Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da 034 portal i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica pristajete na naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
FOTO: Compas
I ovog su se jutra, točno u 5 sati i 5 minuta, oglasila crkvena zvona i vatrogasne sirene kako bi na simboličan način zabilježili dvadeset i sedmu godišnjicu „početka rata“, odnosno napada na ondašnju Općinu Pakrac koji se dogodio u ponedjeljak 19. kolovoza 1991. godine.
U ranojutarnjim satima započelo je granatiranje Pakraca, Prekopakre, Lipika, Dobrovca i Filipovca. Prve granate u Lipiku su pale na Dječji dom i Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju.
Uz granatiranje, pobunjeni Srbi su pokrenuli pješački napad na Policijsku postaju u Pakracu te samo središte grada. Policijsku postaju i nekoliko susjednih objekata branilo je tridesetak policajaca, koji su se uspjeli obraniti od snažnijeg neprijatelja sve do večernjih sati kad su im u pomoć pristigle specijalne jedinice MUP-a iz Bjelovara i Zagreba. Pristigli specijalci su potisnuli neprijateljske snage iz Pakraca i u sljedećim danima uspostavili kontrolu nad ključnim točkama Općine Pakrac, organiziravši novi sustav obrane koji će funkcionirati u narednim borbama.
Plan pobunjenih Srba da u nekoliko dana ostvare kontrolu nad Pakracom, Lipikom i ostalim mjestima nekadašnje općine bio je spriječen. Pobunjenici su se povukli u svoja uporišta po okolnim selima odakle su nastavili napade na naselja koja su se nalazila pod hrvatskom kontrolom.
Oslobođenje okupiranih dijelova Zapadne Slavonije, a time i dijelova Lipika i Pakraca, uslijedilo je tek u svibnju 1995. godine vojno-redarstvenom operacijom „Bljesak“