KOLUMNA: Kava pod prismotrom

FOTO: Arhiv

30.6.2023. | 17:31 | Ante Mandarić
Pregleda: 5081

Udbini dosjei i metode praćenja i nadzora ostavili su dubok trag u povijesti bivše Jugoslavije. Udba, tajna policija komunističkog režima, poznata je po svojim taktikama špijunaže, prisluškivanja i kontroliranja građana. Jedna od tih metoda bila je praćenje društvenih interakcija, uključujući i praćenje toga s kime netko pije kavu i zašto. Iako se danas živimo u demokratskom društvu, važno je biti svjestan potencijalnih opasnosti koje takve prakse nose sa sobom.

Socijalni susreti poput odlaska na kavu često su neformalni i služe za razmjenu mišljenja, ideja, razonodu, ali i povezivanje s drugim ljudima. Međutim, ideja da netko bilježi s kime sjedite i razgovarate može izazvati zabrinutost i narušiti osjećaj slobode izražavanja. To može dovesti do autocenzure i suzdržavanja od otvorenih diskusija s drugima, što je suprotno demokratskim principima i slobodi izražavanja.

Kada se javno sjedne s nekim i popije kava, može se razgovarati o različitim temama, uključujući politiku, vlast, društvena pitanja, sport, razne oblike razonoda i slično. Međutim, strah od prisluškivanja ili praćenja može utjecati na to kako se ljudi izražavaju ili se suzdržavaju od otvorenog dijaloga. To može dovesti do manjka povjerenja među ljudima i izolacije pojedinaca, što je nepovoljno za razvoj zdravog društva, a upravo takav kontrolirano-nesređeni prostor daje onima koji iza sebe imaju velik broj nečasnih radnji, a koji se ne planiraju ili ne žele maknuti s istaknutih pozicija. Udbaške metode praćenja i komentiranja toga s kime netko pije kavu temelje se na ideji da je svaki susret potencijalno politički ili subverzivan. Međutim, u demokratskom društvu svatko ima pravo na slobodu mišljenja i udruživanja. Osobni susreti i komunikacija su ključni elementi slobode izražavanja i povezivanja, te ih treba njegovati i podržavati, a metode i osobe koje prate, komentiraju i konstruiraju tko s kime i zašto pije kavu, ako takve kave i susreti nemaju obilježja kaznenih djela, potrebno je oštro prokazati i osuditi.


Važno je da građani budu svjesni svojih prava i sloboda, te se ne suzdržavaju od javnih interakcija iz straha od osude ili nadzora. Javno sjedenje i razgovor s nekim tko ima drugačije mišljenje ili političke stavove mogu biti prilika za razumijevanje, toleranciju i dijalog. Takvi susreti mogu doprinijeti izgradnji inkluzivnog društva koje poštuje različitosti i promovira demokratske vrijednosti


Ukratko, udbaške metode praćenja i komentiranje toga s kime netko pije kavu i zašto, ako ona nemaju obilježja kaznenih djela, predstavlja kršenje privatnosti, slobode izražavanja i prava na udruživanje. U demokratskom društvu važno je podržavati slobodnu razmjenu mišljenja i interakciju između građana, bez straha od nadzora ili osude.

Vrijeme udbe i udbaških metoda trebale bi biti stvar prošlosti, a postoje li i danas "kave pod prismotrom" i zbog čega takvi promatrači prolaze nekažnjeno, prosudite sami.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI