3.3.2025. | 08:55
Matija Kulhavi
IZVOR: Compas.com.hr
Pregleda: 1022
FOTO: Compas.com.hr
Svečani program obilježavanja 34. obljetnice početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj održan je u Hrvatskom domu "Dr. Franjo Tuđman", a započeo je hrvatskom himnom u izvedbi policijske klape "Sveti Mihovil" iz Splita. Program je nastavljen govorima uvaženih uzvanika koji su se obratili okupljenim braniteljima, sudionicima događanja iz ožujka 1991., predstavnicima Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova, kao i predstavnicima državnih institucija te čelnicima lokalne i područne samouprave.
U ime domaćina i organizatora skupu se prva obratila pakračka gradonačelnica i saborska zastupnica Anamarija Blažević
„Sve vas pozdravljam na današnji dan kao ponosna gradonačelnica ponosnog grada heroja – vašeg i našeg Pakraca!“, istaknula je na početku svog obraćanja.
„Svi vi ste dio naše povijesti i naših pobjeda, ali isto tako i dio naše sadašnjosti i budućnosti. Hvala vam što ste bili ovdje od 1991. do 1995. godine, jer zahvaljujući vama danas ponosno koračamo mimohodom našeg Pakraca. Zahvaljujući vama možemo odgajati svoju djecu u ovom predivnom gradu i razmišljati o njihovoj budućnosti. Za to ste vi zaslužni i zato vam, u ime svih stanovnika Pakraca, želim izraziti duboku zahvalnost. Drago mi je što vas vidim u ovako velikom broju, jer to pokazuje da Pakrac ima svoje prijatelje. Trebamo cijeniti i pamtiti sve što se dogodilo, o tome govoriti i ovako se okupljati, puni zajedništva i poštovanja“, poručila je gradonačelnica.
Zahvalila je i Vladi Republike Hrvatske na kontinuiranoj potpori, uključujući i uspostavu budućeg Braniteljskog centra.
Simbol nepokolebljivosti hrvatskog narodaPožeško-slavonska županica Antonija Jozićistaknula je kako je ovo dan kada se slavi sloboda.
„Danas smo se okupili kako bismo zahvalili svim hrvatskim braniteljima – vama koji ste prije 34 godine imali hrabrosti stati na prvu crtu obrane, ali i kako bismo odali počast onima koji su svoje živote položili u temelje Hrvatske. Svaki kutak Pakraca ispunjen je poviješću. Pakrac je simbol onoga što je hrvatski narod bio i ostao – nepokolebljiv, neustrašiv i čvrst u svojoj vjeri.
Zahvalnost nije samo u našim riječima, nego i u našim srcima i djelima. Jer svaki korak koji učinimo, svaki projekt koji realiziramo, temelji se na jednome – izgradnji Hrvatske kakvom su je sanjali hrvatski branitelji“, istaknula je županica Jozić.
Obraćajući se braniteljima, naglasila je:
„Vi ste ispisali sadašnjost i omogućili nam da u slobodi govorimo svojim jezikom, njegujemo svoju kulturu i s ponosom ne zaboravljamo svoje korijene. Na tome vam od srca hvala.“
Zahvalila je i Vladi Republike Hrvatske te Ministarstvu hrvatskih branitelja, koji svojim mjerama i projektima dokazuju da skrbe o dostojanstvu Domovinskog rata i pravima hrvatskih branitelja.
„Dokaz tome je i uspostava budućeg prvog braniteljskog smještaja – Centra za trajni smještaj hrvatskih branitelja u Pakracu“, zaključila je županica.
Hrvatska policija bila je okosnica obraneU ime sudionika događanja 1. i 2. ožujka 1991. okupljenima se obratio Ante Šoljić, pripadnik Antiterorističke jedinice „Lučko“. On je izrazio ponos svih sudionika, a posebno pripadnika hrvatske policije, koji su tih dana sudjelovali u pobjedonosnim trenucima stvaranja Republike Hrvatske.
„Iz ATJ „Lučko“ izrasli su brojni časnici koji su činili zapovjedni kadar. Mi smo bili okosnica obrane i stvaranja hrvatskih oružanih snaga. Tih godina, 1990. i 1991., upravo je hrvatska policija vodila cjelokupnu aktivnost obrane Republike Hrvatske – od Vukovara do Dubrovnika“, istaknuo je Šoljić.
Preispitati abolicijuIzaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Josip Đakić, koji je ujedno i predsjednik HVIDR-e, u svom je obraćanju podsjetio kako su događaji iz ožujka 1991. bili sami počeci stvaranja hrvatske države.
Naglasio je potrebu za preispitivanjem odluke o aboliciji i oprostu, istaknuvši kako su neki od aboliranih sudionika agresije na Hrvatsku i danas slobodni. Posebno se osvrnuo na slučaj jednog od njih, rekavši kako je poručio nekadašnjem zapovjedniku Policijske postaje Pakrac, Nikoli Ivkancu, da bi ponovno trebalo staviti lisice onome tko je 1995. godine bio uhićen i sproveden u Bjelovar, a danas slobodno šeće.
„On je začetnik ideje da će Pakrac pasti, on je začetnik logora na Bučju, on je pokretač pobune u policiji. On je taj koji ne smije i nikada ne smije biti podvučen pod aboliciju ili oprost. Treba preispitati zakonske odredbe“, poručio je Đakić.
Dodao je kako institucije hrvatske države, na čelu s Državnim odvjetništvom, moraju preispitati sve one koji su okrvavili ruke, jer za njih ne smije vrijediti ni oprost ni abolicija – moraju biti sankcionirani.
„Sloboda koju smo stekli plaćena je ogromnom cijenom. Pakrac nikada nije pao, jer su se hrvatski branitelji, policajci i vojnici hrabro oduprli četničkim hordama“, istaknuo je Đakić.
Ovdje je započeo Domovinski ratMinistar hrvatskih branitelja Tomo Medved ovom je prigodom još jednom naglasio kako je upravo u Pakracu, prije 34 godine, započeo Domovinski rat.
„Pobunjeni Srbi razoružali su hrvatske policajce i time pokrenuli terorizam zauzimanja nadležne policijske postaje. Po okolnim brdima postavili su barikade i tako započeli koncept velikosrpske agresije, koji je dugo bio planiran. Tim činom otpočela je agresija na našu zemlju i time je započeo Domovinski rat. No, oni nisu računali na snagu hrvatskog čovjeka, koji je tada bio organiziran u mali broj postrojbi specijalne namjene – postrojbi specijalne policije, koja je u rekordnom vremenu uspostavila javni red i mir te pohapsila teroriste i pobunjenike.
Ono što je uslijedilo, a što nije beznačajno, bilo je uključivanje Jugoslavenske narodne armije, koja je također došla ovdje iz Bjelovara s ciljem da zatvori naše specijalne postrojbe. Jasno, sve to uz potporu velikosrpske ideje. No, kroz sve te, ali i kasnije godine, pokazali smo kako su domoljublje i odlučnost hrvatskog čovjeka obranili našu domovinu.
Danas, 34 godine kasnije, svjedočimo koliko hrvatskih branitelja iz svih krajeva zemlje dolazi ovdje kako bismo čuvali i prenosili istinu o ovim događajima – o stvaranju i obrani Republike Hrvatske, jer ovdje je pisana ta povijest. Nažalost, činjenica je da je sam grad Pakrac, osim ogromnih materijalnih razaranja, pretrpio i velike ljudske žrtve. A ta nas žrtva obvezuje da čuvamo istinu o Domovinskom ratu, da se sjećamo poginulih i da gradimo društvo u kojem se hrvatski branitelji poštuju i cijene onako kako to zaslužuju.
Zato smo donijeli niz mjera, a među njima je i skorašnja izgradnja prvog Centra za hrvatske branitelje, u kojem će oni imati trajni smještaj i biti zbrinuti. Važno je da Republika Hrvatska žrtvu svojih branitelja sagledava kao temelj na kojem počiva i na kojem gradi svoju budućnost. Kontinuirano radimo na pronalasku naših nestalih, na tome ustrajno radimo i nikada nećemo stati“, rekao je ministar Medved, prisjetivši se i nestalog dr. Ivana Šretera.
Dodijeljene zahvalnice postrojbama koje su sudjelovale u obrani PakracaNa temelju članka 160. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji te članka 4. Pravilnika o dodjeli braniteljskih zahvalnica, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved donio je odluku o dodjeli braniteljskih zahvalnica. Ovo priznanje dodijeljeno je postrojbama hrvatske policije za njihov izniman doprinos i zasluge u uspostavi i obrani državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata, sudjelovanjem u akciji Pakrac 1. i 2. ožujka 1991. godine.
Dobitnici zahvalnica
Među dobitnicima zahvalnica su:
Policajci Policijske postaje Pakrac
Antiteroristička jedinica Lučko
Jedinica za posebne zadatke Rakitje
Posebna jedinica policije Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske "Omega"
Antiteroristička jedinica Sljeme
Posebna jedinica policije Kumrovec
Posebna jedinica policije Pionirski grad
Posebna jedinica policije Policijske uprave varaždinske
Također, zahvalnice su dodijeljene i policijskim postajama koje su sudjelovale u obrani Pakraca 1991. godine:
Policijska postaja Bjelovar
Policijska postaja Čazma
Policijska postaja Čepin
Policijska postaja Koprivnica
Policijska postaja Križevci
Policijska postaja Đurđevac
Policijska postaja Virovitica
Policijska postaja Garešnica
Policijska postaja Kutina
Ova priznanja predstavljaju izraz zahvalnosti i poštovanja prema onima koji su među prvima stali u obranu Hrvatske, riskirajući svoje živote za slobodu i neovisnost domovine. Njihova hrabrost i odlučnost ostaju trajno upisani u povijest Domovinskog rata, istaknuto je.
Današnji događaj izvedbama hrvatskim domoljubnih pjesama uveličao je je Đani Stipaničev, u pratnji Ante Eterovića na klaviru. Također, bili su tu i članovi Policijske klape "Sveti Mihovil", kao i sopranistica Barbara Suhodolčan Vrbički uz klavirsku pratnju Brigite Vilč.
Baklje pobjede
Inače, članovi Udruge hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika te Udruge djece branitelja Pakraca i Lipika obilježili su sinoć 34. godišnjicu početka Domovinskog rata paljenjem „34 baklje pobjede“. Događaj se održao na platou ispred pakračke župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije kao simbol sjećanja na događaje od 1. i 2. ožujka 1991. godine.
Naime, paljenje baklji simbolizira sjećanje na početak borbe za slobodu i neovisnost Hrvatske te hrabrost i žrtvu hrvatskih branitelja.