18.9.2024. | 22:50
Redakcija 034
Pregleda: 3863
FOTO: PSŽ
Prošli tjedan održana je sjednica Županijske skupštine Požeško-slavonske županije, a koja je imala samo 9 točaka dnevnog reda. Osim o suhoparnom izvještaju o izvršenju proračuna, financijskog plana ŽUC-a i tako dalje, vijećnici su glasovali i o povećanju plaće županici Antoniji Jozić i zamjeniku Ferdinandu Trohi.
U srijedu, 11. rujna održana je 19. sjednica Županijske skupštine Požeško-slavonske županije. Između 9 točaka dnevnog reda najzanimljivija točka bila je ona pod rednim brojem 5. Riječ je o Prijedlogu Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o plaćama i drugim pravima iz radnog odnosa dužnosnika Požeško-slavonske županije.
Odlukom većine vijećnika Županijske skupštine odlučeno je povećanje plaća županici Jozić i zamjeniku Trohi od vrtoglavih 55%! Za Županicu je izglasan koeficijent 5,46 a za Zamjenika županice koeficijent 4,64 uz primjenu nove osnovice od 947,18 eura. Uz navedene koeficijente, dužnosnici imaju pravo na dodatak od 0,5% za svaku godinu staža.
Prije dvadesetak dana za Net.hr iz Požeško-slavonske županije tvrdili su kako plaća županice Jozić nije rasla, s obzirom na to da plaća nije vezana uz osnovicu plaće državnih dužnosnika, što je tada bilo točno, no osnovica za izračun plaće je prošli tjedan ipak promijenjena pa je samim tim porasla i plaća županice Jozić. Moguće da je i materijal za sjednicu Županijske skupštine u trenutku odgovaranja kolegama s Net.hr već bio spreman, ali ne i izglasan pa su dobili odgovor kakav su dobili.
Prema novom izračunu županica Jozić svaki mjesec inkasirat će cca. 4.000,00 eura neto na svoj račun (stara plaća 2.600,00 eura), dok će zamjenik Troha na svoj račun inkasirati cca. 3.400,00 eura neto (stara plaća 2.200,00 eura).
Prosječna plaća u Požeško-slavonskoj županiji prema podacima DZS za lipanj iznosila je 1.188,00 eura, dok je medijalna plaća za drugi kvartal iznosila tek 1.028,00 eura. Upravo medijalna plaća predstavlja srednju vrijednost plaća, pri čemu polovica zaposlenih zarađuje manje, a polovica više od tog iznosa. To bi značilo da medijalna plaća prikazuje realnije stanje onoga što većina građana zarađuje od prosječne plaće.
Kad se poražavajućim podacima o visini plaća, visini BDP-a po glavi stanovnika te velikom broju pada stanovnika u Požeško-slavonskoj županiji doda podatak da upravo Požeško-slavonska županija ima najveći javni sektor (obrana, zdravstvo, obrazovanje, državna administracija) u odnosu na veličinu gospodarstva od svih županija u Republici Hrvatskoj, čak 27,1%, ovakva povećanja plaća mogu se tumačiti tek neutemeljenim i nepotrebnim rasipništvom.
Paralele radi, nova plaća gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, u usporedbi s plaćom županice Jozić, izgledat će smiješno, a koji će nakon povećanja zarađivati tek oko 200 eura više od Jozić. Razlika u obujmu posla i odgovornosti je svakako neusporediva.
Je li ovo povećanje plaće županici Jozić i zamjeniku Trohi uistinu bilo potrebno i hoće li nam svima zbog toga porasti životni standard, ostaje za vidjeti.
Ispod članka nalazi se anketa s pitanjem:”Smatrate li da je povećanje plaće županice Jozić i zamjenika Trohe opravdano?”