Učestale kiše ispiru nektar, pčele prihranjuju šećerom

FOTO: Unsplash

20.5.2021. | 17:06 | glas-slavonije.hr
IZVOR: glas-slavonije.hr
Pregleda: 879

Na osnovi podataka naših udruga, zimus je povećana smrtnost pčela, kaže VrbosNa temelju podataka pčelarskih druga pristiglih s terena, stanje s pčelinjim pašama u cijeloj Hrvatskoj je alarmantno. Izjavio je to predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza (HPS-a) Željko Vrbos, koji je s problemima pčelara upoznao i ministricu poljoprivrede Mariju Vučković na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede.

- U Ministarstvu su shvatili ozbiljnost trenutne situacije te će pokušati u vrlo kratkom roku pomoći pčelarskom sektoru, a o čemu će pčelari biti na vrijeme obaviješteni. Moram reći kako je stanje u pčelarstvu općenito alarmantno, pa tako i kod nas. Naime, svjedoci smo nekoliko loših godina, koje su prouzročile veliko smanjivanje kondicije pčelinjih zajednica. Svjedoci smo i znatnog povećanja smrtnosti pčelinjih zajednica preko zime, tolerantno je oko 10 %, a sada smo, na osnovi podataka iz naših udruga, ove zime u stradavanju na čak 40 %. Prema tome, to nije samo gubitak biološkog materijala nego je to i gubitak u proizvodnom i oprašivačkom smislu, i to su već štete koje sami pčelari ne mogu snositi pa smo se za pomoć obratili ministrici Mariji Vučković, a i zajedno sa slovenskim i mađarskim pčelarima tražimo kakvu-takvu pomoć. Ono kako se sada pčelarima može pomoći povoljna je nabava ili davanje šećera jer, evo, još ne znamo u kakvom je stanju bagrem i ako je smrznuo, pčele ga ne mogu ni posjetiti - rekao je Vrbos te istaknuo i da se danas slavi Svjetski dan pčela, koji je određen prema datumu rođenja europskog velepčelara Antona Janše, te kako osim standardne poruke o važnosti pčele za život čovječanstva taj dan ove godine nosi i poruku pčelarima da ne odustanu, da se zajendičkom borbom može izboriti za život pčela.  

Zimski gubitci Razloga za slavlje na današnji Svjetski dan pčelara pčelari nemaju, pa tako ni u Udruzi pčelara Đakovština, čiji predsjednik, član Upravnog odbora Hrvatskog pčelarskog saveza i dopredsjednik osječko-baranjskog Županijskog saveza, Željko Tomić kaže kako je zbog učestalih kiša propalo pola pčelarske sezone, oborine ispiru nektar s biljaka pa pčelari posežu za krajnjom mjerom - šećerom prihranjuju pčele. Jer, prema najnovijim, jučerašnjim, podatcima dugogodišnjeg đakovačkog pratitelja vremenskih (ne)prilika Bartola Bačića, dosad je u svibnju na đakovačkom području palo 48 litara, a u travnju 73 litre kiše po četvornom metru, a dugogodišnji je mjesečni prosjek u 34 godine praćenja 63,3 litre oborina, koji je već prošli mjesec prešao za deset litara.


- Kud smo već imali velike zimske gubitke, tu je i malo neozbiljnosti poljoprivrednika i voćara te je dolazilo do otrovanja pčela i drugih oprašivača zbog upotrebe raznih sredstava, nakon toga su se pojavili mrazovi - bagrem je na nekim područjima Đakovštine stradao i 100 posto, a sada su i kiše učestale, svakodnevne. Pčele po ovakvom vremenu ne mogu van, ako nema bagrema, nema ni nektara - kiša ga je oprala.


Pola pčelarske sezone je prošlo. Na žalost, da bi održali pčelinja društva, pčelari posežu za neizbježnom mjerom - šećerom prihranjuju pčele. Jednostavno, sirupiramo šećer, otapamo ga u sirup i u manjim količinama, s 2-3 decilitra prihranjujemo pčelinja društva da bi ostala u kondiciji. U prirodi nema hrane i automatski će se smanjiti broj pčela u košnici - kaže Tomić.

Vremenske neprilike izazvale su lanac poremećaja u prirodi kada je o pčelama riječ; kiše ispiru nektar i cvjetni prah, pelud, što su B-vitamini potrebni za razvitak pčelinjeg društva i mladih pčela.

Voćke se smrzle- Sve to odrazit će se na proizvodnju meda, i to snažno. Pojedina područja nisu uopće vrcala bagrem, a i voćke su se posmrzavale - upozorava Tomić. Za mjeru posezanja za šećerom za prihranu pčela kaže kako se potreba za njom u posljednje dvije-tri godine sve više pojavljuje.

- Mi idemo u razvijanje novih društava, treba ih prehraniti da bi se razvila - dodaje predsjednik Udruge pčelara Đakovština. U kontaktu je s kolegama s juga, gdje vrijesak medi, no i njega pere. I kolege u Sloveniji, dodaje, cijelo vrijeme prihranjuju pčele.

- Nije prekasno stane li kiša sada, no što će biti od tog bagrema koji je mraz spalio?! Može u prehrani pčela pomoći cvijeće po kanalima..., no i tu imamo problema jer se kanali kose do zemlje, bioraznolikost se sve više smanjuje - ističe Tomić, koji pčelari od 1980. godine i ne pamti ovakvu sezonu. (Izvor: glas-slavonije.hr)


VIŠE NA TEMU:
PČELE
MED

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI