13.02.2015.
Aleksandar Grlić
Pregleda: 6747
Marija Cvetnić Kopljar
(FOTO: Aleksandar Grlić)
Predstavnica Veleposlanstva SAD-a Marija Cvetnić Kopljar posjetila je danas Gradsku knjižnicu u Požegi i darovala joj 12 knjiga koje je Washington post izdvojio najbitnijim naslovima o američkoj radnoj kulturi. Projektu "Work with us", koji Veleposlanstvo provodi u suradnji s Ekonomskim fakultetom u Zagrebu, cilj je stvaranje poslovnih knjižnica koje bi trebale poticati gospodarstvo diljem Hrvatske. Zrinka Udiljak Bugarinovski, voditeljica knjižnice Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, je stoga održala kratko predavanje knjižničarima, malobrojnim zainteresiranim građanima i požeškom dogradonačelniku Darku Puljašiću.
- Projekt je započeo 2013. godine. Nastojali smo prvo predstaviti kulturu rada u američkim kompanijama gdje su hrvatski zaposlenici držali predavanje učenicima i studentima o korporativnoj kulturi. Planiramo ga završiti do kraja lipnja, a potom su svi knjižničari pozvani da predlože kako kreirati poslovnu knjižnicu u svojoj sredini. Najbolji prijedlog će biti nagrađen i financijski pomognut - kaže Marija Cvetnić Kopljar, predstavnica Veleposlanstva SAD-a.
- Rezultati su zasad jako pozitivni jer nisu pozvani samo knjižničari, nego i predstavnici vlasti te poduzetnici. Knjižnica se mora prepoznati kao centar koji lokalnoj zajednici može pružiti informacije kako otvoriti tvrtku. Druga je stvar da se ljudi tu bore s velikom nezaposlenošću pa ih treba podučiti kako se piše molba za posao. Netko tko ima 50 godina ne bi trebao pisati kada je rođen nego što zna raditi. Imamo i problem s ljudima koji nisu informatički pismeni. Knjižnica može organizirati besplatne tečajeve suvremenih tehnologija. Volonterski se mogu uključiti profesori engleskog jezika i studenti i držati radionice. Te usluge su besplatne, donose znanja i zapravo pomažu zajednici da bude tržišno konkurentna - dodaje Cvetnić Kopljar.
- Glavna svrha poslovnih knjižnica je da postanu ključni faktori u restrukturiranju hrvatskog gospodarstva. U prvoj fazi bi trebale biti velika pomoć malom i srednjem poduzetništvu. Na području SAD-a i Velike Britanije su već prerasle te funkcije, pa ih sada angažiraju i industrije. Posao visokoškolskih knjižnica je educiranje budućih menadžera, a gradske knjižnice su te koje imaju doticaj sa svim građanima. Obrazovanje o tome što je zapravo biznis počinje u najranijoj dobi. Jedan tata iz škole u koju idu moja djeca je rekao da će dati otkaz i da će se baviti "sadnjom" puževa vinogradara s ciljem proizvodnje kavijara koji se na stranom tržištu u najmanjoj mjeri prodaje za 400 do 500 dolara. To je fantastična ideja koju ću ja, kao knjižničarka, sigurno prenositi. Možda nekoga potaknemo da se pokrene gospodarstvo - pojašnjava Zrinka Udiljak Bugarinovski, voditeljica knjižnice Ekonomskog fakulteta.