Stota godišnjica LD Sokola i lovstva na bučjanskom području

7.9.2019. | 09:06

Franjo Memedović

Pregleda: 1627

VEZANO

Logor Bučje: Jučer je obilježeno trideset i dvije godine od razmjene logoraša i isto toliko godina traganja za istinom
Dokumentarni film o strahotoma logora Bučje
Razgovor s konjanikom Ivanom Maroševićem: ʺS konjima sam od osme godine, a tradicija mi je smisao životaʺ
Sutra dođite i dotaknite široku slavonsku dušu: U Župi Bučje je 10. pokladno jahanje!
Novi trener Graničara iz Bučja je Josip Vukelić
Ne kupuj, udomi!- Vaš najbolji prijatelj čeka na Vas
Oprez! Kod Bučja domaće životinje učestalo ometaju prometovanje između Pakraca i Požege
Biskup Škvorčević na misijsku nedjelju krstio osmo dijete u obitelji Ivić u Bučju
Potpisan ugovor za izgradnju sustava odvodnje na potezu Zagrađe- Bučje- Brodski Drenovac
Seniori i navijači Graničara iz Bučja otvorili 2020. godinu

FOTO: 034 portal

7.9.2019. | 09:06 | Franjo Memedović
Pregleda: 1627

Manje je poznato, bar u široj javnosti, da Bučje, Brodski Drenovac i Zagrađe, osim što stoljećima pripadaju jednoj Župnoj zajednici, Preobraženja Gospodnjeg , koja je kroz protekla stoljeća mijenjala sjedište, od Zagrađa, zatim Drenovca , pa onda do Bučju, gdje je i dan danas , da ova tri graničarska sela imaju i zajedničko lovačko društvo ,,SOKOL", koje broji tridesetak aktivnih članova i koje gospodari s lovištem od oko 5 600 hektara. Iz zajedničke prošlosti Bučja , Drenovca i Zagrađa možda je dobro još spomenuti, kako su ova tri sela dijelila sudbinu jedne lokalne samouprave. Do vremena 1956. godine , do kada je ovo područje pripadalo Kotaru Slavonski Brod, sela Bučje, Drenovac i Zagrađe tvorili su zajedničku općinu, čije je sjedište bilo u Brodskom Drenovcu. Taj status na žalost im nije vraćen 1992. godine, a bilo bi zanimljivo znati zašto nije, i ako su se tada puno manje općine ustrojavale na području Republike Hrvatske nego što bi ova graničarska bila.

Ostavimo se za sada prošlosti ovih sela, za koju oni stariji mještani i onako uvijek kažu da je u onom vremenu i u onim okolnostima bila bolja od ove sadašnjosti, a možda samo zato što su oni tada mlađi bili, i vratimo se u današnju realnost i na spomenuto zajedničko Bučjansko/Drenovačko/Zagrađansko lovačko društvo ,,SOKOL" koje ima jako dugu i zanimljivu postojanost, a koliko dugu, to je pitanje, na koje želimo pokušati dati odgovor?

Prema nekim zapisima i usmenim predajama, početak organiziranog lovstva na ovim područjem započinje neposredno nakon završetka 1. svjetskog rata kada Sresko načelništvo u Slavonskom Brodu ustupa u zakup površine k.o. Bučja, Zagrađa, Drenovca i Lovčića Josipu Tomaševiću iz Brodskog Bučja za bavljenje lovom , a su zakupnici su bili , Mato Tomašević iz Brodskog Bučja te Antun Lucić iz Zagrađa. U tom vremenu još nije postojalo niti bilo obvezno nikakav oblik lovačkog udruživanja. I sve je to tako teklo do novog lovozakupa 1931. godine, kada je bilo propisano da zakupnici lovnog područja moraju biti organizirani u oblik lovačke udruge. Zbog bojazni da ne izgube lovište, ali i zbog vrlo malog broja članova da osnuju vlastito lovačko društvo, Tomaševići i Lucić na brzinu su sklopili sporazum s veleposjednikom Grujićem iz Brodskog Varoša, koji je bio član Lovačkog društva u Slavonskom Brodu. Grujić je izlicitirao ovo lovište u svoje ime, da bi isto dao u su zakup braći Tomašević i Antunu Luciću, a njima se 1933. godine kao ravnopravan član pridružio Franjo Marković, također iz Brodskog Bučja. Ovakav oblik lovozakupa potrajao je sve do kraja 2. svjetskog rata.


Nakon 2. svjetskog rata , društvo već tada nosi ime ,,SOKOL", s brojem članova koji varira između dvadeset i trideset, ima svog predsjednika, Upravni odbor, tajnika i blagajnika, te lovnika. Kao i danas, tako i u onom vremenu politika je morala imati upletene prste u svim sferama života, pa je tako i Lovačko društvo ,,SOKOL" u jednom trenutku političkom odlukom pripojeno Lovačkom društvu ,,ŠLJUKA" iz Pleternice. Za ovu odluku nije bilo pretjerano biti mudar da bi se došlo do razloga i zaključka , zašto je to učinjeno. Bučje, Drenovac i Zagrađe, prema smatranju ondašnjeg sistema vlasti u 2. svjetskog rata bili su na krivoj strani te ih se smatralo ne narodnim čimbenicima, pa ih zbog toga na sve moguće načine moralo i trebalo kažnjavati, da im se život na njihovu području što više oteža i ogorča i da se zapostavi i unazaditi njihov razvoj i napredak, u čemu su oni koji su takvu politiku vodili u najvećoj mjeri i uspjeli. Broj žitelja od kraja šezdesetih godina prošlog stoljeća u ovim selima je u stalnom padu. Nije samo da se umiralo, nego se vitalno stanovništvo na veliko iseljavalo zbog loših uvjeta života, što se na žalost i u samostalnoj državi Hrvatskoj nastavilo, tako da je sadašnji broj stanovnika u Bučju, Drenovcu i Zagrađu prepolovljen u odnosu na prije pedeset godina.


Početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, kad su se političke okolnosti malo promijenile , zalaganjem gospode Ivana Uremovića, Mate Prše, Ivana Šopa (drenovačkog zeta) i Karle Maurmana zajedno s ostalim članovima iz ovih sela izdvajaju se iz pleterničkog Lovačkog društva ,,ŠLJUKA" i ponovo revitaliziraju Lovačko društvo ,,SOKOL" Bučje/Drenovac/Zagrađe, koje kao takvo i danas postoji.

Iz svega navedenoga uočava se zanimljiva i duga povijest današnje lovačkog društva ,,SOKOL", koje ima svoj kontinuitet u raznim oblicima djelovanja, pa se s pravom nameće pitanje , da li se može tvrditi da je upravo ova godina, 2019. obljetnica stogodišnjeg postojanja lovačkog društva ,,SOKOL" ili je to obljetnica jedno stoljetnog lovstva na bučjanskom području ? Kako god se to shvati i prihvati, a po logici stvari jedno od to dvoje trebalo bi biti, onda još uvijek nije kasno tako lijepi jubilej obilježiti, jer malo je onih koji stotku svoga postojanja dožive i mogu je proslaviti.


VIŠE NA TEMU:
BUČJE
ZAGRAĐE
LOVCI

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI