Javnu kampanju Udruge Humanum ʺBudućnost bez nasiljaʺ podržala i županica Jozić

FOTO: K.Š.

22.9.2022. | 14:15 | Kristina Šimić
Pregleda: 1854

Udruga za zaštitu i promicanje ljudskih prava Humanum, povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama te Međunarodnog dana starijih osoba, organizirala je danas u pješačkoj zoni javnu kampanju pod nazivom „Budućnost bez nasilja!“, s ciljem ukazivanja na važnost borbe protiv nasilja nad društveno ranjivim skupinama.

Srdačnim pozdravima dobrodošlice okupljene su pozdravile članice Udruge Humanum, Iva Grgić i Nikolina Grbavac.

-Čast mi je srdačno vas pozdraviti na početku javne kampanje pod nazivom "Budućnost bez nasilja!". Posebno pozdravljam županicu Požeško-slavonske županije, gospođu Antoniju Jozić, te ostale ravnatelje i predstavnike različitih institucija. Zahvaljujem vam što ste izdvojili vrijeme te tako svojom nazočnošću odlučili uveličati ovaj naš događaj.


Kampanju "Budućnost bez nasilja!" simbolično otvaramo danas, 22. rujna, na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, te upravo kratkim predstavljanjem našeg novog projekta "Podržane, snažne i informirane - budućnost bez nasilja!", kao i materijalima koji nas okružuju i koje ćete dobiti, želimo ukazati na probleme i posljedice sve češćeg nasilja nad društveno ranjivim skupinama.




Udruga za zaštitu i promicanje ljudskih prava Humanum u suradnji s Centrom za socijalnu skrb, Zajednicom Udruga Društva Crvenog križa Požeško-slavonske županije (Sigurna kuća za žene žrtve nasilja) te Društvom Multiple Skleroze Požeško-slavonske županije provodi jednogodišnji projekt pod nazivom "Podržane, snažne i informirane - budućnost bez nasilja!". Spomenuti je projekt financiran sredstvima iz okvira EGP grantova, točnije iz islandskih, lihtenštajnskih te norveških fondova u iznosu od 26.964,80 eura. Projektne aktivnosti usmjerene su na identifikaciju faktora koji doprinose ranjivosti žrtava te na utvrđivanje učestalosti nasilja nad ženama u riziku, a svrha je nadolazećih aktivnosti osiguravanje zaštite i pomoći žrtvama nasilja, kao i podizanje svijesti šire javnosti o tom problemu.



Nasilje je najčešće usmjereno protiv žena i djevojčica, te predstavlja jedno od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava u svim društvima. Žrtve redovito prikrivaju nasilje u strahu da će njihova sigurnost biti još više ugrožena ako se nekome povjere, zbog srama što su doživjele i zbog specifične dinamike nasilnog odnosa koji žrtvu čini bespomoćnom. Prema službenim podacima CZSS Požega – podružnica Obiteljski centar za razdoblje: 1.1.2021. - 31.12.2021. g. ukupno je zaprimljeno 94 obavijesti o nasilju. Prema obliku nasilja, 17 se odnosilo na tjelesno nasilje, 8 na tjelesno kažnjavanje ili drugi način ponižavajućeg postupanja, 28 na psihičko nasilje, a 41 se slučaj odnosio na istovremeno više vrsta nasilja.



Opći je cilj projekta jačanje civilnoga društva u području nužnosti prepoznavanja problema koje donosi nasilje te poduzimanja društvenih akcija radi suzbijanja nasilja, posebno nasilja u obitelji. Također, cilj je, tijekom provedbe projekta, educirati najmanje trideset stručnjaka te zainteresiranih korisnika o načinima prepoznavanja problema nasilja, a posebno je cilj educirati one osobe koje rade s različitim korisnicima, osobama u riziku od nasilja ili žrtvama nasilja u obitelji na području Požeško-slavonske županije. Žrtvama nasilja te osobama u riziku od nasilja želimo pružiti podršku raznolikim psihosocijalnim, obrazovnim i zagovaračkim uslugama na području Požege te okolnih, manje razvijenih lokalnih sredina. Želja nam je i cilj uputiti na međunarodne standarde ljudskih prava provedbom javne kampanje kojom ćemo utjecati na svijest javnosti kako bismo, u budućnosti, zajedno radili na sprječavanju svih pojavnih oblika nasilja na području Požeško-slavonske županije.



Upravo zato, povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, ali i Međunarodnog dana starijih osoba, pokrenuli smo kampanju pod nazivom „Budućnost bez nasilja!“. Smatramo da su navedene skupine ranjive društvene skupine te ovim putem širu javnost želimo podsjetiti koliko je važno prepoznati nasilje, spriječiti ga te pružiti bilo koju vrstu pomoći žrtvama nasilja. Svrha je kampanje educirati, informirati, zainteresirati, motivirati te, ono posebno važno,aktivirati i potaknuti na promjene u društvu. Upravo zato, pozivam vas da pomno pročitate letke koje smo vam podijelili te obratite pažnju na materijale koji nas okružuju. Također, prepuštam riječ zainteresiranima, ako ih ima- istaknula je Iva Grgić, psihologinja.



Svojim dolaskom  kampanju „Budućnost bez nasilja“ snažno je podržala i županica Antonija Jozić koja je zahvalili Udruzi Humanum i njihovim partnerima na provedbi projekta i organizaciji javne kampanje.

-Izuzetno mi je drago da su ovdje osim članica Udruge i učenici srednjih škola, mladi,  koje u ovakve kampanje treba i  uključivati . Borba protiv nasilja nad ženama, borba protiv bilo kojeg oblika nasilja, polazi od onih najnižih godina života, polazi iz obitelji, i tu trebamo učiniti značajan iskorak, a ovakve kampanje  zasigurno pridonose osvještavanju javnosti da problem nasilja nad ženama postoji, da postoji  problem nasilja nad djevojčicama te je općenito bilo koji oblik nasilja neprihvatljiv za današnje, hrvatsko društvo.



 Znate da smo mi bili jedna županija koja nije imala, uz neke druge županije, sklonište za žene žrtve nasilja. Danas taj objekt imamo, i taj projekt provodimo. Na projektu su se provele određene građevinski radovi opremanja, tako da se to podigne na jednu razinu, a ja bih uistinu bila najsretnija županica u Hrvatskoj kada bi ta kuća bila prazna- izjavila je županica Jozić.







VIŠE NA TEMU:
HUMANUM

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI