POPIS LJUDI KOJI SU PREVARILI HRVATSKU: Zdravko Ronko pri vrhu liste

FOTO: net.hr

19.11.2018. | 09:17 | net.hr
IZVOR: NET.HR
Pregleda: 8086

Nitko od spomenutih zastupnika nije osjetio potrebu vratiti mandat stranci ili listi s koje je izabran. Neki se pritom pozivaju na uistinu veliki broj preferencijalnih glasova birača koji su ih izabrali “imenom i prezimenom”, dok oni s mizernim brojem preferencijalnih glasova ne govore mnogo, tek rukom u zrakuNiti jedan dosadašnji saziv Hrvatskog sabora nije poput ovog aktualnog, devetog po redu, manje odražavao volju birača iskazanu u trenutku biranja zastupnika. Od 151 zastupnika, njih 23 u međuvremenu je promijenilo stranački dres ili se na neki drugi način priklonilo političkoj opciji različitoj od one koju su predstavljali u izbornom procesu. Tih 23 zastupnika danas više nisu u strankama ili klubovima zastupnika, odnosno u taboru u kojemu su bili kada je 14. listopada 2016. godine konstituiran sadašnji saziv Sabora.

Riječ je o otprilike 15 posto zastupnika koji su time, u manjoj ili većoj mjeri, izigrali svoje matične stranke kao i birače. Zbrojivši preferencijalne glasove 23 zastupnika koji su u međuvremenu na bilo koji način promijenili stranku ili političku poziciju s kojom su ušli u Sabor, došli smo do broja od 109.900 birača. Pojednostavimo li, toliko je birača ostalo iznevjereno i prevareno.

Šest prebjega iz SDP-a i jedan “prognanik”Uvjerljivo je najviše prebjega – sedam! – iz SDP-a, stranke koju od dolaska Davora Bernardića na čelo razdiru unutarnji sukobi. Kronološki, SDP-ov saborski Klub zastupnika napustili su Tomislav ŽagarTomislav SauchaBojan GlavaševićMirando MrsićZdravko RonkoMilanka Opačić i Mario Habek. Izuzev Sauche, čiji je slučaj složeniji, svi spomenuti nisu više u SDP-u zbog neslaganja ili sukoba s Bernardićem. Valja reći da Mirando Mrsić jedini među njima nije klasični prebjeg  već svojevrsni “prognanik” jer je isključen iz stranke, ali je ostao u saborskim klupama i osnovao stranku Demokrati. Mrsić se pritom može pozvati na 11.685 preferencijalnih glasova koliko je dobio na izborima na konto imena i prezimena. Naspram, primjerice, Sauche koji je dobio tek 534 preferencijalna glasa.


Ni Bojan Glavašević s dobivenih 6.714 preferencijalnih glasova nije nakon izlaska iz SDP-a prešao u drugu stranku nego je nastavio djelovati u oporbi kao nezavisni zastupnik. Ronko i Opačić su prešli u Klub zastupnika Stranke rada i solidarnosti, Reformista i nezavisnih zastupnika, poznatiji kao klub Milana Bandića. Saucha i Habek skrasili su se u Klubu HNS-a, dok je Žagar u Klubu Mosta nezavisnih lista. Ukratko, od sedmero bivših SDP-ovaca, četvero je prešlo na stranu vladajuće većine u Saboru.


Slučaj Orepića i četvero Bandićevih ‘manjinaca’Specifičan i Mrsićevu slučaju sličan je i primjer Vlahe Orepića, bivšeg ministra unutarnjih poslova, koji je na izborima osvojio 7.709 preferencijalnih glasova. On je zimus napustio Most nezavisnih lista postavši nezavisnim zastupnikom te je, poput Mrsića, u međuvremenu osnovao stranku Nova politika preko koje, kaže, želi ujediniti lijevu i desnu Hrvatsku. Odlaskom iz Mosta, Orepić nije prišao vladajućoj većini pa u tom smislu nije iznevjerio birače.

Specifičan je i slučaj četvero zastupnika nacionalnih manjina koji su, osim u Klubu zastupika nacionalnih manjina, pridružili se famoznom Bandićevom klubu. Štoviše, jedan od njih, zastupnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics (na izborima je osvojio 2.731 glasova) čak je i predsjednik Bandićevog kluba zastupnika. Kod Bandića je i Vladimir Bilek (ušao u Sabor s 1.329 glasova), zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine, koji je bio zastupnik i u prethodnom sazivu, ali tada (i) kao član Kluba zastupnika HNS-a.

U bandićevom klubu je i Veljko Kajtazi (2.010 glasova na izborima), nezavisni zastupnik austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne manjine koji je u prethodna dva saziva bio član Kluba zastupnika HNS-a. Kod Bandića je i zastupnica albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine Ermina Lekaj Prljaskaj (u Sabor ušla s 1.354 glasa) koja je i u prošlom sazivu bila članica Bandićevog kluba zastupnika.

Teško je reći jesu li birači ovih manjinskih zastupnika znali uoči izbora da će ovi odabrati baš Bandićev zastupnički klub, no njihov je slučaj manje je sporan i teže se može okarakterizirati prevarom birača jer se manjinski zastupnici obično vezuju uz vladajuću većinu.

Hasanbegović i Esih u oporbu, HNS među vladajućePosve suprotni primjer su Zlatko Hasanbegović i Bruna Esih, ikone domaće (krajnje) desnice koji su napustili vladajuću većinu i otišli u oporbu. Oboje su izabrani s liste HDZ-a – Hasanbegović tada kao član stranke, a Esih kao nezavisna kandidatkinja i “gostujuća zvijezda” na HDZ-ovoj listi – pri čemu su osvojili velik broj preferencijalnih glasova. Ne nalazeći se na političkoj i svjetonazorskoj frekvenciji sa strankom pod vodstvom Andreja Plenkovića, oboje su okrenuli leđa HDZ-u i osnovali stranku Neovisni za Hrvatsku.

Naspram njih, čitava jedna stranka, HNS, okrenula je leđa dojučerašnjem većem koalicijskom partneru, SDP-u, koji je godinama njihove članove uredno teglio u Sabor pa i Vladu, te se prebacila u valdajući tabor i koaliciju s HDZ-om. Valja reći da je HNS prilikom tog političkog transfera doživio manji raskol nakon kojega su unutarstranački protivnici odluke o braku s HDZ-om (Vesna PusićAnka Mrak TaritašGoran Beus Richembergh…) ubrzo napustili stranku i osnovali novu, GLAS. No, njih ovdje ne računamo jer su pod novom stranačkom etiketom ostali u oporbi djelovati s istih pozicija s kojih su ušli u Sabor.

 Bandićev klub narastao s dva na deset zastupnikaU masovnom prelijetanju, koje suštinski obilježava karakter ovog saziva Sabora, uz vladajući HDZ čija vlada uspješno preživljava upravo zahaljujući prebjezima i onima “prevrnutih kaputa”, najviše je profitirao zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i njegova Stranka rada i solidarnosti. S liste “Koalicije za premijera” koju su činile Bandićeva stranka, Reformisti Radimira Čačića te neke još sitnije stranke, u Sabor su ušla dvojica zastupnika – jedan Bandićev i jedan Čačićev. No danas, dvije godine kasnije, u Klubu zastupnika Stranke rada i solidarnosti, Reformista i nezavisnih zastupnika, poznatijem kao “Bandićev klub”, čak je deset zastupnika i u šali bismo ga mogli nazvati “afričkom šljivom”. Bizarni je podatak da jedini izvorni kandidat Bandićeve stranke, Željko Lacković, danas nije član tog kluba.

Nakon konstituiranja aktualnog saziva Sabora, Bandićevom klubu pristupilo je četvero već spomenutih zastupnika nacionalnih manjina te čak petero prebjega: također već spomenuti Ronko i Opačić iz SDP-a, Kažimir Varda koji je preletio iz HSU-a, Ivica Mišić iz stranke Promijenimo Hrvatsku te Marija Puh koja je dolepršala je iz HNS-a.

U nastavku donosimo listu saborskih prebjega koji su svojim transferima u bitnome iznevjerili političke i svjetonazorske platforme stranaka koje su napustili i time prevarili birače koji su im, nekome skromnije nekome izdašnije, dali svoje preferencijalne glasove. Oni su nakon konstituiranja Sabora bili u oporbi, da bi kasnije prebjegli na drugu stranu i tako iznevjerili najmanje 54 tisuće birača, onih koji su im dali svoje preferencijalne glasove.

TOMISLAV SAUCHA- 534 preferencijalna glasa

MARIJA PUH- 369 preferencijalnih glasova

MILANKA OPAČIĆ- 20.677 preferencijalnih glasova

ZDRAVKO RONKO- 6.949 preferencijalnih glasova

TOMISLAV ŽAGAR- 2.141 preferencijalnih glasova

MARIO HABEK- 1.615 preferencijalnih glasova

MARIN ŠKIBOLA- 2.184 preferencijalnih glasova

IVICA MIŠIĆ- 1.303 preferencijalna glasa

HRVOJE RUNTIĆ- 1.824 preferencijalna glasa

KAŽIMIR VARDA- 456 preferencijalnih glasova

MILORAD BATINIĆ- 12.535 preferencijalnih glasova

STJEPAN ČURAJ- 2.887 preferencijalnih glasova

BOŽICA MAKAR- 299 preferencijalnih glasova

BERNARDA TOPOLKO- 226 preferencijalnih glasova 

TEKST: www.net.hr


VIŠE NA TEMU:
POLTIKA
SDP
HDZ
ZDRAVKO RONKO

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI