Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da 034 portal i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica pristajete na naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
FOTO: rtl
Boce i čepovi od sada su nerazdvojni, i nakon otvaranja i tijekom konzumacije.Karlo Baljaiz Zagreba to nikada nije vidio i to mu se ne čini u redu.
"Pa ne može se fino odvrnuti do kraja", rekao je Balja zaRTL televiziju.
Nije ideja trgati čepove, već smanjiti količinu odbačene plastike. Nova je to direktiva Europske unije koja postaje obvezna i na bocama i na tetrapaku od srpnja sljedeće godine.
Sanda Božićiz Zagreba nova je pakiranja primijetila na tetrapaku mlijeka.
"Kod nekih je malo nezgodno jer se proljeva, ali je zapravo u redu", kazala je.
Ivana Klarušekiz Zagreba misli da je to nespretno.
Puno više smeta u prirodi.Marina Matijevićiz Inicijative Ja bolji građanin pojasnila je da su čepovi veliki zagađivači okoliša.
"Radi se o vrijednoj sirovini koja se može reciklirati", dodala je.
Za jedne smeće, za druge lijek. Čakovečka udruga već godinama reciklira čepove iz cijele zemlje. Prodaju ih otkupljivaču, čuvaju okoliš i kupuju lijekove.
Emil Vibović, predsjednik Udruge oboljelih od leukemije i limfoma, kazao je da su se prikupljanju plastičnih čepova priključila i komunalna poduzeća.
"Od 2013. do danas prikupili smo preko 470 tona plastičnih čepova", rekao je.
Ne brinu ih previše nova pravila Europe.
"Smatram da će opet biti čepova za nas. Da će se oni ipak greškom ili namjerno odvajati od flaša. Molim građane da budu pažljivi i da nam skupljaju i dalje čepove", poručio je Vibović.
Potrošnja plastike u svijetu gotovo će se utrostručiti za manje od četiri desetljeća. Po nedavnim studijama, ukupna težina plastike na Zemlji je četiri puta veća od težine svih živih bića na planeti.
"Na nekoj globalnoj razini kada pričamo, radi se o devet posto plastike koja se učinkovito reciklira, što znači da ovaj 91 posto ne završi na reciklaži - završi u odlagalištima, ili se zapali, ili završi na nesreću u prirodi", rekla je osnivačica Ditch Plastic CroatiaTihana Veljačić.
Matijević je zaključila: "Zato je vrlo važno kada sada vidimo da je taj čep pričvršćen za ambalažu, da ga ne čupamo, da ga ne trgamo, već da ga odvojimo zajedno sa samom ambalažom."
Ovaj sitan detalj u dizajnu, smatraju ekolozi, smanjit će plastični otpad na plažama za najmanje deset posto.
(IZVOR: www.danas.hr)