GRADSKA KNJIŽNICA POŽEGA: Predstavljena knjiga Vinka Vrbanca i Stjepana Antolašića ʺStrategijska obrambena operacija ’91./’92.“

FOTO: K.Š.

28.10.2021. | 10:59 | Kristina Šimić
Pregleda: 3422

Sinoć je u Gradskoj knjižnici Požega predstavljena knjiga Vinka Vrbanca i Stjepana Antološića „ Strategijska obrambena operacija ’91./’92.“ Predstavljanju knjige nazočili su predsjednici i predstavnici braniteljskih udruga, dožupan Ferdinand Troha te ostali uzvanici.



Kako sam autor navodi knjiga je posvećena hrvatskim ratnicima, Slavoncima i Slavonkama, koji su doslovno s njive i iz tvorničkih hala uzeli oružje u ruke i branili svoj Dom te svima onima koji su nam u toj odlučujućoj bitci priskočili u pomoć, hrabrim Zagrepčanima, Bjelovarcima, Međimurcima, Varaždinicma…
Brigadir Stjepan Antolašić kao jedan od autora uvodno je predstavio sadržaj knjige te odgovorio na pitanje što je to strategijska operacija.


-U Domovinskom ratu provedene su dvije strategijske operacije:  Obrambena strategijska operacija u Slavoniji 1991./1992. i Napadna oslobodilačka strategijska operacija 1995.-Oluja.
Strategijska operacija  u vojnoj terminologiji je najsloženiji oblik bojnih djelovanja pa tako postoje Strategijske obrambene operacije i Strategijske napadne operacije.


Strategijske operacije su karakteristične jer se provode na velikom prostoru, u načelu 200x200 km, ili na zemljišnim prostorima koje nazivamo strategijskim smjerovima pa je tako ova naša operacija provedena na tzv. Panonskom smjeru koji obuhvaća prostor Panonske nizine, i omeđen je u Hrvatskoj.



Takav prostor se naziva strategijski jer ima prirodnu mogućnost primiti najveće moguće snage, a u našem slučaju je to tzv. JNA. Karakteristika strategijskih operacija je da imaju intervidovski karakter. Također, karakterizira ih vrijeme trajanja, takve operacije načelno traju od 15 dana do 6 mjeseci. Naša operacija trajala je od 19.9.1991. do 1.4.1992. -pojasnio je brigadir u miru, Stjepan Antolašić.

U knjizi je premijerno objavljena i direktiva po kojoj je neprijatelj napao Hrvatsku. Riječ je o finalnom dokumentu koji se šalje postrojbama, a na temelju kojeg se šalju borbene zapovijedi i kreće se u napad. Za izradu jednog takvog dokumenta, koji jest napisan 1991., ali sve pripreme rađene su pet ili više godina ranije, što jasno dokazuje da je napad na Republiku Hrvatsku planiran puno prije 1990. godine.



Knjiga "Strategijska obrambena operacija ’91./’92.“ je prepuna detaljnih opisa i smjerova napada na Slavoniju i Baranju te upravo kao odgovor na te napada naše snage predvodile su Strategijske obrambene operacije. Po prvi put u povijesti ratovanja jedna vojska u nastajanju je predvodila takve operacije i to je slučaj kakav nije zabilježen u povijesti ratovanja.

Drugi autor, Vinko Vrbanac, general u miru, osvrnuo se na bitke i strategijske obrambene operacije '91./'92. te neke posebnosti knjige.

Rođen u Sovskom Dolu, general Vrbanac jedini je general koji je zapovijedao na strategijskoj razini u objema strategijskim operacijama: Obrambena strategijska operacija u Slavoniji 1991./1992. i Napadna oslobodilačka strategijska operacija 1995.-Oluja.



-Pozdravljam sve okupljene i čestitam vam 30. obljetnicu, 123. brigade, koja je dala ključ i pridonos Napadne operacije Papuk 91. Posebno pozdravljam vas branitelje Požeštine, koji ste prvi stali na branik domovine, braneći svoje domove i napadnutu nam domovinu Hrvatsku od tzv. JNA. Tada je trebalo imati petlju kako je rekao general Miljenko Crnjac- pozdravne su riječi generala Vrbanca.
General Vinko Vrbanac naglasio je kako je knjiga napisana radi promicanja istine o Domovinskom ratu te da se hrvatskim braniteljima, Slavoncima da značaj koji su oni zaslužili.



- U knjizi smo podijelili bitke na odlučujuće i značajne. Odlučujuće su bile bitka za obranu Vukovara i napadna operacija Papuk 91. Značajnih je bilo više, Otkos i Orkan, kao preduvjet za provođenje operacije Papuk 91., bitka za Nuštar, bitka za Osijek, bitka za Kopački rit- naveo je general Vrbanac.

U svom izlaganju, general Vrbanac osvrnuo se na bitku za Vukovar, kazavši kako je neprijateljska teza da je Hrvatska pretrpjela poraz u bitci za Vukovar neutemeljena kao i naša teza da je na Vukovaru stvorena Hrvatska.  Bitka za Vukovar se ne može promatrati odvojeno od ove Strategijske  obrambene operacije, nego samo kao njen dio. Vukovar je dao tri mjeseca, ostalim dijelovima da se pripreme, ali isto tako sva sela koja su se branila i pružala otpor, pomogla su u obrani Vukovara.



U knjizi su obuhvaćeni svi najvažniji događaji, a jedno poglavlje odnosi se na Požegu i našu veličanstvenu 123. brigadu

- 123. brigada, vojne i civilne strukture vlasti su napravile ratnu zonu i onda je proglasile ratnom zonom. To nikad više nije napravljeno u državi, a ni kasnije, i zato je operacija Papuk ’91 tako uspješno izvedena-zaključio je general Vinko Vrbanac.









VIŠE NA TEMU:
KNJIGA

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI