Deutsche Bahn noćas prodao Arrivu

FOTO: BiHbus

19.10.2023. | 22:36 | Redakcija 034
IZVOR: Index.hr / 034 portal
Pregleda: 13448

Poznato njemačko državno željezničko poduzeće Deutsche Bahn objavilo je da je potpisalo ugovor o prodaji britanske podružnice Arrive i njezinog poslovanja na 10 europskih tržišta, uključujući Hrvatsku, američkoj investicijskoj grupi I Squared Capital. Kako je priopćeno iz Deutsche Bahna, ugovor je potpisan tijekom noći, a završetak transakcije očekuje se iduće godine.

Prodaju Arrive mora još odobriti vlada u Berlinu budući da je država vlasnik Deutsche Bahna, primjećuje Dpa. Arriva je pružala usluge autobusnog i željezničkog prijevoza u 10 europskih zemalja, uključujući Hrvatsku, Češku, Mađarsku, Italiju, Nizozemsku, Poljsku, Slovačku, Sloveniju, Španjolsku i matičnu Veliku Britaniju.

Deutsche Bahn odbio je komentirati prodajnu cijenu. Mediji su izvijestili da će I Squared Capital za Arrivu platiti oko 1.6 milijardi eura. Iznos uključuje oko milijardu eura Arrivinog duga koji će novi vlasnik preuzeti u sklopu dogovorene akvizicije. Deutsche Bahn kupio je Arrivu 2010. za oko 2.7 milijardi eura, uključujući dug, podsjeća Dpa.


Deutsche Bahn će sada moći ulagati u osnovnu djelatnost


Američka investicijska grupa specijalizirana je za infrastrukturne projekte i tvrtke. Prodaja će Deutsche Bahn osloboditi obaveze ulaganja u elektrifikaciju Arrivinih autobusa i restrukturiranja tvrtke u idućim godinama, što će mu osloboditi kapital za ulaganje u osnovnu željezničku djelatnost u Njemačkoj.

"Strateški cilj Deutsche Bahna je poduzeti rekordna ulaganja u ekološki prihvatljiv željeznički promet u osnovnoj djelatnosti u Njemačkoj", rekao je glavni financijski direktor Deutsche Bahna Levin Holle.

Arriva je vodeći pružatelj usluga autobusnog prijevoza u Hrvatskoj i pokriva širok spektar usluga, ponajprije u lokalnom, međugradskom i međunarodnom prijevozu, stoji na službenim stranicama Arriva Hrvatska.

Odluka o kupnji bila kontroverzna od samog početka

Arrivin vozni park obuhvaća 600 autobusa, vozi na linijama prema Njemačkoj, Italiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Srbiji. Upravljaju s 15 autobusnih kolodvora, 11 servisnih centara, zapošljavaju više od 1000 djelatnika i godišnje prevezu više od 11.7 milijuna putnika.

Odluka Deutsche Bahna o kupnji Arrive 2010. bila je kontroverzna od samog početka i naišla je na brojne kritike u njemačkoj javnosti. Političar stranke Zelenih Anton Hofreiter ustvrdio je da svjedoči o "megalomaniji" državne željezničke tvrtke.

Deutsche Bahn je kupnjom Arrive i podružnice za prijevoz tereta Schenker ciljao na poziciju globalne logističke i prijevozničke tvrtke, potrošivši na niz akvizicija milijarde dolara. Kritičari su pak u to vrijeme tvrdili da bi Deutsche Bahn trebao usredotočiti ulaganja i energiju na osnovnu željezničku djelatnost u Njemačkoj.

Arrivini loši rezultati se prelili i na Deutsche Bahn

Kupnja Arrive donijela je Deutsche Bahnu probleme pa je se godinama pokušavao riješiti, razmatrajući i o njezinom izdvajanju u zasebnu tvrtku izlaskom na burzu putem IPO-a. Međutim, potencijalnih kupaca bilo je malo zbog Arrivinih loših poslovnih rezultata. Kompaniju je u prvoj polovini 2020. teško pogodila pandemija koronavirusa pa je uknjižila poseban otpis vrijednosti od 1.4 milijarde eura.

Gubici su se prelili i na Deutsche Bahn koji je i sam imao problema u vrijeme pandemije. Arriva se u međuvremenu donekle oporavila i u prvoj polovini ove godine ostvarila je operativnu dobit prije kamata i poreza (EBIT) od 43 milijuna eura.

Deutsche Bahn se pak u posljednje vrijeme više usredotočio na ključna tržišta i proteklih je godina već prodao ogranke poslovanja na tržištima poput Švedske, Portugala, Danske, Srbije i Poljske, podsjeća Dpa.

APP 2017. prodan Arrivi

Podsjetimo, 2017. godine u sklopu akvizicije Autotrans grupe, Arrivi je prodano i Autoprometno poduzeće Požega.

Autotrans je raspolagao s 500 autobusa kojima servisira otprilike isti broj linija u domaćem i međunarodnom prometu. Godišnji prihod na razini Autotrans grupe, u koju još spadaju Autoprometno poduzeće (APP) iz Požege, Velebit turist iz Gospića, Autopromet Slunj i Autotrans Lika, prilikom prodaje dosegnuo je oko 380 milijuna kuna, a zajedno su imali 1000 zaposlenih.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI