Danas je blagdan sv. Ivana Nepomuka, pogledajte kako ga Požežani slave

FOTO: GMP

16.5.2022. | 15:42 | GMP
Pregleda: 1973

Danas, na blagdan sv. Ivana Nepomuka želimo se podsjeti na štovanju toga sveca u Požegi.Barokni kip Sv. Ivana Nepomuka, koji se danas nalazi u niši zgrade na uglu Kanižliceve ulice i Ulice papa Ivana Pavla II u Požegi, prvi puta se spominje 1728. godine. Štovanje sv. Ivana Nepomuka došlo je do pune svoje snage u isusovačkom redu, kada je protukršćanski duh počeo jače napadati isusovački red. Papa Klement XII. dopustio je isusovačkom redu oficij ( službenu molitvu, službu) svetog Ivana Nepomuka 22.kolovoza 1731. godine. Ovaj svetac proglašen je zaštitnikom Družbe Isusove. 



Prošlo je više od 280 godina od kada se spominje kip sveca Ivana Nepomuka, čije su skulpture i slike najbrojnije u ikonografiji svetaca grada Požege. Sv. Ivan Nepomuk rođen je između 1340. i 1350. godine u Pomuku, kasnije Nepomuku. On je svetac mučenik. Kralj Vaclav dao ga je noću baciti s Karlova mosta u Vltavu 1393. godine, a legenda kaže da mu se iznad glave ukazala aureola s pet zvijezda. Pokopan je u Pragu, a čuvar je ispovjedne tajne jer po legendi nije kralju Vaclavu, koji ga je dao baciti u rijeku, htio odati grijehe koje mu je ispovijedala kraljica. Kult sv. Ivana Nepomuka raširen je u Češkoj, Austriji i u Hrvatskoj. Njegov oficij u Požegi je objavljen15.svibnja 1733. godine, a već drugi dan, 16.svibnja, iste godine održala se misa kod podignutog svečeva kipa ispod tvrđe. Značajno je da je u Požegi kip i kult sv. Ivana Nepomuka postojao 1728., dakle prije 1733. god., kada se služila svečanija misa s asistencijom i glazbom, što je kasnije postao i običaj. Na misi, u čast ovog sveca, bili su prisutni osim građana i vojnici, a kolegijaški pjevači pjevali su litanije. Sa brijega i ispod tvrđe se pucalo iz mužara.





Kip sv. Ivana Nepomuka u Požegi izrađen je od kamena i koloriran. To je prikaz sveca koji drži raspelo u rukama, a na glavi ima ispovjedničku kapu, roketu. Da je riječ o orginalnoj baroknoj skulpturi potvrdila je i povjesničarka umjetnosti i stručnjak za baroknu skulpturu dr. Doris Baričević. Barokni kip sv. Ivana Nepomuka izvorno je bio postavljen i pričvršćen s leđne strane na stup ispod tvrđe. Kao zaštitnik mostova vjerojatno je stajao ispred pomičnog mosta po kojem se preko opkopa išlo do tvrđe. Na mjestu gdje je kip bio postavljen u 18.stoljeću, kuću je sagradio krčmar Petar Javorski, te je kip sv. Ivana Nepomuka stavio u udubinu na pročelju svoje kuće.

Ta prizemna kuća prešla je 1844. godine u vlasništvo obitelji pl. Peičića, a zatim u vlasništvo Josipa Wolfa, koji je na istom mjestu sagradio jednokatnu kuću( gdje se nalazi i danas), ali je stari kip zamijenio novim 1898. godine. Orginalni, barokni kip dala je zaštititi od potpunog uništavanja Ljudevita Turelli, „teta Lujka“, teta slikara Miroslava Kraljevića koja ga je 1925. predala tek osnovanom Kulturno – historijskom muzeju gdje se nalazio sve do svibnja 2010. godine. Na blagdan sv. Ivana Nepomuka 16. svibnja 2010. godine obnovljeni kip za koji je sredstva dala obitelj Adama Pavića iz Požege, Ministarstvo kulture RH i Grad Požega postavljen je u uređenu nišu zgrade od kuda je maknut. Kip su obnovili restaurator za kamenu skulpturu Mijo Jerković i akademski slikar Josip Jerković iz Zagreba, a blagoslovio ga je požeški biskup dr. Antun Škvorčević.

TEKST: Lidija Ivančević Španiček, prof.

(Izvor: Gradski muzej Požega)



VIŠE NA TEMU:
BLAGDAN
SLAVLJE
POŽEGA

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI