Poskupljuje kulen: Cijena se penje na 300 kn za kilogram

FOTO: Agroklub

30.10.2021. | 16:05 | glas-slavonije.hr
IZVOR: glas-slavonije.hr
Pregleda: 2802

Proizvođač Slobodan Stanković misli da je realna vrijednost kulena minimalno 50 eura po kilogramuBELI MANASTIR - U svibnju je u belomanastirskom prigradskom naselju Branjinu Vrhu otvorena Kuća baranjskog kulena, izgrađena u sklopu istoimenog projekta iz Intervencijskog plana Grada Belog Manastira i Općine Darda.

Vrijednost joj je veća od 12,5 milijuna kuna, a nastala je na inicijativu članova Udruge baranjski kulen/kulin. U sklopu projekta izvedeni je rekonstrukcija postojeće stare kuće, a jedan od zadataka bio je sačuvati izvorni izgled objekta u kojem je smješten prezentacijski prostor. Novoizgrađeni prostor opremljen je suvremenom tehnologijom, čime su stvoreni svi preduvjeti za kontroliranu proizvodnju certificiranog baranjskog kulena, koji, bar zasad, uz plavu EU markicu može na tržište plasirati samo nekolicina baranjskih kulenara. Tamošnji prostori u petogodišnjem su zakupu pet proizvođača, koji imaju određene uvjete, među kojima je i onaj o registraciji i certificiranosti. Jedan od njih je Slobodan Stanković, vlasnik istoimenog belomanastirskog OPG-a, registriranog proizvođača kulena u jedinom baranjskom gradu.

- Iako je otvorena, Kuća još uvijek nije zaživjela u punom smislu riječi. Čekaju se još neke potvrde, ali vjerujem da će sredinom studenoga one pristići te da ćemo početkom iduće godine tamo početi proizvodnju - kaže Stanković, naglašavajući kako će im proizvodni proces, zbog tamošnje opreme, biti znatno olakšan i da će pogreške biti svedene na minimum. To više što bi svaki segment ondje proizvedenog kulena trebao biti podrobno analiziran prije puštanja u prodaju.


I dok je priča oko Kuće baranjskog kulena, uz ispravljanje manjih nedostataka, već zamalo gotova stvar, pitanje je kako će proizvođači izdržati drastična poskupljenja vezana uz poljoprivrednu, pa tako i stočarsku proizvodnju, odnosno proizvodnju suhomesnatih proizvoda.


- Još prije ovogodišnjeg ljeta rekao sam kako cijena kulena, koja je tada bila, a i sada je, oko 250 kuna po kilogramu, tijekom godine mora biti viša. Evo i zašto. U ono je vrijeme kilogram kukuruza bio kunu, a sada je dvije. Za dvije-tri kune po kilogramu porasla je i cijena soje. Stoga će za nekoliko dana teško biti naći domaće svinje starije od godinu i pol po cijeni od 10 do 12 kuna za kilogram, kao što je bilo do sada. Jeftinije od 15 kuna sigurno neće biti, što će sigurno poskupiti proizvodnju. Meso uvoznih svinja, teških nešto više od 100 kilograma prilikom klanja, kakvo se prodaje u trgovačkim lancima, pravim proizvođačima kulena ništa ne znači. Od njih se proizvesti može samo kobasica za pečenje - tvrdi Stanković, dodajući kako ne misli da će cijena svinjskog mesa u trgovačkom lancima naglo otići gore, što njemu i njegovim kolegama, proizvođačima kulena, ništa ne znači.

- Realna cijena kilograma kulena je 50 eura. No kod nas nema prostora za takvu cijenu, pa vjerujem da će se ona kretati oko 300 kuna - predviđa. Kao i svaki "kontinentalni" proizvođač uspoređuje cijenu baranjskog kulena i dalmatinskog pršuta, čija je cijena i viša od 100 eura.

- Proizvodnja kulena složen je proces. Do pravog kulena dolazi se tek nakon 180 dana zriobe, a gdje je tek onaj proces koji vodi od praseta do svinje, koji traje najmanje dvije godine - slikovito objašnjava, spominjući i začine, sušenje… (Izvor: Ivica Getto za Glas Slavonije)


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI