Priča iz Sovskog Dola- bisera zapuštene Slavonije

Sovski dol
(FOTO: HRT)

27.1.2021. | 12:59 | HRT
IZVOR: hrt.hr
Pregleda: 6089

U Sovskom Dolu vrijeme kao da je stalo. Kuće su napuštene, a zemlja zakorovljena. Osamdesetak stanovnika još odolijeva izazovima odlaska. Kažu, do Slavonskoga Broda nemaju ni 20, a do Požege ni 40 kilometara. Ali vladin projekt Slavonija, Baranja i Srijem za njih je nedostižan, udaljen svjetlosnim godinama. No, ne odustaju.



Obitelj Bošnjaković se bavi ovčarstvom, pomlađuju obitelj i kroz program ruralnoga razvoja traže priliku razviti ne samo svoje gospodarstvo, nego i svoj kraj. Mladi Mateo i godinu počinje optimistično. Ulazi u poduzetničke vode i želi voditi OPG. Zapravo nastavlja obiteljsku tradiciju. Više od dva desetljeća ovdje podno Dilj gore gdje se slavonska ravnica uspinje i spušta - bave se ovčarstvom.


U stadu trenutačno imaju tristotinjak grla. Prodaja janjadi dobro ide čak i u pandemijsko vrijeme, kaže Mateo Bošnjaković. Dok obitelj radi, osmijesi im ne silaze s lica. Gorčina je u srcu jer se ovdje usred Slavonije osjećaju posve zaboravljenima.




- Pitajte po svim selima u ovom dijelu Slavonije. Oni nas svrstavaju uz bok poljoprivrednicima iz Križevaca ili Baranje. To je nemoguće uspoređivati. Mi imamo jednake poticaje, a parcele su ovdje usitnjene. Koliko bi ih morali nakupiti da bi imali zemlje kao netko iz Baranje koji ima toliku okućnicu, žali se Petar Bošnjaković.

Pokrenuti ostavinske postupke, okrupniti parcele

U selu ima puno zakorovljene zemlje i koja se ne obrađuje. Trenutni vlasnici ili su mrtvi, ili ne daju da se njihova zemlja radi. Đuri Japariću Sovski Dol rodni je kraj. Već godinama upozorava da propada demografski i u svakom drugom pogledu. Smatra kako se najprije treba zaustaviti usitnjavanje zemlje i povećanje broja vlasnika - zakonom o nasljeđivanju moraju se pokrenuti ostavinski postupci.



Bošnjakovići obrađuju 20 hektara. Ali Mateo se planira širiti. Budućnost vidi i u govedarstvu. Plan mu je prijaviti se na natječaj za mlade poljoprivrednike. Dobio bi 50 tisuća eura čime bi potpuno pokrio ulaganje. Prije toga, kad osnuje OPG mora plaćati mirovinsko i zdravstveno, a trebat će mu i novi hektari. "Je li itko pita mladu osobu od 23 godine odakle mu sredstva za plaćanje mirovinskog i zdravstvenog?", pita Petar.

A trebat će mu i dodatni hektari.



Selo se pomlađuje, a mladi trebaju potporu

- Ponižavaju nas davanjem zemlje u zakup privremeno, na jednu godinu, na dvije, na pet. Ne mogu vam mlade obitelji planirati prihod na tako. Jedino ispravno rješenje je da se OPG-ima proda zemlja s rokom isplate do 20 godina ovisno o iznosu, smatra Đuro Japarić.

I mlada obitelj Poljaković ostala bi na selu. Mario radi u Slavonskom Brodu u metalskoj industriji. Kod kuće u Sovskom Dolu imaju nešto svinja i ovaca. Od plaće, kaže - ne može se živjeti. Njihova Sofija najmlađa je stanovnica Sovskog Dola, a jednogodišnja Antonija uskoro će dobiti bracu ili seku. Selo se pomlađuje, a mladi trebaju potporu.



Dijana Bošnjaković agroturistička tehničarka, a njezina sestra ima i diplomu agro ekonomike. Dijana cijelu traži posao, javlja se na oglase. Međutim, kaže - u Slavoniji ih nitko ne treba. Da ih projekt Slavonija, Baranja i Srijem potiče da ostanu u ravnici - još nisu osjetili. Ali nisu se prestali nadati.

Jer kad se pogledom razgrnu ruševine jasno se vidi potencijal Slavonije. Ponosne i bogate kakva je nekoć bila.

IZVOR: HRT



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI