Vlašić-Iljkić: U Požegi se više nećete moći ni razvesti, od sada po razvod u Slavonski Brod

FOTO: 034 portal

12.1.2022. | 14:39 | Kristina Šimić
Pregleda: 6877

Idući tjedan počinje 10. sjednica Hrvatskog sabora, a na dnevnom redu sjednice će se naći i Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova. Prema Prijedlogu, općinski sudovi u sjedištima županijskih sudova i Općinski sud u Novom Zagrebu nadležni su za postupanje u predmetima prema zakonu kojim se uređuju obiteljski odnosi za područje svakog pojedinog županijskog suda.

Tim povodom upitali smo saborsku zastupnicu Vlašić-Iljkić koja se u Saboru priprema za nadolazeću sjednicu o aktualnostima koje se tiču naše županije da da svoj osvrt i pojasni što konkretno znači konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova.

- Konkretno znači da predmeti kojima se uređuju obiteljski odnosi, s područja nadležnosti Općinskog suda u Požegi (koji pokriva općine Brestovac, Čaglin, Jakšić, Kaptol i Veliku te gradove Kutjevo, Pleternicu i Požegu), će kada zakon stupi na snagu, nadležan biti Općinski sud u Slavonskom Brodu. Tijekom prošle godine ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica je uvjeravao javnost da će se pri općinskim građanskim sudovima koji se nalaze u gradovima koji su sjedišta županija osnovati obiteljski sudski odjeli. Uvjeravao je javnost kako je intencija da svim građanima takvi specijalizirani sudski odjeli budu dostupni na području njihovih županija. No krajem godine se dogodio obrat, te Ministarstvo pravosuđa i uprave sada navodi da osnivanje posebnih obiteljskih sudova u našem pravosudnom sustavu nije racionalno ni odgovarajuće, kao niti osnivanje specijaliziranih obiteljskih odjela u svim općinskim sudovima.


Tako će Općinski sud u Požegi izgubiti predmete kojima se uređuju obiteljski odnosi, a prema Obiteljskom zakonu to su razvodi, parnice oko uzdržavanja djece, oko roditeljske skrbi, osobnih odnosa obitelji i djece, ovrha nad djecom, privremenim mjerama i dr. Za sve ove predmete će građani Požeško-slavonske županije (osim Pakraca i Lipika kojima će nadležni sud biti Općinski sud u Bjelovaru) ali i Centar za socijalnu skrb Požega, koji sudjeluje u obiteljsko pravnim predmetima, biti primorani zatražiti sudski pravorijek pri Općinskom sudu u Slavonskom Brodu.


U nekoliko navrata sam govorila o kompetencijama sudaca vezano za zaštitu prava i interesa djece i iz osobnog iskustva kada sam bila ravnateljica Centra za socijalnu skrb Požega, u mandatu u periodu od 2012. godine do 2016. godine. Činjenica je da su pojedini suci nedovoljno educirani i u nekim slučajevima i osobno nemotivirani, nedostatnog samo uvida u svoje kompetencije, a sustav ne nudi ali i ne traži nažalost bolju osposobljenost i dovoljno edukacija. Potrebno je kontinuirano ulaganje u edukacije kako bi suci mogli dosljedno prepoznati i štititi prava i interese djece, a ne, kako sam imala prilike vidjeti, kada se štitilo biološko roditeljstvo pa i po cijeni grubog kršenja prava djece, zanemarivanja, zlostavljanja i nasilja u obitelji.

Ovim načinom organizacije rada Požega ne gubi Općinski sud (još)!, ali gubi mogućnost da suci, ili buduće generacije sudaca u ovom području razvijaju sudsku praksu, educiraju se sa svrhom donošenja odluka za najbolji interes djece i svakako znači gubitak za lokalnu zajednicu.

Građanima neće biti osigurana bolja usluga ovakvim načinom organizacije rada sudova. Građanima je otežan pristup sudu, s obzirom na udaljenost suda, ali i dugotrajnost postupanja, budući će Općinski sud u Slavonskom brodu biti opterećeniji dodatnim predmetima. Također osim nekoliko minuta udaljenosti Centra za socijalnu skrb Požega i Općinskog suda u Požegi, imamo putovanje od 50 minuta, za što su potrebna dodatna sredstva, dostupan službeni automobil kojih ionako nema dovoljno s obzirom na broj stručnih radnika i poslove koje obavljaju. Građani za rasprave koje su podložne odgodama i do nekoliko puta će morati osigurati dodatna financijska sredstva. Također, Ministarstvo je propustilo poboljšati praksu povodom predmeta nasilja u obitelji - obiteljski odjeli neće postupati u predmetima što se tiče nasilja u obitelji. To znači da nema specijalizacije u tom području, a niti bolje podrške žrtvama obiteljskog nasilja- pojasnila je saborska zastupnica Martina Vlašić-Iljkić.

 


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI