Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da 034 portal i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica pristajete na naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
trgovine
(FOTO: OIP)
Od kada je Vlada 5. siječnja donijela zaključak o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena, inspekcija Državnog inspektorata provodi pojačane nadzore koji pokušavaju utvrditi je li došlo do porasta cijena roba i usluga neposredno prije uvođenja eura kao službene valute u državi, piše Danas.hr.
U 25,2 posto obavljenih inspekcijskih nadzora utvrđeno je neopravdano povećanje cijena nakon 31. prosinca 2022. godine.
U nadzorima tržišne inspekcije utvrđeno je u 87 slučajeva nepoštene poslovne prakse neopravdanog povećanja cijena od čega u uslužnim i trgovinskim djelatnostima te malo pekarskim proizvodima.
Prosječno neopravdano povećanje cijena usluga je 20 posto, a u pojedinim slučajevima povećanja doseže i 126 posto. Tako je primjerice inspekcijskim nadzorom utvrđeno povećanje fotografskih usluga od 57 posto, pojedinih frizerskih usluga od 126 posto, usluge privatnog parkiranja od 25 posto, usluga samoposlužnih autopraonica od 50 posto i slično.
U djelatnosti trgovine na malo prosječno je utvrđeno neopravdano povećanje od 17 posto za kontrolirane proizvode nakon 31. prosinca 2022. godine, primjerice za pileće i pureće meso, suhomesnati proizvodi, voda, sok, jaja, konditorski proizvodi, mliječni proizvodi, hrana za životinje, konzervirano povrće.
Isto tako, u trgovini na malo pekarskim proizvodima i dalje se bilježi povećanje cijena kako kruha tako i ostalih pekarskih proizvoda i to prosječno do 15 posto, a iznimno u pojedinim nadzorima utvrđeno je povećanje pojedinih pekarskih proizvoda od 20 do 30 posto.
Turistički inspektori obavili su 486 inspekcijska nadzora od čega su u 161 inspekcijskom nadzoru utvrdili neopravdano povećanje cijena ugostiteljskih usluga od 33 posto.
Poslovni subjekti su neposredno do završetka nadzora vratili maloprodajne cijene na visinu maloprodajnih cijena na dan 31. prosinca 2022. godine.
Zbog prekršaja nepoštene poslovne prakse, u tijeku je izricanje novčanih kazni prema svim poslovnim subjektima koji su neopravdano povećali cijene nakon 31. prosinca 2022. godine odnosno od 1. siječnja 2023. godine pa do dana inspekcijskog nadzora te su izrečene 234 novčane kazne u iznosu od 399.489,09 eura (3.009.950,55 kn).
Inspekcije Državnog inspektorata i dalje će, svaka inspekcija u dijelu svoje nadležnosti nastaviti koordinirano i kontinuirano obavljati inspekcijske nadzore u cilju zaštite potrošača.
(IZVOR: www.danas.hr)