Tradicionalni uspon na najviši vrh Požeške gore – Kapavac (618 mnv)


(FOTO: P.L.)

21.1.2020. | 10:48 | P.L.
Pregleda: 2864

Vrijedni članovi Sekcije „Kapavac“ Zakorenje HPD-a "Sokolovac" Požega u nedjelju, 19.1.2020., po osmi puta su organizirali tradicionalni uspon na najviši vrh Požeške gore – Kapavac (618 mnv). Nakon okrijepe čajem, kavom i ostalim toplim napicima i kraćeg uvodnog govora oko 150 planinara iz 10-ak planinarskih društava iz Slavonije i uz članove HPD-a „Jastrebarsko“ krenuli su u još jednu planinarsku avanturu, planinarenje bez granica i druženje do iznemoglosti.



Školovanim vodičima HPD-a „Sokolovac“ Požega u vođenju su pripomogli iskusni članovi Hrvatske gorske službe spašavanja Stanica Požega, koji su osiguravali pohod i brinuli se za sigurnost na stazi.


Iako je najavljen snijeg kojeg nažalost nije bilo, planinari su ipak mogli uživati u živopisnim stablima skrivenim i prekrivenim injem.




Na vrhu Kapavac (618 m/nv) planinare su s upaljenom vatrom dočekali članovi KUD-a „Drežnik“ iz Drežnika. Nakon zagrijavanja uz vatru, okrjepe hranom i pićem, zajedničkog fotografiranja, cestom i stazama spuštamo se prema Planinarskoj kući „Bajin kijer“ u Zakorenju, otkud smo i krenuli, i odlazimo u vatrogasni dom DVD-a Zakorenje, gdje su nam domaćini pripremili ručak, koji su pratili zvuci glazbe kućnog benda „Dva plus jedan“.



Prema plesu, pjesmi i veselju uopće se nije dalo zaključiti da su planinari prešli 13 kilometara uz prosječnu temperaturu od 0°C, iako je u jednom dijelu staze bilo i hladnije.
Podijeljene su zahvalnice planinarskim društvima, HGSS-u Stanica Požega, i zahvalnice pojedincima, udrugama, institucijama i ustanovama, a zahvalnicu i najveći pljesak je dobio dječak Luka koji s tek navršenih 5 godina prehodao ovu stazu.



I jedna zanimljivost za kraj; neki gosti su nas pitali kako je Zakorenje dobilo svoj naziv. Odgovor smo potražili kod predsjednika DVD-a Zakorenja Slavka Lončarevića koji iz hobija proučava povijest Zakorenja, a on kaže da je prema jednoj priči Zakorenje dobilo naziv jer su nekada davno stanovnici bili poznati po sakupljanju i prodaji korijenja ljekovitih biljaka, a prema drugoj priči naziv je dobilo prema predaji da je jedne godine u mjestu bila tolika oluja i nevrijeme da su se mještani morali držati za korenje.

Čiča miča, gotova je još jedna planinarska priča…









































Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI