14.10.2025. | 07:09
J. Topić
Pregleda: 2212
FOTO: 034 portal
Na poziv Planinarskog društva Djed iz Hrvatske Kostajnice, planinari Sokolovca iz Požege i ove su godine sudjelovali u tradicionalnom planinarskom pohodu i manifestaciji Kestenijada 2025.
Putovanje Požežana uz slikovitu rijeku Unu, uz kraću stanku u Hrvatskoj Dubici u legendarnom ugostiteljskom objektu Route 66, dodatno je obogatilo ovo veselo planinarsko druženje i razveselilo sve sudionike.
Okupljanje planinara bilo je organizirano kraj srušene crkve sv. Nikole Biskupa, odakle su se autobusom uputili prema polazišnoj točki pohoda. Slijedio je uspon pješačko-planinarskom stazom Gordan Lederer, dugom desetak kilometara, koja prolazi kroz prekrasnu kestenovu šumu sve do spomen-obilježja snimatelju Gordanu Ledereru – Slomljeni pejzaž. Odande se put nastavljao prema brdu Djed, gdje su planinari mogli predahnuti i uživati u bogatoj gastroponudi u istoimenom restoranu, poznatom po jelima karakterističnim za ovaj pitoreskni kraj.
Završetak pohoda vodio je do centra grada i crkve sv. Antuna Padovanskog. Sudionici su tijekom cijelog dana uživali u očaravajućim jesenskim prizorima, mirisu kestena i gostoljubivoj atmosferi domaćina. Po povratku u središte Hrvatske Kostajnice, planinare je dočekao bogat kulturno-umjetnički program i raznolike delicije od kestena, po kojima je manifestacija i prepoznatljiva.
Uz toiskoristili su priliku i za razgledavanje Starog grada Zrinskih, impresivne utvrde iz 13. stoljeća koja je tijekom ratova s Osmanlijama stekla naziv Branik Hrvatske. U sklopu manifestacije u utvrdi su održani srednjovjekovni programi i prikazi povijesnih igara, što je dodatno obogatilo doživljaj posjetitelja.
Voditelj i koordinator izleta bio je predsjednik Sokolovca Bruno Horvat, koji je pohvalio domaćine na izvrsnoj organizaciji, srdačnom gostoprimstvu i očuvanju dugogodišnje tradicije.













