Bez velike pompe, tiho i samozatajno u Hrvatskoj je prije 20 godina nastanjen dabar


(FOTO: Compas)

11.1.2019. | 07:19 | Novinar 034
IZVOR: Compas
Pregleda: 10089

Dabar je najveći europski kopneni glodavac koji teži do 35 kilograma i čija dužina može doseći i do 1 metra. Nakon tri godine pregovora koji su se odvijali, od 1993. do 1996. godine, između Marijana Grubešića i Krešimira Krapineca sa Šumarskog instituta iz Zagreba te predstavnika njemačke  pokrajine Bavarske dogovoreno je naseljavanje europskog dabra na područje Republike Hrvatske, a pri tome su Bavarci preuzeli i sve troškove oko uvoza. Prva dva para su puštena u rijeku Žuticu, Česmu, savski sliv i kod Legrada dravski sliv. Prvo smo dobili dva para da se ustanovi kako će se prilagoditi novom podneblju. Rezultati su bili vrlo pozitivni pa smo u sljedećoj turi dobili oko 80 jedinki – to je bilo u periodu od 1998. do 2006. godine. Dabar se jako brzo rasprostranio po svim našim rječicama, jezerima kao i kanalima koji su obrasli s vegetacijom.


Dabar je isključivo biljožder, glodavac koji se hrani sa zelenim lišćem, korom grančica i travom, a u posljednje vrijeme, kada nema stabala u blizini, napada i usjeve kukuruza i pšenice. Koti se jednom godišnje, i to od 1 do 5 komada mladunaca u periodu između travnju i lipnja. Kad odrastu, roditelji ih raseljavaju tako da ima svatko svoje stanište, otprilike u razmaku od 500 metara.

Dabar je strogo zaštićena životinja jer su kod nas izumrli i prije 200 godina. Pošto imamo dosta čiste rijeke, jezera, šume i općenito zdravu klimu, a to je jedno od mjerila opstanka dabra. Uglavnom, imaju ga sve europske zemlje, čak i Rusija na jezeru Bajkalu.


Zašto glođe stabla? – zato što mora zube trošiti. Tamo kuda stablo visi, a normalno da neko padne i u vodu, nehotice se stvaraju prepreke. U drugim europskim zemljama postoje udruge zelenih koje uz pomoć gospodarstva to rješavaju čišćenjem i brinu o tim životinjama koje se vode pod crvenom naznakom ugrožena vrsta.


Kada ovo opisujem mnogi građani me napadaju – „Koju štetu rade tvoji dabrovi na poljoprivredi i voćnjacima?“. Obično im odgovorim da to nisu samo moji dabrovi. To je prirodno bogatstvo svih nas. Nitko ne pita zašto je Vodoprivreda od naših lijepih rijeka i rječica napravila brzotečne kanale, porušila sva stabla i zapalila sve što gori, povadili sve panjeve i bilje. Na taj su način uništili floru i faunu Lijepe naše. Nitko ne pita gdje su naše šume. Od granice koja razdvaja Hrvatsku i Mađarsku stvorilo se  sedam pilana koje prerađuju naše prirodno bogatstvo stvarano stotinama godina. Sada brda ostaju gola s velikim šumskim neredom, a da ne nabrajam kooperante Šumarije. Stabla se ruše, paletiraju i završavaju u pepelu susjednih zemalja. Da netko prođe našim krajem i da pogleda koja se to vrsta i klasa stabala pretvara u pepeo – to se ne smije pitati. To je brza zarada. To je uništenje okoliša – povreda prirodnih bogatstava za koja će nas pitati svi budući naraštaji u Lijepoj našoj.

Drago Kuruc, dopredsjednik udruge Lijepa naša Požeško – slavonska grana

 











Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI