Pogledajte u kojim županijama živi najviše starijeg stanovništva

FOTO: 034 portal

5.7.2022. | 10:00 | N1 Hrvatska
IZVOR: N1 Hrvatska
Pregleda: 1791

Najmanje starijih stanovnika živi na sjeverozapadu zemlje, dok ih u Šibensko-kninskoj i Ličko-senjskoj živi najviše, prema analizi ekonomskog analitičara Velimira Šonje o udjelu stanovnika treće dobi (65 godina plus).

“Na sjeverozapadu Hrvatske, odnosno Međimurska županija, Zagreb, Varaždinska, Krapinsko-zagorska i Zagrebačka županija, je najmanji udjel starijeg stanovništva. Slijede splitsko i osječko područje.

Zanimljivo je da su od hrvatskog prosjeka mlađe i dvije županije koje se obično svrstavaju među slabije razvijene, Koprivničko-križevačka i Virovitičko-podravska”, napisao je u Velimir Šonje objavi na Facebooku.


Navodi kako ne čudi da su Šibensko-kninska i Ličko-senjska najstarije sa šest do sedam postotnih bodova većim udjelima građana 65 plus od najmlađe Međimurske županije, ali čudi da su Prigorsko-goranska, Istarska i Zadarska među najstarijima.


Udjel dobne skupine 65 plus u ukupnom broju stanovnika: Šibensko-kninska 27,3 posto, Ličko-senjska 26,2 posto, Primorsko-goranska 25,7 posto, Sisačko-moslavačka 24,5 posto, Karlovačka 24,4 posto, Istarska 24,1 postom, Zadarska 23,9 posto, Bjelovarsko-bilogorska 23,1 posto, Požeško-slavonska 22,7 posto, Vukovarsko-srijemska 22,6 posto, Brodsko-posavska 22,5 posto, Dubrovačko-neretvanska 22,4 posto, Koprivničko-križevačka 21,9 posto, Virovitičko-podravska 21,9 posto, Osječko-baranjska 21,9 posto, Splitsko-dalmatinska 21,6 posto, Zagrebačka 21,2 posto, Krapinsko-zagorska 20,7 posto, Varaždinska 20,7 posto, Grad Zagreb 20,6 posto i Međimurska 20,4 posto.

“Sve u svemu, vide se neke pravilnosti (npr. gdje su gospodarski izgledi bolji, u prosjeku je manji udjel starijih građana), ali veze se doimaju prilično slabašne.”

Udjel od 22 posto za Hrvatsku u cjelini je malo lošiji od ranijih demografskih projekcija, kao što je i ukupan broj stanovnika od 3,9 milijuna ispao nešto lošiji od ranijih projekcija zbog iseljavanja.

U top 10 najstarijih naroda svijetaIsti udjel imaju Bugarska, Malta i Njemačka, a veći imaju Finska, Portugal i Grčka (23 posto), Italija (24 posto) te uvjerljivi svjetski rekorder Japan (29 posto).

“Hrvatska je prema ovom udjelu u top 10 najstarijih naroda svijeta. To je informacija koja obično izazove val moralne panike: “Nestajemo!”, “Neće biti za mirovine!””, navodi.

Ističe da kolikogod demografski procesi jesu neumitni, društva im se mogu prilagoditi, a da pritom ne nestanu ni ne propadnu.

“Japan je za 10 do 20 godina stariji od Hrvatske što ih ne sprječava da i dalje rade najbolje automobile na svijetu. Nemaju namjeru nikome se predati jer su u toliko područja života – izvrsni. Italija, Grčka, Portugal i Bugarska se dosta muče, ali Malti i Finskoj čisto dobro ide. Prema tome, ne postoji kolektivna povijesna sudbina, postoje samo naše odluke”, poručuje.

Tehnološki napredak, prilagođavanja u mirovinskom i zdravstvenom sustavu, bolje obrazovanje, veća aktivnost na tržištu rada u toku života, produžetak radnog vijeka … postoji sto mjera i načina kako se razumni ljudi mogu prilagoditi starenju, naglašava.

“Naravno, mi možemo odlučiti i da nas boli ona stvar i dići sve četiri u zrak, ali ni to nije sudbina, nego je odluka”, napisao je na kraju ekonomski analitičar Velimir Šonje.

Analizu o udjelu stanovniak treće dobi napravio je na temelju rezultata prošlogodišnjeg popisa stanovništva.

(Izvor: N1 Hrvatska)


VIŠE NA TEMU:
ŽUPANIJE
POSTOTAK

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Jeste li zadovoljni rezultatima Izbora?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI