Damir Sertić iz Požege o pčelarstvu i što znači početak veljače za pčelare

9.2.2019. | 10:57

Mladen Mirković
IZVOR: agroklub.com

Pregleda: 3762

FOTO: agroklub.hr

9.2.2019. | 10:57 | Mladen Mirković
IZVOR: agroklub.com
Pregleda: 3762

Damir Sertić iz Požege pčelar je s 40-godišnjim iskustvom u ovoj grani poljoprivrede, a iza njegove proizvodnje meda brojne su nagrade i priznanja. Saznajte što početak veljače znači za pčelare i koliko oni moraju biti aktivni u provjeri košnica. 

"Sada se košnica smije samo gledati, a od radova nema ničega. Pčele su u zimskom klupku i svako otvaranje i uznemiravanje kuckanjem i bilo kakvom bukom ih uznemirava. Pčele se izdvajaju iz klupka i uslijed hladnoće padaju na podnicu, više se ne vraćaju jer je prehladno, a u klupku one same održavaju i proizvode temperaturu. Klupko se formira da se pčele stisnu oko matice i treperenjem krila stvaraju temperaturu i ta temperatura ih održava na životu. Njima ne smeta što je vani  -10 ili -20, njima smeta ako se raziđu iz klupka i onda im nema povratka", pojašnjava Sertić. 

Prema njegovim riječima, košnica se smije otvarati samo ako je temperatura iznad 10 Celzijusovih stupnjeva.


Snijeg sa košnica nije potrebno skidati"Ako je bitno i ako je hitno, ako morate provjeriti imaju li pčele dovoljno hrane, košnica se može na kratko otvoriti, ali u ovom slučaju kada je temperatura oko nule i kada je ovakav snijeg, bolje ne dirati", ističe Sertić. 


Kada je riječ o snijegu na košnicama, Damir ističe da ga nije potrebno skidati. 

"To je jedna vrsta izolacije. Ako snijega bude na poletaljkama, daščicama, isto ga ne treba dirati, jer snijeg je porozan i kroz njega prolazi zrak, tako da se mladi pčelari ne boje da će se pčele ugušiti od njega", rekao je Sertić. 

Prosječan gubitak pčelinjeg društva je oko 10%, ali ove godine bi najezda Varoe mogla to malo i povećati.

"Čujem od drugih pčelara da ima već velikih gubitaka, da će biti postotak i veći. Neki su čak ostali potpuno bez pčela", otkriva Sertić.  

Veliki gubici u proljeće zbog prskanja usjeva i nasadaOsim Varoze i drugih bolesti, ptica i ostalih štetnika, velik problem pčelarima uzrokuju kemijski pripravci koji se koriste u modernoj poljoprivredi. 

"Svako proljeće imam strahovite gubitke. Imam neka saznanja da je to zbog toga što vinogradari, a tu dosta ima u okolici vinograda, u proljeće i jesen špricaju travu s tvarima koje su opasne za pčele. Pčele ne idu na tu travu jer tu nemaju što tražiti, osim rose, a preko te rose one se truju. U proljeće je ružno vidjeti koliko tu ima mrtvih pčela odnosno puzajućih pčela koje se više ne vraćaju", rekao je Sertić. 

No bez obzira na sve gubitke i probleme, Damir će prošlu godinu pamtiti po odličnim uspjesima i nagradama koje je dobio za svoj med.

"Ove godine sam dobio zlatnu medalju za bagremov med, na natjecanju Požeško-slavonske županije. Slao sam uzorke u Opatiju, tamo sam također dobio zlatnu diplomu i na natjecanju u Zagrebu, "Zzzagi med", sam također dobio zlatnu medalju. Sve ovisi o tome koliko očistite med prije bagrema, odnosno morate izvrcati sav med prije bagrema, a to je najčešće uljana repica ili voće, koje je prva paša."


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI