Husse savjetuje: Hranidba mačaka nakon sterilizacije


(FOTO: Husse Požega)

24.1.2022. | 15:12 | Husse Požega
Pregleda: 1742

Sterilizacija/kastracija mačke je važna odluka koja pozitivno utječe na zdravlje mačaka kao i na njihovu dobrobit, ali nepravilna njega i neuravnotežena prehrana može dovesti do nastanka određenih zdravstvenih problema. Sterilizacijom, odnosno kastracijom kod mačke dolazi do hormonalnih i metaboličkih promjena.

Brojni su benefiti sterilizacije/kastracije, a na prvom mjestu je zaustavljanje proizvodnje spolnih hormona čime se se uklanja rizik od pojave različitih bolesti izazvanih hormonima, kao što su rak maternice, rak testisa i prostate, rak mliječnih žlijezda ili pojava i prijenos različitih spolno prenosivih bolesti.




Nekastrirane mužjake hormoni tjeraju na to da traže partnericu i brane svoj teritorij od uljeza, a kastracijom se smanjuje agresija. Hormoni i instinkti parenja su odgovorni za bijeg mačke od kuće, a kastracijom se smanjuje rizik bijega te rizik od ozljeda koje su moguće kada se mačka nađe u vanjskom svijetu (udarac automobilom i druge ozljede ili prijenos zaraznih bolesti).


Kastracija smanjuje ili uklanja potrebu za označavanjem teritorija, a ako to mačke i učine, miris bi trebao biti puno blaži. Ženke također izlučuju tjelesne tekućine koje sadrže mirise pa kad se one počnu tjerati, na taj način obavještavaju mužjake da su plodne i spremne za parenje, a sterilizacijom ženske mačke se eliminira taj problem. Često vlasnici pitaju je li važno da mačka ima jedno leglo, ali ne postoji niti jedan zdravstveni razlog zbog kojeg bi bilo bolje da mačka ima bar jedno leglo prije nego što se sterilizira.



Kastracija rezultira nekim fiziološkim promjenama gdje u roku od 48 sati od kastracije, mačka će povećati unos hrane za oko 30% jer je manje sposobna regulirati glad. Istodobno se svakodnevne potrebe za energijom zapravo smanjuju, pa je pretilost stvarni rizik ako se mačja hranidba ne prilagodi odmah. Pretilost za sobom povlači mnogo drugih zdravstvenih problema, uključujući povećani rizik od dijabetesa, probleme sa zglobovima i mokraćnim sustavom.

Zanimljivo je da dok ženke za početak imaju veći omjer masti, tri mjeseca nakon kastracije, unos hrane je veći kod mužjaka, nego kod ženki. Stoga je veća vjerojatnost da će se mačak udebljati i vjerojatnije imati neke zdravstvene tegobe. Sterilizirane mačke se manje kreću i trebaju manje vode te posljedično tome i manje mokre pa mokraća ostaje dulje u mjehuru čime se povećava rizik od pojave struvitnih kamenaca u mokraćnom sustavu. S obzirom da je magnezij glavni sastojak struvitnih kamenaca, važno je osigurati da mačka prima samo minimalnu dozu magnezija u hrani prilagođenoj za sterilizirane mačke.

Iako se sterilizacija može izvesti u bilo kojoj dobi, savjetuje se da se to obavi u mlađoj životnoj dobi mačke. Načelna preporuka za ovaj zahvat je dob od oko 5 mjeseci za ženke, a oko 8 mjeseci za mužjake, što znači da su mačići tada još u periodu rasta i razvoja. Taj period traje do oko 12. mjeseca života kada postaju mlade mačke. Oni u međuvremenu moraju dobiti hranidbu koja može podmiriti sve njihove potrebe, osigurati snažan imunološki sustav i zadovoljiti velike potrebe organizma za izgradnjom svih organa i organskih sustava te u isto vrijeme biti lako probavljiva. Stoga, ako je to slučaj, savjetuje se da mačići do oko 12. mjeseca starosti ostanu na dotadašnjoj hrani za mačiće sa svojim uobičajenom režimu hranjenja, pridržavajući se svih uputa o preporučenim dnevnim količinama hrane, prema tjelesnoj težini i dobi ljubimca. Nakon toga, oko navršenog 12. mjeseca života, savjetuje se polagano prijeći na hranu za sterilizirane, odnosno kastrirane mačke koja zadovoljava sve dnevne potrebe steriliziranih ljubimaca s nutricionističkog stajališta.

Ako sterilizirana mačka postane manje zainteresirana za okolinu, igru ili uobičajene dnevne aktivnosti, to je posljedica samo fizičke neaktivnosti ili nemoći mačke ako je pretila. Nakon sterilizacije, mačji se metabolizam usporava, tjelesna aktivnost se smanjuje i zbog toga se tjelesna masnoća počinje nakupljati, obično u području trbuha. Kako se hormonska ravnoteža mijenja, apetit se povećava, a ljubimac počinje puno više jesti nego prije sterilizacije. Neki vlasnici nisu u stanju odoljeti mački koja ih gleda u oči s ljubavlju i „moli“ za hranu, pa joj počinju povećavati količinu hrane. Višak tjelesne težine sterilizirane mačke se nagomilava prvenstveno zbog neprimjerenog hranjenja nakon sterilizacije. To se odnosi na pogrešan odabir hrane, ali i na preveliku dnevnu dozu konzumirane hrane, bez obzira na to o kojoj hrani je riječ.

Ako je mačka prije sterilizacije hranjena neuravnoteženom hranom, posljedice takve hranidbe će se najviše pokazati nakon sterilizacije. Rezultat težine i tjelesnog stanja mačke treba redovito procjenjivati, prilagođavati obroke kao odgovor, a vježbu treba poticati kroz igru i razne aktivnosti. Osim toga, vlasnici trebaju strogo poštivati količine dnevnih obroka, umjesto da stavljaju hranu u posudu svaki put kada je prazna. Mnogi vlasnici nisu svjesni koliko je štetna praksa hranjenja mačke suhom hranom po volji. To je nažalost česta, iako pogrešna praksa vlasnika.

Ako mačka jede previše, udebljat će se i od prikladne hrane. Zato je vrlo važno da se vlasnici mačaka drže preporučenih dnevnih doza hrane za ljubimca koje navodi svaki proizvođač hrane, naznačenih na pakiranju, a to je naročito važno kod mačaka koje su sterilizirane, čiju tjelesnu masu treba pažljivo pratiti i kontrolirati. S obzirom da mačke imaju potencijalno povećan apetit i ako su još hranjene po volji (ili svom apetitu) te se i udebljaju, mačke mogu ipak potrošiti energiju ako im se pojača fizička aktivnost, što podrazumijeva češću igru. Mačke koje imaju pristup dvorištu, lakše i brže gube kilograme od onih mačaka koje su samo u zatvorenim prostorima.

Hranidba koja je posebno prilagođena za sterilizirane mačke je pažljivo izbalansirana kako bi zadovoljila njihove specifične potrebe te ima nekoliko važnih karakteristika. Prva karakteristika je smanjena energetska vrijednost, što podrazumijeva niži udio masti u hrani, povećana količina vlakana za poticanje probave i osjećaj sitosti. Optimalan omjer vlakana smanjuju rizik od pojave pojačanog nakupljanja dlaka u probavnom sustavu. Važno je da hrana sadrži L-karnitin koji ubrzava metabolizam i sagorijevanje masti koje se pretvaraju u energiju. Niža pH vrijednost hrane sprječava stvaranje mokraćnih kamenaca i štiti od pojave mogućih upala donjih mokraćnih puteva koje su vrlo česte i teške bolesti naših mačaka. Ako životinja uz svoju redovitu prehranu dobiva i poslastice, one ne smiju zauzimati više od 10% dnevnog energetskog unosa. Pravilnim odabirom optimalne hrane, pravilnim unosom i primjerenim količinama, uz svakodnevnu tjelesnu aktivnost i igru, mačka će moći uistinu iskoristiti sve prednosti sterilizacije i dugoročno će se osjećati sretno i zdravo, a to je nešto što zaslužuje svaki ljubimac.

Za više informacija posjetite stranice

https://zdravesape.com/

https://www.husse.hr/



VIŠE NA TEMU:
HUSSE
MAČKE
KASTRACIJA
SAVIJET

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI