19.11.2025. | 11:18
D.S.
Pregleda: 1550
FOTO: Ustupljene fotografije
Od 26. listopada do 8. studenoga 2025. učenici i nastavnici Tehničke škole Požega sudjelovali su u prvoj ovogodišnjoj mobilnosti Erasmus+ KA121 projekta u Schkeuditz, gradiću pokraj Leipziga. Prije polaska, članovi KA1 projektnog tima organizirali su jezične, stručne i kulturološke pripreme kako bi svi sudionici bili spremni za izazove koji ih čekaju.
U Njemačkoj je sudjelovalo 15 učenika: 4 automehatroničara, 6 tehničara za mehatroniku i 5 tehničara za računalstvo, uz dva nastavnika pratitelja i dva nastavnika zadužena za praćenje rada. Smješteni u kampusu, učenici su odmah prvog dana započeli praktične aktivnosti: upoznali su mentore, savladali pravila zaštite na radu i pripremili planove za svoje projekte.
Svaka grupa radila je na zahtjevnim i kreativnim zadacima:
-Automehatroničari konstruirali su E-buggy, električno vozilo budućnosti.
-Tehničari za mehatroniku dizajnirali su robotsku ruku za precizne pokrete i premještanje predmeta.
-Tehničari za računalstvo izrađivali su i programirali uređaje pametne kuće, uključujući automatizirano zaključavanje putem mobitela.
Iako su zadaci bili složeni, učenici su ih s entuzijazmom i predanošću uspješno dovršili. Na završni dan, E-buggy je vozio stazu, robotska ruka premještala predmete, a pametna kuća reagirala na dodir mobitela, oduševivši mentore i nastavnike.
Uz rad u projektima, sudionici su uživali i u bogatom kulturnom programu. Posjetili su Leipzig, Berlin, Dresden, Spomenik bitke naroda, Chemnitz, Halle, tehnički muzej u Chemnitzu, BMW-ov pogon, Fachschule für Technik Leipzig i povijesnu Wittenberg, spajajući tehnička znanja s nezaboravnim iskustvima i susretima s novim kulturama.
Na kraju mobilnosti, svi učenici i nastavnici ostvarili su planirane ishode učenja i za svoj trud dobili certifikate organizatora i Europass Mobility dokument. Ova Erasmus+ mobilnost pokazala je da međunarodni projekti nisu samo obrazovanje, već i prilika za razvoj praktičnih vještina, kreativnosti i samopouzdanja, ostavljajući trajne uspomene i inspiraciju za buduće generacije.












