Bogat program povodom obljetnice početka Domovinskog rata u Pakracu

Bogati program povodom obljetnice početka Domovinskog rata u Pakracu
(FOTO: Grad Pakrac)

20.2.2019. | 08:05 | Grad Pakrac
Pregleda: 2087

Domovinski, obrambeni rat u Hrvatskoj započeo je u Pakracu 1. ožujka 1991. godine oružanim sukobom hrvatskih policijskih postrojbi sa pobunjenim Srbima. Bio je to prvi otvoreni, oružani sukob na području Republike Hrvatske.

Prisjećajući se tih događanja, u Pakracu svake godine obilježavamo početak Domovinskog rata.

Stoga Vas s posebnim zadovoljstvom pozivamo da u subotu 2. ožujka 2019. godine u Pakracu nazočite obilježavanju 28. godišnjice početka Domovinskog rata u Hrvatskoj.


Ovogodišnje obilježavanje organiziraju Grad Pakrac i Udruga hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika, a održava se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH gđe. Kolinde Grabar Kitarović.


Subotnji program započinje svetom misom za poginule hrvatske branitelje koja će od 10 sati biti služena u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, a potom će se od 11 sati sudionici obilježavanja u „Mimohodu pobjednika“ pakračkim ulicama zaputiti prema RKT groblju gdje će od Spomen obilježja poginulim hrvatskih braniteljima odati počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća.

Središnje obilježavanje obljetnice uz postrojavanje sudionika i obraćanje uzvanika biti će održana u 12:30 sati na prostoru ispred pakračke Tržnice.

 

PROGRAM

10,00 sati:

Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije

- sveta misa za sve poginule i umrle hrvatske branitelje

11,00 sati:

- „MIMOHODA POBJEDNIKA“ ulicama Grada do RKT groblja u Pakracu okupljanje sudionika ispred stepeništa crkve UBDM

- polaganje vijenaca na spomen obilježju poginulim hrvatskim braniteljima

12,30 sati:

Parkiralište Tržnice Pakrac

- svečano postrojavanje sudionika

- prigodni govori uzvanika

13,30 sati:

Hrvatski dom „Dr. Franjo Tuđman“ - dvorana „Tirol“

- domjenak i druženje uzvanika

 

28. veljače - četvrtak

Obilježavanje početka Domovinskog rata započinje u četvrtak 28. veljače kada će u gradskoj vijećnici kompleksa Janković od 18 sati biti održan program pod nazivom „Domoljublje kroz povijest“ u sklopu kojeg će predavanje o „Domoljubnoj pjesmi kroz povijest“ održati prof. Eva Kirchmayer – Bilić. Nakon predavanja predviđen je nastup Vokalnog sastava „Contesse“ te nastup Tamburaškog orkestra Pakrac.

 

1. ožujka - petak

Obilježavanje se nastavlja u petak 1. ožujka kada će u Hrvatskom domu dr. Franjo Tuđman od 18 sati biti održana tradicionalna „Večer domoljubne pjesme, poezije i proze“. Scenski nastup „Pakrac hrvatski“ upriličiti će članice i članovi KPD „Sloga“, nakon čega će biti održano predstavljanje knjige „Medicinske sestre i tehničari u Domovinskom ratu – svjedočanstva“, nakladnika Hrvatskog memorijalno – dokumentacijskog centra Domovinskog rata. Također tradicionalno, biti će proglašeni i nagrađeni najuspješniji literarni radovi osnovnoškolaca u sklopu projekta „Mladi i Domovinski rat"

 

KRATKA KRONOLOGIJA DOGAĐANJA IZ 1991. GODINE

 

Stvaranju napetosti i otvorenom oružanom sukobu prethodila je odluka Skupštine Općine Pakrac o pripojenju takozvanoj SAO Krajini donesena 22. veljače, te poništenje te neosnovane odluke od strane Ustavnog suda RH 28. veljače,

Tadašnji načelnik pakračkog SUP-a Jovo Vezmar je zapovjedio mobilizaciju

pričuvnog sastava ondašnje milicije mobiliziravši isključivo Srbe kojima je podijeljeno i oružje. Potom su razoružali policajce hrvatske nacionalnosti i preuzeli nadzor nad policijskom postajom. Zgradu policijske postaje i općine okružili su, uz policajce srpske nacionalnosti, i naoružani civili. Sa policijske zgrade i općinske zgrade su pobunjeni Srbi skinuli zastavu Republike Hrvatske i postavili zastavu Republike Srbije. Na zgradu Skupštine Općine su postavili i zastavu sa četničkim obilježjima.

Odlukom Predsjedništva SFRJ u sukob u Pakracu uključila se i JNA čije su oklopljene postrojbe poslane u Pakrac.

Odgovor je uslijedio već sljedećeg jutra kada su u Pakrac stigle posebne postrojbe jedinica MUP-a. Pobunjeni policajci i civili su se povukli u obližnju šumu iznad Pakraca odakle su na postrojbe MUP-a otvorili vatru iz pješačkog naoružanje. Hrvatski specijalci su odgovorili i uslijedio je vatreni okršaj, a uskoro su hrvatski specijalci oslobodili policijsku postaju te uklonili srpske zastave sa službenih hrvatskih objekata i vratili zastave RH.

Tijekom akcije ranjena su tri hrvatska policajca, a pripadnici MUP-a uhitili su 32 pobunjenika.

Ni pola godine kasnije Pakrac je postao jedno od najkrvavijih i najključnijih bojišta Domovinskog rata. Zahvaljujući hrabrosti i odvažnosti hrvatskih branitelja nikada nije ostvaren cilj velikosrpskih ideologa da zauzmu grad i da Pakrac postane središte SAO Krajine za Zapadnu Slavoniju.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI