Milanović ismijava Ustav?

Milanović danas posjetio Sl. Brod: ʺVidite gdje sam, ovo je važnoʺ
(FOTO: L.S.)

16.3.2024. | 09:32 | 034
Pregleda: 1761

U jednom danu Zoran Milanović šokirao je javnost tri puta, a svaka izjava bila mu je ravna Sanaderovoj „Doviđenja i hvala na suradnji“.

Prvo je raspisao izbore u srijedu što je ismijavanje dosadašnje hrvatske demokratske tradicije po kojoj se izbori održavaju nedjelom, osim 3. siječnja 2000. kada su, zbog Nove godine, bili ponedjeljkom. To je osudila prof. Barić s riječkog Pravnog fakulteta navodeći razloge zašto srijeda nije dobar dan i kako je to izraz samovolje.

Potom je Milanović najavio kandidaturu za premjera, a svi mediji pisali su kako će prije podnijeti ostavku na mjesto predsjednika, što bi bilo normalno.


Onda je na Facebooku objavio kako će ipak zadržati fotelju predsjednika i s te pozicije kao nestranački čovjek biti na listi SDP-a. Da je uistinu uvjeren u pobjedu, podnio bi ostavku. Možda je to i htio, ali je shvatio da bi ga trebao mijenjati Jandroković koji bi se našao u problemu, jer ne bi demokratsko bilo da on s te pozicije se kandidira na izbora, a s obzirom na to da su obitelj, možda ga je htio zaštititi.


Nakon objave kako će biti kandidat na izborima za Sabor i ostati predsjednik RH, reagirali su mnogi pravni stručnjaci. Profesor upravne znanosti s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Vedran Đulabić rekao je za Jutarnji list kako bi bilo demokratski podnijeti ostavku na dužnost predsjednika Republike u trenutku kad je Milanović najavio kandidaturu na izborima za Sabor. „Iako Zakon o izborima za Sabor, u pravilima kandidiranja nigdje ne propisuje da predsjednik države ne može biti kandidat na tim izborima, Ustavom je propisano da predsjednik države ne može obavljati ni jednu drugu javnu ni političku dužnost. Sudjelovanje u kampanji za parlamentarne izbore jeste na neki način javna dužnost. Ustavom je također propisano da predsjednik Republike ne može biti član političke stanke. Iako Milanović ide na izbore kao nestranački kandidat, sudjelovanjem na izborima za Sabor kao kandidat na listi političke stanke on nesumnjivo favorizira određenu političku opciju. Predsjednik države bi po Ustavu morao biti iznad toga.“ – istaknuo je Đulabić.

Prof. Barić o ovoj temi istaknula je da je nepodnošenje ostavke, a sudjelovanje na izborima ravno udaru na ustavni poredak Republike Hrvatske. Pozvala je Ustavni sud da reagiraju, a Ustavni sud se očitovao kako će reagirati. Na sucima ustavnog suda sada je teška odluka.

Bivši predsjednik HSLS-a požeško-slavonske županije, na svojoj Facebook stranici citirao je čl. 96. st. 2. Ustava koji govori kako Predsjednik ne smije biti član stranke. Majer ističe kako je „legitimno pravo gospodina Milanovića da se kandidira“, ali ga poziva na ostavku. „Nestranački na listi SDP-a je samo isprazna fraza kojom se ʼizigravaʼ Ustav RH i DIP to ne smije dozvoliti.“ - istaknuo je Majer, ali izražava nevjericu da će DIP reagirati, jer su Mesiću 2005., Josipoviću 2014. i Kolindi Grabar Kitarović 2019. dozvolili da s pozicije predsjednika RH budu stranački kandidati i zaključuje kako su tada napravili opasan presedan.

U svakom slučaju, nakon jučerašnjeg dana ni pravnicima ni biračima nije lako.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI