Znate li da je Brašančevo jedan od ʺnajpožeškijihʺ blagdana?

Brapančevo kroz povijest
(FOTO: Požežnai- FB)

3.6.2021. | 09:42 | D.M.
IZVOR: Požežani- FB
Pregleda: 3130

Znate li da jedan od "najpožeškijih" blagdana pada svake godine - devetog četvrtka nakon Uskrsa, otprilike u mjesecu lipnju? Iako je naziv "Brašančevo" u starih Požežana udomaćen već stoljećima, danas ovaj blagdan najčešće zovemo Tijelovo, i njime slavimo pretvorbu posvećenog kruha i vina u tijelo i krv Isusa Krista.



Naši Požežani tijekom proteklih nekoliko stoljeća, napose, nakon 1690. godine, poslije konačnog oslobođenja od Turaka (nešto skromnije), te nakon 1750. godine i demografskog oporavka od epidemije kuge koja je prepolovila stanovništvo grada na Orljavi - sve glasnije, proslavljali su dva najvažnija gradska blagdana - Grgurevo (12. ožujka) i Brašančevo (uglavnom početkom lipnja, 9. četvrtka nakon Uskrsa). I dok je Grgurevo bila prilika da se gromoglasno proslavlja oslobođenje od turskog zuluma, pucanjem iz mužara po požeškim vinorodnim bregovima, Tijelovo je uvijek imalo jednu svečaniju notu, jer se radi o svetkovini tijela i krvi Kristove, koja je duboko ukorijenjenja u život Katoličke crkve i širom Republike Hrvatske proslavlja se već stoljećima.





Danas u Požegi Tijelovo slavimo održavanjem svete mise u požeškoj katedrali sv. Terezije Avilske, koju predvodi požeški biskup msgr.dr. Antun Škvorčević u suslavlju sa kanonicima, svećenicima biskupijskih ustanova te župnicima i župnim vikarima župa s područja grada Požege. Nakon svečanog euharistijskog slavlja biskup predvodi tijelovsku procesiju sa presvetim oltarskim sakramentima, od Katedrale sv. Terezije, preko glavnog požeškog Trga sv. Trojstva do franjevačke crkve Sv. Duha. U procesiji uz brojne vjernike sudjeluju i đakoni, ređenici za svećenike, redovnici i redovnice, krizmanici i prvopričesnici te predstavnici udruga, vatrgasaca, vojske i policije, predstavnici županije, i grada Požege, dok djeca iz dječjih vrtića i učenici osnovnih škola putem prosipaju latice cvijeća.



Požeško Brašančevo se na gotovo istovjetan način štovalo i proteklih tristotinjak godina, ali naši stari Požežani tijekom XIX. i početkom XX. stoljeća, sve do početka II. svjetskog rata, nakon obaveznog svečanog misnog slavlja, i procesije ulicama grada, organizirali su narodnu svečanost i veselje za građanstvo. Priredbu bi organizirali požeški vatrogasci, najčešće na "prostom zraku" uz sudjelovanje Pjevačkog društva Vijenac, Gospojinskog društva, Društva za podupiranje ubogih učenika, i obavezne gradske "bande" (limene glazbe).



Brašančevo se najčešće slavilo na Trgu svete Terezije, pred tadašnjom župnom crkvom, a današnjom Katedralom sv. Terezije Avilske. Osim mnoštva građana, u slavlju su sudjelovali i seljaci iz požeških prigradskih sela, od Brestovca, Nurkovca i Drškovaca do Dervišage, Vidovaca itd... Stotine seljačkih kola, konja, i volova ispunjavali su Terezinski trg. Nakon „ozbiljnijeg“ programa u izvođenju „Vijenca“ i gradske limene glazbe, seljaci bi uokolo spomenika Fra Luke Ibrišimovića Sokola razvili kolo, i plesali praćeni zvucima gajdi, i slavonskih tamburica. Tijelovo se u Požegi obilježavalo sve do kraja II. svjetskog rata, da bi običaj bio prisilno ugašen krajem 1940-tih godina XX. stoljeća, za vrijeme komunističkog režima bivše Jugoslavije.



Tijelovo se u Požegi ponovno počinje slaviti nakon 1990. godine, uspostavom hrvatske državnosti, a proslava poprima današnji oblik nakon uspostave Požeške biskupije 1997. godine. 

izvor: Facebook- POŽEŽANI











Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI