Lipik bogatiji za četiri nova turistička vodiča

Lipik bogatiji za četiri nova turistička vodiča

FOTO: Compas.com.hr

23.7.2025. | 14:34 | Matija Kulhavi
IZVOR: Compas.com.hr
Pregleda: 2023

Daria Adžijević, Ana Josipović, Viktorija Briševac i Dunja Brnić novi su licencirani turistički vodiči za područje Istočne Hrvatske, s položenim stručnim ispitom u okviru državnog Programa cjeloživotnog učenja za turističke vodiče. Lipik tako dobiva dodatno kadrovsko pojačanje koje će u praksi omogućiti zakonito i samostalno vođenje organiziranih grupa, što je do sada često bio izazov.

Licenca se odnosi na područje Požeško-slavonske, Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije, što obuhvaća cjelokupnu Istočnu Hrvatsku čime se otvaraju nove mogućnosti za prihvat turističkih grupa u Lipiku i regiji.

„Mi smo sada četiri nova turistička vodiča u Lipiku licencirana za hrvatski i engleski jezik. Ana, Viktorija i ja smo iz IC Vile dobre vode, dok je Dunja zaposlenica Lipičke razvojne i turističke agencije LIRA iz Lipika. Ispit smo položile prvenstveno zbog praktičnih potreba u svakodnevnom radu – vođenja grupa kroz perivoj i grad u sklopu aktivnosti Interpretacijskog centra. Do sada smo se morali oslanjati na druge vodiče koji često nisu bili dostupni zbog svojih primarnih obaveza. Sada to možemo obavljati same“, rekla je Daria Adžijević, ravnateljica Interpretacijskog centra Vila dobre vode.



Lipik bogatiji za četiri nova turistička vodiča



Polaganje ispita proizašlo je i iz zakonskih obveza, s obzirom na odredbe Zakona o pružanju usluga u turizmu koji propisuje da turistički vodič mora imati položen stručni ispit i biti upisan u registar vodiča za određeno područje. Dakle, formalna kvalifikacija je uvjet za zakonito pružanje ovih usluga.

Zahtjevan program usavršavanja trajao je 100 nastavnih sati, a provođen je na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Program je definiran Pravilnikom o stručnom ispitu za turističke vodiče, koji donosi Ministarstvo turizma i sporta.
Trošak stručnog osposobljavanja snosili su poslodavci, što se pokazalo kao korisno ulaganje.

„Osim što smo sada konkurentniji u odnosu na druge slične destinacije, mi smo od ranije i interpretatori kulturne baštine pa sada možemo pružati kompletnu i zakonitu uslugu vođenja – od interpretacije do klasičnog turističkog vođenja“, dodaje Adžijević.
Lipik ovime dobiva dodatnu samostalnost u organizaciji i provođenju turističkih programa, a ovisnost o vanjskim suradnicima svodi na najmanju moguću mjeru, dok lokalna turistička ponuda postaje stručnija, konkurentnija te spremna za daljnji razvoj.


VIŠE NA TEMU:
LIPIK
BOGATIJI
ZA
ČETIRI
VODIČA

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Idete li nedjeljom na sv. misu?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI