ʼTe noći nisam spavao, 88 puta sam pušku podmazao, čizme 46 tisuća puta oglancaoʼ

Fotografija nije direktno povezana s tekstom
(FOTO: Ilustracija)

1.5.2022. | 09:52 | Luka Safundžić
Pregleda: 3189

Danas se obilježava  27. obljetnica vojno-redarstvene operacije Bljesak

Operacija Bljesak počela je 1. svibnja 1995. u 5:21 sati, na oko 80 kilometara dugoj bojišnici i u tri pravca – s istoka, sjevera i zapada. Jakim udarima hrvatskih snaga presječeno je okupirano područje zapadne Slavonije, slomljen je otpor neprijateljskih snaga i oslobođeni su Jasenovac, Okučani i Stara Gradiška.

U manje od 32 sata, 1. i 2. svibnja hrvatske snage oslobodile su oko 500 četvornih kilometara dotad okupiranog zapadnoslavonskog teritorija te uspostavile nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.


U VRO Bljesak sudjelovalo je oko 7200 hrvatskih vojnika i policajaca. Poginuo je ili od posljedica ranjavanja preminuo 51 hrvatski branitelj, a 162 branitelja su ranjena.


"1991. godine braniš svoje, a 1995. godine ideš vratiti svoje. Kad se sjetiš '91. godine, kako si bio naoružan i kada se sjetiš '95. godine što si sve imao, to je neopisiv osjećaj. 1991. godine mi smo imali sreće i čuvao nas je Bog, a 1995. godine imao si puno znanja, imao si s čime i opet te čuvao Bog. Preživjeli smo, ali i nakon 27. godina ti se miješaju osjećaji, emocije, to su stvari koje se ne mogu opisati. 

Na početku rata ja imam 21 godinu, znaš da ideš u rat, a '95 si ipak pet godina stariji, imaš nekog iskustva. Na početku rata je bilo domoljublja, a na kraju je isto bilo domoljublja ali jedne druge vrste", kazao nam je Ante Conjar - pripadnik 3. bojne 3. gardijske brigade Hrvatske vojske

Upitali smo ga kako je to izgledalo na početku Bljeska

"Znaš što će biti, nitko ništa službeno ne govori, ali sve se zna. Svi smo bili jednaki '91, a '95. godine već su bili podijeljeni činovi, funkcije, ali sama prijateljstva s početka rata to ne može ništa pokidati. Kada nešto znaš, pa onda dolaziš u situaciju, joj kad će, iščekuješ. Te noći nisam spavao, 88 puta sam pušku podmazao, čizme 46 tisuća puta oglancao. 

Dolazi ti noć mrak, dolazi automobil bez svjetala pred kuću, ulaziš unutra, i krećeš. Osjećaji su neopisivi, sve do prvog pucanja, prvog metka, onda kreće stihija, ne razmišljaš o ničemu, ideš naprijed, naprijed, naprijed. Ulasci i Gornje Bogičevce, Okučane, to je slavlje u transu, ulaskom u Okučane ispucano je više metaka u zrak od slavlja, nego '91 kad se branilo", kazao je Conjar 

Kakvi su osjećaji danas

"To su bili nezaboravni trenutci, da ti nitko ništa nije rekao, da si samo bio tamo, to bi bilo neopisivo. Sve to što sam prošao kao branitelj, sada ne možeš ostati imun na sve što se dešava danas, poslije toga svega. Nekad sam sjedneš i razmišljam, je l' meni ovo trebalo, jesam li ja morao svoju mladost, svoje zdravlje dati za 'debele guske', koji su imali sve i svašta i prije, i na mojoj krvi i na mojim leđima su oni zaradili još više" Ante Conjar - pripadnik 3. bojne 3. gardijske brigade Hrvatske vojske.

Vojno-redarstvenu operaciju Bljesak provele su postrojbe iz redova 1., 3. i 5. gardijske brigade, Oklopna skupina 2. gardijske brigade, 80. i 81. gardijska bojna, 1. hrvatski gardijski zdrug, 52., 121. i 125. domobranska pukovnija, 104., 105. i 123. brigada HV-a, pripadnici 265. izvidničko-diverzantske satnije, 69. satnija Vojne policije, 505. mješovita satnija ABKO, Sektor specijalne policije, Antiteroristička jedinica Lučko, Specijalna jedinica policije Alfa PU Zagrebačke, Specijalna jedinica policije Omega PU Bjelovarsko-bilogorske, Specijalna jedinica policije Ban PU Križevačko-koprivničke, Specijalna jedinica policije Šap PU Brodsko-posavske, Specijalna jedinica policije Bak PU Istarske, Specijalna jedinica policije Osa PU Sisačko-moslavačke, Specijalna jedinica Policije Ris PU Sisačko-moslavačke, Specijalna jedinica Orao PU Osječko-baranjske, Specijalna jedinica policije Trenk PU Požeško-slavonske, Specijalna jedinica policije Grom PU Karlovačke, Specijalna jedinica policije Tigar PU Ličko-senjske, Specijalna jedinica policije Ajkula PU Primorsko-goranske, Specijalna jedinica policije Poskoci PU Zadarske, Specijalna jedinica policije Delta PU Vukovarsko-srijemske, Specijalna jedinica policije Roda PU Varaždinske, Specijalna jedinica policije Barun PU Krapinsko-zagorske, Specijalna jedinica policije Jastrebovi PU Šibensko-kninske te Specijalna jedinica policije BATT PU Splitsko-dalmatinske.

Topničko-raketnu i protuzračnu potporu pružale su postrojbe iz sastava 123. i 127. brigade HV-a, 13. protuoklopnog topničko-raketnog divizijuna, 15. protuoklopne topničke i raketne brigade, 16. topničko-raketne brigade, 18. topničkog divizijuna te 201. i 202. topničko-raketne brigade Protuzračne obrane i 1. samostalne topničke bitnice 57/2 mm Protuzračne obrane. Zadaće su izvršavali i Vod za elektroničko djelovanje, Vod bespilotnih letjelica, 350. odred diverzanata Glavnog stožera HV-a, 50. bojna ABKO te postrojbe 34. inženjerijske bojne, 255. satnije veze i 312. logističke baze.



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI