Djeca će svu nastavu morati nadoknađivati vikendima, zimskim praznicima ili produljenjem nastave u lipnju

Danas će se znati hoće li biti štrajka u školama
(FOTO: Ilustracija)

23.10.2019. | 13:46 | Glas Slavonije
IZVOR: Glas Slavonije
Pregleda: 4817

Najave o mogućem prekidu štrajka prosvjetnih djelatnika kroz neplaćene dane štrajkašima ili sudsku zabranu očito nisu imale znatniji efekt. Jer štrajk se nastavlja u srijedu prema cirkularnom modelu u Varaždinskoj, Istarskoj, Koprivničko-križevačkoj i Krapinsko-zagorskoj županiji. Bit će to deseti dan štrajka u trećem tjednu provođenja.

Premda načelno nemaju ništa protiv borbe za bolji status prosvjetara, roditelji školaraca su na mukama pa je nadoknada izgubljenih sati glavna tema rasprava. Vode se žustre rasprave u kućama, kafićima te na društvenim mrežama. Osnovana je čak i Facebook grupa "Ne damo djecu subotom u školu!". A kako roditelji ne bi i bili zabrinuti kad su mnoge škole već četiri radna dana bile u prekidu nastave, primjerice, u Vukovarsko-srijemskoj županiji. U vinkovačkoj gimnaziji, kao i u mnogim drugim školama, kažu nam, za sada još nemaju detaljan plan - a opcije su im, tvrde, nadoknade subotama, skraćivanje praznika ili čak produživanje nastave u lipnju. Jer ako se štrajk nastavi, kažu u školama, definitivno se neće moći pokriti viškom dana. Zadana satnica od 175 sati, odnosno 160 za maturante, mora se ispuniti do kraja školske godine, koja završava 17. lipnja, odnosno 22. svibnja 2020. maturantima.

Sate moraju odraditi


- Za sada nam to nije problem za učenike 1., 2. i 3. razreda, ali će sigurno biti s maturantima, koji će se možda ranije morati vratiti sa zimskih praznika, da bi nadoknadili propuštene sate. Problem je i to što se štrajk u našoj županiji odvijao dva puta u četvrtak pa su satnicu gubili isti predmeti. Jer u vrijeme štrajka nije bilo redovite nastave - kaže Stipe Tomić, ravnatelj Gimnazije Vinkovci, sa 675 učenika. Nada se da štrajk neće još dugo potrajati, jer "djeca ne smiju biti zakinuta, a nastavni plan mora se odraditi". U županjskoj gimnaziji, kaže nam ravnatelj Ivica Živković, odaziv na štrajk do sada je uvijek bio stopostotan, i redovite nastave nije bilo. Također vjeruje kako će najveći problem biti s maturantima, kojih je u toj školi 87. I kojima prema školskom kalendaru nastava završava ranije zbog državne mature. Pa će u najstresnijem razdoblju života i intenzivnim pripremama za maturu morati nadoknađivati i dane u štrajku.


- Školskim kalendarom predvidjelismo nekoliko slobodnih dana, odnosno mogućnosti za nadoknadu, a, s druge strane, tu smo nadoknadu planirali odraditi u drugom polugodištu, u terminima koji budu odgovarali nama, roditeljima i maturantima. Uzimajući u obzir kapacitet učionica, vjerojatno će to biti subotom. Za sada je u pitanju samo jedan dan za maturante - kaže Živković. Da će Vlada i sindikati uskoro ipak pronaći zajedničko rješenje, nadaju se roditelji školaraca s kojima smo razgovarali. Konkretno su to roditelji prvašića, osmašice i maturanta.

​Majka osmašice kaže kako je generalno za veće plaće te da je podržavala štrajk u prvim danima. Ne sviđa joj se neizvjesnost cirkularnog modela štrajka - kada sindikati dan prije objavljuju u kojim će se županijama štrajkati.

- Kad su se zbog štrajka počela spominjati nadoknađivanja subotom, razljutila sam se jer smatram da djeca ne moraju ispaštati za ostvarenje (opravdanih) ciljeva štrajka. Neizvjesno je kad će uopće završiti prvo polugodište, a u međuvremenu učenici ubrzano uče gradivo, što nije dobro. Također, nadoknađivanje nastavnih sati subotom smatram, u najmanju ruku, nepristojnim. Subota je vrijeme kad je moje dijete slobodno i može se dogoditi da isplaniramo kakav vikend - priča ta majka te napominje da su, prema njezinu mišljenju, nastavnici do svojih ciljeva nakon prva dva dana štrajka mogli doći i na drugi način.

- Primjerice, neispunjavanjem obveze pisanja plana i programa, možda i skraćivanjem školskih sati s 45 na 30 minuta... A ovako, da djeca ne znaju do podneva hoće li ili neće ići u školu, hoće li subotom morati biti na nastavi, kad će uopće završiti polugodište, mislim da će u svemu najviše ispaštati upravo učenici - zabrinuta je majka osječke osmašice.

​I otac učenika prvog razreda kaže kako u načelu podržava štrajk i borbu za prava. Ali već drugog dana štrajka u Osječko-branjskoj županiji, koji je najavljen dan prije, nije mu bilo svejedeno. Otvorio se niz pitanja. Prvo, tko će čuvati dijete?

- Dijete mi je prvašić, a ne ide u produženi boravak jer, kada završava s nastavom, supruga taman stiže doći po njega pred školu. Tako da nismo imali riješeno čuvanje. Nastala je strka i panika, pa je baka u konačnici otkazala fizikalnu terapiju zbog čuvanja. U ponedjeljak, kada je bio generalni štrajk u svim županijama, a u našoj županiji treći put, imali smo isti problem. Uza sve to, u situaciji da vrlo vjerojatno možemo očekivati i četvrti dan bez nastave, ozbiljno se raspravlja kako će i kada djeca propušteno nadoknaditi. Hoće li to biti subotama? Kako će to izgledati u školi moga djeteta, koje ima dvosmjensku nastavu? Znači li to da će ići u školu subotom poslijepodne? Hoće li se možda produžiti školska godina? Koliko unaprijed će roditeljima to netko javiti - mnogo je pitanja pred tim ocem prvašića, koji sumnja da će odgovore na njih dobiti na vrijeme.

Mnogo pitanja - Ako se bude išlo na varijantu nadoknade produživanjem školske godine, sumnjam da ćemo to saznati do 15. prosinca, do kada, primjerice, moja susjeda mora "pisati" godišnji odmor za cijelu 2020. godinu, a želi u travnju ići s djecom u Gardaland. Nameće se pitanje trebamo li i hoćemo li svi podrediti svoj život i slobodno vrijeme štrajku. U redu je da se učitelji bore za svoja prava. Ali mogu to raditi vikendom, i lijepo se zaputiti autobusima iz cijele Hrvatske na Markov trg, pa kada ta gomila nezdovoljnih preplavi središte Zagreba jednu, dvije, tri, četiri, deset subota i/ili nedjelja zaredom, nitko ju neće moći ignorirati. Neka oni za svoj cilj žrtvuju svoje slobodno vrijeme, a ne naše. Ja potpisujem da moje dijete ni zbog čijeg štrajka neće ići u školu četiri subote, a još manje u subotu poslijepodne - ogorčeno nam komentira nastavak štrajka roditelj iz Osijeka. Dodaje kako je "u ludom tempu u kojemu danas žive obitelji s djecom, a koji diktira posao, škola, slobodne aktivnosti djece, posebni projekti, proslave rođendana, taj vikend svima svetinja. Želimo ga provesti s djecom. Nekamo otputovati, otići na izlet." Problematičnom ističe i činjenicu da u slučaju njegova djeteta, koje je tek krenulo u prvi razred, "cijela priča sa štrajkom ubija stvaranje radnih navika i privikavanje na školu i obaveze".

- Taman smo se "ufurali" u ranije ustajanje, tjednu dinamiku, obaveze, a onda jedan dan se ide u školu, drugi dan ne. Jutros budim sina, a on kaže: Umoran sam, kada će opet štrajk? Mrak mi je pao na oči! Čemu se njih uči i ne uči u prvom susretu s obrazovnim sustavom - pita se taj otac.
Hoće li se rješenje, kako je najavio ministar rada Josip Aladrović, naći ovoga tjedna ili će ovaj štrajk nadmašiti onaj iz 1994., kada nastave nije bilo puna tri tjedna, ostaje vidjeti. Do tada, sindikati poručuju kako ustraju u borbi za veće koeficijente zaposlenima u školama te da ne pristaju na ponudu iz Vlade o povećanju plaća u tri navrata tijekom 2020. kroz osnovicu.

Jasenka Pejaković za Glas Slavonije


VIŠE NA TEMU:
ŠTRAJK
ŠKOLE
OSNOVNA
SREDNJA
PSŽ

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI