6.10.2025. | 10:55
034 portal
IZVOR: TZ Požega
Pregleda: 2376
FOTO: Ustupljene fotografije
U sklopu manifestacije „Jesen u Lici“, koja je 3. i 4. listopada okupila brojne posjetitelje u Gospiću, održan je 3. Kongres eko i održivog turizma pod nazivom „Turizam otporan na krize“. Događaj je organizirala Lux promocija uz potporu Ličko-senjske županije, a okupio je stručnjake, poduzetnike i predstavnike turističkih zajednica iz cijele Hrvatske.
Cilj kongresa bio je razmijeniti iskustva i primjere dobre prakse o tome kako razvijati održiv, odgovoran i otporan turizam – osobito u kontekstu klimatskih promjena i društvenih izazova koji sve više oblikuju turističko tržište.
Turističku zajednicu Grada Požege predstavljala je direktorica Mirna Šimunović Svoboda, koja je sudjelovala kao panelistica na raspravi „Žensko poduzetništvo u održivom turizmu“. Uz nju su sudjelovale Irena Banić (HGK ŽK Otočac), Jasna Colnar (Holiday Home Mali Medo) i Marija Mrgudić (Vinarija Bura Mrgudić). Panel je istaknuo važnost ženskog poduzetništva i inovativnih pristupa u stvaranju održivih turističkih proizvoda i upravljanju destinacijama.
Tijekom dvodnevnog programa obrađene su brojne aktualne teme, među kojima:
-utjecaj klimatskih promjena na turizam i poljoprivredu,
-povezanost zaštite prirode i razvoja lokalnih zajednica,
-održivo upravljanje nacionalnim parkovima i zaštićenim područjima,
-primjeri uspješnih projekata iz ruralnih i urbanih sredina Hrvatske.
Kongres se održava u sklopu tradicionalne manifestacije „Jesen u Lici“, koja svake godine promovira domaće proizvode, kulturnu baštinu i održivi način života.
Sudjelovanjem na ovakvim skupovima, TZ Grada Požege aktivno doprinosi razvoju i promociji održivog turizma, potiče razmjenu iskustava i jača mrežu suradnje s drugim hrvatskim destinacijama koje dijele iste vrijednosti – odgovornost, autentičnost i poštovanje prema prostoru u kojem živimo i stvaramo.