemske županije te stradalničkih i braniteljskih udruga iz Domovinskog rata. Počast je odala i saborska zastupnica te članica Odbora za ratne veterane Martina Vlašić-Iljkić.




Jučerašnji dan posebno emotivno doživio je i Požežanin, Josip Širić, pripadnik Tigrova, koji je zajedno sa svojim suborcima odao počast svim poginulim i protjeranim Iločanima. Ponosno i dostojanstveno, baš kako je prije 30 godina branio Ilok, Josip Širić podijelio je svoja sjećanja na ratne dane provedene u Iloku- Iz baze u Rakitju 14.6. 1991. došli smo u Ilok. Doveo nas je Ivan Grbavac-Cobra. On je bio zapovjednik, a zamjenik mu je bio pokojni Marijan Lozančić. Pri dolasku smo primljeni u centar grada, a onda nas je domaćin, sad pokojni, Ivan Juraš smjestio na bazu Principovac. Patrolirali smo džipovima sve do 8.7. 1991. kada je došlo do sukoba s JNA, na način da su zapalili policijsko vozilo pri čemu je poginuo jedan pripadnik policije, a trojica su ranjeni. Nakon povratka u bazu, JNA je 9.7.1991. raketirala bazu Principovac, i tu pogiba pripadnika Tigrova, Josip Jurčec u pokušaju raketiranja dva „Galeba“ koja su na raketirala.



Nakon raketiranja morali smo pregovarati. Tadašnji zapovjednik Policijske postaje Ilok, gospodin Puškarić pregovarao je da se garda tj. mi Tigrovi povučemo s Principovca. Nakon povlačenja JNA  se spustila s 3o ak tenkova i transportera od Šida i već tada su stavili Ilok u poluokruženje. Zatim je došao taj 17. 10. 1991. kada se dogodio egzodus. Naša zadnja smjena koja je bila s Basićem i Ilijom Vučemilovićem odlučila je ići u proboj 16.10. 1991., navečer.



Današnji dan posebno je emotivan za mene. U Iloku sam proveo dva mjeseca. Nas sedmorica ostala je nakon prve smjene da upozna naše dečke, kroz druženje smo se zbližili. Lijepo iskustvo, sreća i Bog da nije došlo do većeg sukoba jer mislim da bi Ilok doživio sudbinu Srebrenice kako je tada bilo- pojašnjava Josip Širić.

Svoj osvrt dala je i saborska zastupnica Martina Vlašić-Iljkić: Na današnji dan se prisjećamo kolone koja je 17. listopada 1991. godine napustila Ilok, 10 tisuća Hrvata s iločkog područja je završilo u progonstvu diljem Hrvatske. Još uvijek i u Požegi ima Iločana koji su ostali živjeti u našim krajevima. Također sam ponosna što možemo čuvati uspomenu naših Požežana, branitelja koji su bili sudionici zbivanja tih dana u Iloku i koji su sada heroji čija priča ne smije biti zaboravljena.



Svjesna sam i teških sudbina i nepravdi koje banitelji osjećaju, pa i nažalost priče jednog od sudionika tog 17. listopada, branitelja koji se osjeća obespravljen, a čija sudbina nije jedina. Kao članica saborskog Odbora za ratne veterane i jedina saborska zastupnica koja je nazočila ovom obilježavanju 30 godina od progonstva Iločana, dužnost mi je ukazivati na problematiku koju braniteljska populacija živi svakodnevno.

Mi koji smo u vrijeme ovih događanja bili djeca koja su krenula u školu itekako imamo živopisna sjećanja na ratna događanja diljem Slavonije. Naša dužnost je sada čuvati povijest, brinuti da naša djeca znaju za žrtvu koju su podnijeli branitelji diljem Hrvatske i brinuti za svu problematiku koju braniteljska populacija sada živi i brinuti ravnopravno o svakom branitelju.- pojasnila je Vlašić-Iljkić

 



























Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI