Zastupnica Vlašić-Iljkić: Izvješće o stanju u prostoru u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2013.-2019. godine u Hrvatskom saboru–kako nam stoji Požeško slavonska županija?

FOTO: SDP/Screenshot

22.4.2021. | 17:32 | M.V.I.
Pregleda: 3364

„Građani su vrlo svjesni situacije oko sebe, a nažalost velika većina su taoci županijske vlasti HDZ-a godinama, koji obećavaju napredak, rast i razvoj županije. I dobro je da ovakva izvješća potvrde ono što svi građani znaju, a ovdje govorim o Požeško slavonskoj županiji i općenito nerazvijenoj Slavoniji.

Dakle, prema Izvješću o stanju u prostoru u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2013.-2019. godine, Požeško – slavonska županija je na samom začelju razvijenosti u RH. Ovi brojevi to jasno govore. Prema podacima DZS-a, BDP je 2018. godine iznosio 12.270 EUR po stanovniku, a najniži je u četiri slavonske županije: Virovitičko-podravskoj (6525 EUR/st.), Brodsko-posavskoj (6607 EUR/st.), Požeško-slavonskoj (6620 EUR/st.) i Vukovarsko-srijemskoj županiji (6730 EUR/st.).

BDP po stanovniku u najviše rangiranim županijama iznosi otprilike dvostruko viši nego u najniže plasiranima. Najmanji intenzitet investicijske aktivnosti zabilježen je u Požeško-slavonskoj (0,7 %), Ličko-senjskoj (1,2 %) i Virovitičko-podravskoj županiji (1,2 %). Najmanji broj zaposlenih u 2019. godini bilježe Ličko-senjska (14.238), Požeško-slavonska (18.568) i Virovitičko-podravska županija (20.268). U razdoblju 2011.-2019. godine procjenjuje se da se stanovništvo Hrvatske smanjilo 5,3 %. Najveći pad dogodio se u Vukovarsko-srijemskoj (16,7 %), Sisačko-moslavačkoj (16,1 %) i Požeško-slavonskoj županiji (15,9 %).


Investicijska klima je u Požeško slavonskoj županiji najniža, o rastu i razvoju gospodarstva samo slušamo godinama, vladajući potpisuju ugovore nikada realizirane. Nalazimo se u vremenu negativnih demografskih trendova, a razvoj gospodarstva i održivi razvoj uvelike ovisi o adekvatnoj prometnoj mreži, a eventualnim ulagačima nude brz i kvalitetan spoj s važnim prometnim pravcima u okruženju. U Izvješću svjedočimo o neujednačenom razvoju cestovnih mreža i činjenici da je proteklih 20 godina bio naglasak na razvoju autocesta.


Nažalost, dvije slavonske županije, Virovitičko podravska i Požeško slavonska su županije koje nemaju niti jedan km brze ceste ili autoceste. O kakvom su stanju te županije su pokazali pokazatelji koje dvije županije stavljaju na začelje po razvijenosti u RH. Uključenost Požege kao sjedišta Županije na autocestu, na brži način nego je to sada –34 km udaljena Nova Gradiška je tema posljednjih 20 godina u kojem periodu se obećavala različita rješenja, a Požeština je ostala izolirana, gospodarski zaostala unatoč kapacitetima i mogućnostima razvoja. Pod hitno je potrebno modernizirati cestovni prometni pravac Požega-Rešetari-A3, kao i modernizirati željezničku mrežu kako bi se doprinijelo boljoj investicijskoj klimi.

Dok slušamo pošalice o tunelima i svjedočimo potpisivanju ugovora uoči svih izbora unatrag 20 godina predlažemo da se vladajući i Hrvatske ceste, koje su u službi predizbornih obećanja, pozabave sigurnosti građana na postojećim prometnicama.

Posebno prijelaz preko prijevoja kod mjesta Banićevac, prijelaz preko brda Bunjevac te prometnica Novo Selo d-38 i sporan most koji je izgrađen s neprimjerenim zavojem i na kojemu su se događale prometne nesreće sa smrtnim ishodima.

Što se tiče demografije i preporukama koje su navedene – spustite te aktivnosti kao obvezne na lokalne samouprave. Gradovi i općine bi trebale biti vodeći nositelji potpore obiteljima – kroz aktivno zapošljavanje žena (gdje ne vidimo nikakvih pomaka osim zapošljavanja u slabo plaćenim poslovima putem projektnih povremenih poslova) potpora obiteljima i zaposlenosti majki kroz pružanje dostupnih vrtića i usklađenosti profesionalnog i obiteljskog života, razvoj suradnje sa obiteljskim centrom, osiguranje dostupnih savjetovališta i preventivnih aktivnosti za rad sa obitelji, poboljšanje aktivnosti na području zdravstva.

Godinama preporuke i aktivnosti stoje u svim mogućim strategijama, ali se one ne
provode, počevši od najmanje lokalne mikro sredine. Sramotno je da su usluge obiteljima kontinuirano samo lijepe riječi u strategijama izvješćima, dok nam cijele obitelji iseljavaju, a nitko ne preuzima odgovornost.
Ovakva inertnost u području demografije pokazuje sustavnu nebrigu za budućnost građana.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI