Radi kontrole iseljenika povezuju se MUP i HZZO

FOTO: Ilustracija

14.5.2019. | 08:27 | Objavio Ivica Janković
IZVOR: Glas Slavonije
Pregleda: 3215

Nakon što je Hrvatska udruga ugovornih ordinacija izišla u javnost s procjenama da je 330.000 osoba koje su se iselile iz Hrvatske zadržalo zdravstveno osiguranje na koje ostvaraju pravo preko HZZO-a te ga koriste što osobno što posredovanjem rodbine i znanaca, pokrenuo se val nezadovoljstva.

Kako građana tako i liječničke struke, koja zahtijeva da se pronađe način sustavne kontrole takvih slučajeva.

Iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje tada su najavili aktivaciju sustava Electronic Exchange of Social Security Information (EESSI), koja bi, na europskoj razini, trebala pomoći u kontroli osiguranika. EESSI bi tako u praksi trebao olakšati i ubrzati razmjenu podataka između država članica EU-a, a osobito pozitivan učinak od njega se u Hrvatskoj očekuje upravo u području transparentnosti oko pripadnosti samom sustavu osiguranja pojedine članice. Stoga se smatra da će razmjena podataka preko sustava EESSI olakšati identifikaciju osoba s dvostrukim osiguranjem te dovesti do raščišćavanja nastale situacije. U iščekivanju aktivacije EESSI-ja, u tijeku je tehničko povezivanje odnosno izrada servisa između HZZO-a i MUP-a, javlja Glas Slavonije.


"U skladu sa Sporazumom o poslovnoj suradnji radi pristupa podacima, koji je sklopljen između HZZO-a i MUP-a, HZZO će se spajati na web-servis MUP-a radi uvida u službene podatke o prebivalištu i boravištu za hrvatske državljane te odobrenom stalnom i privremenom boravku u Republici Hrvatskoj za strance, a koji su HZZO-u potrebni za utvrđivanje statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju, provedbu prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja te prava iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora, za što je ovlašten Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama", poručuju iz HZZO-a.


No i naglašavaju da, sukladno s europskim pravnim propisima, formalna odjava prebivališta u jednoj državi članici te prijava prebivališta u drugoj članici nije preduvjet za ostvarivanje prava na obvezno zdravstveno osiguranje u drugoj državi članici. Stoga su odgovornost i obveza odjave sa zdravstvenog osiguranja u državi članici iz koje se osoba iseljava uvijek primarno na samoj osiguranoj osobi.

Podsjetimo, iz Hrvatske udruge ugovornih ordinacija objasnili su kako isljenici varaju sustav zdravstvenog osiguranja.

"Dvije trećine građana koji su otišli iz Hrvatske raditi u inozemstvo i dalje koriste hrvatsko zdravstveno osiguranje, prijatelji i rođaci ih prijavljuju svaki mjesec na Zavodu za zapošljavanje i podižu im lijekove, koje šalju autobusom u Austriju, Njemačku, Irsku. U Hrvatsku se vraćaju trudnice radi kontrole trudnoće, kronični bolesnici, odnosno njihovi bližnji, po lijekove dolaze kao da borave u Hrvatskoj i da su prijavljeni na Zavodu za zapošljavanje", poručili su nedavno iz Udruge.


Autor: Ivana Solar/Glas Sla


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Koje je vaše mišljenje o euru godinu dana nakon uvođenja?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI