Komentar: Kad dužnosnik završi u stečaju zbog navodnog duga prema državi

Komentar: Kad dužnosnik završi u stečaju zbog duga prema državi
(FOTO: Screnshot HDZ PSZ )

24.3.2024. | 14:28 | Redakcija 034
Pregleda: 6969

U današnjem društvu, sve veća isprepletenost privatnih i javnih interesa stvara ozbiljne dvojbe, posebno kada je riječ o dužnosnicima koji istovremeno upravljaju i javnim resursima i vlastitim privatnim poslovima, dakako posredno putem ovlaštenika. Nedavni slučaj Antonije Jozić (HDZ), koja obnaša dužnost požeško-slavonske županice dok je njen privatni posao završio u stečaju, kako je naveo Telegram.hr, otvara mnoga pitanja o integritetu, odgovornosti i transparentnosti u obnašanju javnih funkcija.

Osnovni etički principi zahtijevaju od dužnosnika da služe javnom interesu iznad osobnih interesa, a koji svojim primjerom moraju biti ono što propagiraju, u suprotnome su ništa više nego li licemjeri. Nije problem to što netko nije uspio kao poduzetnik i nije problem to što je netko završio u stečaju. Treba biti hrabar uopće baviti se privatnim poslom, i svakome tko se privatnim poslom bavi, treba čestitati. Problem nastaje onog trenutka kad firma u vlasništvu dužnosnika završi u stečaju zbog cirka 6.000,00 eura i to upravo zbog ne plaćanja duga državi, kažu nam bolje upućeni. Istoj onoj državi od koje dužnosnik prima plaću. Ne malu. I za koju upravlja proračunskim milijunima i milijunskim projektima.

Nedostatak financijske discipline i odgovornosti u privatnom poslovanju sugerira nedostatak sposobnosti da se efikasno upravlja javnim sredstvima. Nije važno je li stečaj prouzrokovan lošim planiranjem i vođenjem ili poslovno uvjetovanim događajima. Nismo sigurni što je gore, ostati dužan dobavljačima, zaposlenicima ili pak državi? Dug je dug, a poruka je vrlo loša.


Razgovarajući na ovu temu s nekoliko kolega, rekli su nam, znate, županica Jozić je velik radnik, dobro radi za Požeško-slavonsku županiju, pa i bivši američki predsjednik Donald Trump je propadao nekoliko puta… i slažemo se s tim. Ipak, postavlja se pitanje, zar u Požeško-slavonskoj županiji od 65 000 ljudi ne postoji netko sposobniji ili barem jednako sposoban kao županica Jozić? Usporedbu s Trumpom ne treba komentirati s obzirom na to da iza svakog američkog predsjednika stoji tisuće lobista i zaposlenika u raznim administracijama, a koji itekako znaju kako se posao radi i koji ne moraju za i najmanju sitnicu tražiti odobrenje dužnosnika, dok iza Jozić stoji nekoliko stotina zaposlenika, a kojima je morala uvesti alkotestiranje za vrijeme radnog vremena, pa to ipak čini neku razliku…


Na pitanje postoji li netko sposobniji ili barem jednako sposoban, odgovor se nameće sam, a to je naravno da postoji, no negativna selekcija koju požeško-slavonski HDZ neprekidno provodi rasipa ionako ograničen bazen ljudskih resursa. „Je li naš član?“ - nekada je bilo pitanje na natječajima za zapošljavanje kada su morali izabrati zaposlenika od nekoliko ponuđenih sa sličnim znanjima i perspektivama, a danas to ni ne pitaju jer uvjete natječaja kreiraju po „sposobnostima“ onih članova koji trebaju biti uhljebljeni. No tu nije kraj, čak se i javni natječaji poništavaju od nemila do nedraga, a sve dok ne bude izabrana željena osoba.

Čak smo i rezultate javnih natječaja na kojima je bilo po šest, sedam kandidata pogađali unaprijed, no na to nitko ni da trepne. Zavladala je ogromna letargija u hrvatskom društvu i pravosudnim institucijama kao da nam to nikada u bliskoj budućnosti neće doći na naplatu. Upravo sve to poklapa se i s nedavnom izjavom nekadašnjeg predsjednika Hrvatskog sabora Željka Reinera, a koji je uz podsmijeh izjavio:“Svaki član HDZ-a bio bi jako dobar na svakom mjestu koje je predviđeno za njega.“ pa zapravo svakim danom postaje sve jasnije kako državu i demokraciju imamo, ali samo na papiru.

Osobe koje obnašaju ozbiljne političke dužnosti, a koje imaju konflikt interesa ili nedostatak financijske discipline su neprihvatljive i u konačnici štetne za društvo, koliko god to neki htjeli relativizirati. Ipak, Jozić je “mala maca“ ako je promatramo kroz prizmu njezinog političkog učitelja i kreatora Franje Lucića, a čije tvrtke su prošle isto, samo s većim dugovima nego li ona u vlasništvu Jozić. Dužnosniku nije zabranjeno završiti u stečaju, niti ga obvezuje na išta, ali isto tako puno toga otkriva i sugerira.

Je li normalno da se dužnosnik čija firma završi u stečaju zbog duga prema državi i dalje bavi politikom, procijenite sami.

Na dnu članka nalazi se anketa s pitanjem:“Smatrate li da bi dužnosnik čija je firma završila u stečaju zbog navodnog duga prema državi i dalje trebao obnašati javne dužnosti?"


ANKETA
Smatrate li da bi dužnosnik čija je firma završila u stečaju zbog navodnog duga prema državi i dalje trebao obnašati javne dužnosti?
Kliknite na jedan od ponuđenih odgovora.

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI