Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da 034 portal i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica pristajete na naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
14.1.2022. | 15:19
Andrea Lužanac
Pregleda: 4660
Požega
(FOTO: Arhiv)
Kada govorimo o plaćama u Hrvatskoj, nerijetko možemo čuti samo oštre kritike. Hrvati su poprilično nezadovoljni plaćama koje imaju, a u kojim profesijama se najmanje zarađuje donosimo vam u nastavku teksta.
Naime, prema podatcima koje objavljuje MojaPlaća, prosječna mjesečna neto plaća u 2021. godini s uključenim dodacima na plaću iznosila je 7188 kuna. U Hrvatskoj su najmanje plaćeni radnici koji rade u pomoćnim zanimanjima, tekstilni radnici te zaposlenici u uslužnim djelatnostima.
Šivač, spremačica i frizer u Hrvatskoj su pretežno jednako plaćeni. Ipak, od ova tri zanimanja frizer zauzima prvo mjesto s prosječnom plaćom od 4352 kune, zatim slijedi spremačica s 4332 kune i krojač s 4294 kune.
Kada govorimo o najmanje plaćenim poslovima u Hrvatskoj moramo se osvrnuti i na najbolje plaćeno zanimanje u Hrvatskoj. Naime, najvišu mjesečnu plaću i dalje imaju piloti, oni primaju prosječnu plaću oko 21.936 kuna zatim slijede direktori IT poslova s prosječnom plaćom od 20.549 kuna te regionalni direktori od 20.154 kune, a zatim slijede kontrolori leta i direktori, piše poslovni.hr.
Najniže zabilježene plaće su između ostalih županija i u Požeško-slavonskoj županiji s -20% te u Brodsko-posavskoj županiji s -18%. Očekivano je da su najviše plaće u Hrvatskoj zabilježene upravo u glavnom gradu tj. Zagrebu. Prosječna plaća u Zagrebu zabilježena je 12% iznad prosjeka te iznosi 8041 kunu. Privatne tvrtke koje se nalaze u stranom vlasništvu daju plaće koje su za čak 9% veće od prosjeka, te u prosjeku iznose oko 7860 kuna.
Podatak da se Požeško-slavonska županija pronašla među županijama s najniže zabilježenim plaćama i nije previše začuđujuć. Naime, upravo su stanovnici Požeško-slavonske županije nerijetko primorani raditi za minimalac, a takva plaća nerijetko je okidač odlaska mladih obitelji u inozemstvo.